Jak negocjować z deweloperem?

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych inwestycji życia. To najczęściej wiązanie się kredytem na wiele lat. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do całej tej sytuacji z rozwagą, bardzo ostrożnie i rozsądnie. Warto więc wszelkimi sposobami spróbować obniżyć cenę mieszkania. Nawet jeśli miałoby to skutkować jedną ratą do zapłacenia mniej. Dlatego warto sobie zadać jedno ważne pytanie: jak negocjować z deweloperem?

Jak negocjować z deweloperem cenę mieszkania?

Oczywiście lepszą pozycję w negocjacjach będzie miała osoba, która zamierza kupić więcej niż jedną nieruchomość. Wtedy deweloper chętniej będzie negocjował cenę, a im więcej mieszkań tym większa szansa na spore upusty. Na co oczywiście nigdy nie mamy gwarancji – wszystko zależy od “dobrej woli” dewelopera. Kupując jednak mieszkanie z rynku pierwotnego warto zaznajomić się z jakimi warunkami na rynku mamy do czynienia. Znajomość popytu na mieszkania, zasad przyznawania kredytów, sytuacji gospodarczej w kraju mogą być naszymi kartami przetargowymi w negocjacjach z deweloperem.

Jak negocjować z deweloperem – ile rabatu może udzielić deweloper?

Wielkość rabatu, który może udzielić deweloper jest zależne od paru czynników. Oczywiście deweloperzy są przygotowani na możliwe negocjacje – zakładają to z góry. Zawsze dysponują oni pewnym procentem zejścia z pierwotnej ceny nieruchomości, więc jeśli zastanawiasz się, czy i jak negocjować z deweloperem, to naprawdę warto podjąć negocjacje.

Po pierwsze wszystko zależy od marży, jaka została narzucona na nieruchomości. To dlatego, że to właśnie jej wysokość wpływa na wartość zysku dewelopera z tytułu sprzedaży nieruchomości. Tak naprawdę im wyższa marża, tym większa szansa na uzyskanie lepszego rabatu.

Kolejną kwestią jest popyt. To ile osób jest potencjalnie zainteresowanych nieruchomościami realnie wpływa na wysokość rabatu. Bardzo często inwestycja długo przed budową przyciąga wielu klientów. Ludzie często na podstawie samej wizualizacji projektu, na długo zanim będą wylane pierwsze fundamenty, kupują różne lokale. Wtedy szansa na uzyskanie rabatu jest mniejsza, ponieważ w sytuacji dużego zainteresowania to on dyktuje warunki sprzedaży, a poniekąd klient ma się do nich dostosować. Odwrotnie sytuacja wygląda, gdy popyt maleje. Wtedy deweloperzy z marszu są bardziej skłonni do prowadzenia negocjacji cenowych z potencjalnymi kupującymi.

Jak negocjować z deweloperem – statystyki

Negocjacje z deweloperem możemy liczyć na pewne procentowe obniżki. Mylnie małe stawki procentowe nie robią wrażenia. Ale inaczej zaczyna na nas działać kwota, która wyjdzie nam z wyliczenia tych procentów od całej kwoty nieruchomości.

Na podstawie danych z NBP z 2020 roku wiemy, że średnia różnica między ceną ostateczną, a oferowaną wynosiła:

Jak wspomnieliśmy wyżej, może same procenty nie robią wrażenia, ale jeśli policzymy, że w 2020 roku udało nam się na mieszkaniu o wartości 350 tysięcy zrobić 7% upustu to okaże się, że w naszej kieszeni zostanie 24 500 zł. A to starcza na zakup miejsca parkingowego czy różnych pakietów, np. komórki lokatorskiej z piwnicą.

Jak negocjować z deweloperem krok po kroku?

Chcąc jak najlepiej przygotować się do rozmowy powinniśmy zbudować swojego rodzaju strategię negocjacyjną. Należy więc zebrać niezbędne informacje o sposobie zakupu nieruchomości, wartości kredytu, a także informacji o deweloperze oraz inwestycji. Na pewno pomoże nam cierpliwość i racjonalne myślenie – dzięki temu unikniemy różnych sztuczek bezpośrednio podczas negocjacji z deweloperem. To także szansa, że nie podejmiemy nieprzemyślanej decyzji pod wpływem jakiegoś impulsu. Zatem jak negocjować z deweloperem? Przede wszystkim: będąc przygotowaną lub przygotowanym. 🙂

Dobrą opcją jest rozeznanie się po okolicznych inwestycjach. Informacje na temat cen i warunków sprzedaży u innych deweloperów potrafią naprawdę pomóc. Nie raz zdarzało się, że lepszy stan wyposażenia budynku w okolicznej inwestycji, np. w postaci dwóch wind względem jednej w omawianej nieruchomości pozwoliło na obniżenie ceny mieszkania.

Powinniśmy jednak pamiętać, że często większe szanse mamy na uzyskanie więcej za taką samą cenę, niż realną zniżkę na cenie mieszkania. W grę wchodzą otrzymanie dodatkowego miejsca postojowego lub komórki czy czasem nawet gratisowe wykończenie mieszkania. Jak negocjować z deweloperem? Jak widać, nie zawsze samo obniżenie kwoty transakcji, a jej zakresu, może być strzałem w dziesiątkę.

Po zebraniu wszelkich potrzebnych informacji możemy przystąpić do negocjacji z deweloperem. Tuż przed nią przypomnijmy sobie swój cel i założenia. Dobrym pomysłem może być zebranie różnych technik negocjacyjnych. Jeśli negocjacje potoczą się pomyślnie dla nas, następnym ważnym krokiem jest zamknięcie całego procesu negocjacji z deweloperem. Mowa tutaj o spisaniu wszystkich ustaleń i złożenia przez obie strony podpisów. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, w razie różnych nieścisłości ze strony dewelopera kupujący będzie dysponował niepodważalnymi dowodami na potwierdzenie swojej racji.

Ostatnim etapem jest podpisanie z deweloperem umowy kupna nieruchomości, wykonanie przelewu i odbiór zakupionej nieruchomości. Oczywiście przed podpisaniem umowy należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego mieszkania. To samo tyczy się późniejszego “doglądania” dalszej części budowy. Dzięki temu będziemy mieli szansę na wykrycie wad, które ujawniają się dopiero po jakimś czasie, a to pozwoli nam uniknąć zapłaty za ich usuwanie.

Jak negocjować z deweloperem? Podsumowanie

Negocjacje z deweloperem to bez wątpienia nie jest prosta sprawa. Ale nie jest również tak trudna, jak może się to niektórym wydawać. Dobrze przygotowani klienci często odnoszą sukces. Realne zniżki na mieszkania od deweloperów to nie mit, czy legenda, a faktycznie działający mechanizm na rynku nieruchomości.

Pamiętajmy, żeby wierzyć w powodzenie swojej misji i sumiennie przygotować się na wizytę u doradcy w biurze sprzedaży dewelopera.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.