Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania to być może jedna z najfajniejszych, ale jednocześnie najtrudniejszych decyzji w życiu każdego z nas. Najczęściej bowiem wiążemy się z kredytem na 15, 20, czy 30 lat. Mówimy więc o ogromnym, jak na długość życia człowieka, czasie, w którym musimy oddawać część swojego wynagrodzenia. Ale przynajmniej mamy swoje cztery ściany. Decydując się na taką inwestycję warto zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Tak więc jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Zacznij od celu

Na początku powinniśmy przemyśleć sprawę samego celu kupna mieszkania. Czy powinna to być nieruchomość dla nas, żeby mieszkać? Czy może na wynajem? Jest także opcja zrealizowania flipa mieszkaniowego.

Załóżmy więc, że chcemy kupić mieszkanie do własnego użytku, aby w nim mieszkać. Powinniśmy w takim razie przemyśleć, czy chcemy mieszkać w mieście, na jego obrzeżach, czy może kompletnie za aglomeracją miejską. Warto też sprawdzić zabudowania wokół interesującej nas nieruchomości. Przydadzą się małe sklepy osiedlowe, miejsce do zabawy dla dzieci, czy może siłownia.

Znając nasz cel oraz docelowy wygląd nieruchomości możemy wziąć się za kolejne kwestie – wspólnotę mieszkaniową, umowy, obciążenia hipoteczne, czy inne problemy.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie krok po kroku?

Kupno mieszkania nie jest prosta czynnością. To dość skomplikowany proces, w który musimy zaangażować siebie, bank, firmę remontową, czy przeprowadzkową, a także dewelopera, jeśli jest to mieszkanie z rynku pierwotnego

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, gdy taka transakcja wiąże się z tyloma ryzykami? Tak naprawdę podpisując umowę na kupno mieszkania w stanie deweloperskim często widzimy tylko wizualizację, a miejsce, w którym będziemy mieszkać, jest dziurą w ziemi. Istnieje więc pewne ryzyko, że deweloper upadnie, czy nieruchomość, którą otrzymamy nie spełnia początkowych założeń projektu.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego również wiąże się z pewnymi problemami. Po pierwsze często taki lokal mieszkalny wymaga remontu, szczególnie, gdy jest to mieszkanie w kamienicy. I chociaż często takie nieruchomości mają atrakcyjną lokalizację, to może być ciężko o stosowną ilość miejsc parkingowych, nie wspominając już o garażach podziemnych.

Załóżmy jednak, że decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego.

Bezpieczny zakup mieszkania a obciążenie umową najmu

Mieszkanie, które chcemy zakupić, nie powinno mieć na sobie zobowiązań dotyczących najmu. O tym, czy taka umowa najmu obowiązuje, powinien poinformować nas właściciel, od którego kupujemy lokal. Dlaczego to problem? Ponieważ obowiązująca umowa najmu uniemożliwia nam zamieszkanie w zakupionej nieruchomości. Daje ją innym osobom, które pozostają w mieszkaniu pomimo zmiany właściciela. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Sprawdzić dotychczasowe umowy najmu.

Dlatego warto podczas oglądania mieszkania zorientować się, czy mieszkają w niej jakieś inne osoby na podstawie umowy najmu. Dobrze jest samemu zainteresować się tą sprawą, aby potem nie mieć uciążliwej niespodzianki.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z ogródkiem?

Posiadanie mieszkania na parterze lub ostatnim piętrze z ogródkiem brzmi bardzo przyjemnie. Ale tak pozytywna informacja również może przynieść nam problem. Decydując się na zakup mieszkania z ogródkiem powinniśmy sprawdzić zgodność zapisów umowy dotyczących jego powierzchni przydzielonej do konkretnego mieszkania. 

Może się bowiem okazać, choć zdarza się to rzadko, że faktyczna powierzchnia naszego ogródka jest większa, niż ta, która wynika z umowy. Co to dla nas oznacza? Taka sytuacja może wiązać się z przeróbkami architektonicznymi, budową ogrodzeń, czy przebudową budynków ogrodowych. Wszystko to wiąże się z kosztami.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Sprawdź wspólnotę mieszkaniową i czynsz

Przy zakupie mieszkania ważną kwestią pozostaje sprawdzenie wysokość czynszu, który jako właściciele lokalu będziemy płacić. Problem w tym, że przedstawiona nam aktualna wysokość czynszu nie oznacza, że tyle będziemy płacić. Wcale nie tak rzadko zdarza się, że słaba sytuacja wspólnoty mieszkaniowej zmusza ją do finansowania jej działalności poprzez zaciągnięcie kredytu, a to bezpośrednio odbija się na nas. Co prawda nie będą to wzrosty typu 80-100%, ale nawet 200 złotych może być przecież dla nas uciążliwe.

Jak bezpiecznie zakupić mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego należy zorientować się, czy nie jest ono obciążone hipoteką. Jeśli tak, to należy sprawdzić parę rzeczy.

Przede wszystkim interesować nas powinno wysokość kredytu. Jeśli dalej przekracza wartość mieszkania, to różnicę powinien opłacić sprzedający. W sytuacji, gdy wysokość pozostałego kredytu do spłaty jest niż niższa od wartości mieszkania, to nie mamy się o co martwić. Kwoty powinniśmy sprawdzić w oryginale dokumentacji przesłanej przez bank.

Kolejną kwestią jest liczba hipotek, które ciążą na nieruchomości. W dziale IV księgi wieczystej znajdziemy zapisy, które powiedzą nam o ilości hipotek. Jeśli do jednego kredytu przypisane są dwie hipoteki, to mamy do czynienia z hipoteką kaucyjną i umowną. Jeśli natomiast w zapisach znajdziemy, że jest to hipoteka łączna, to najprawdopodobniej kredyt został zabezpieczony dwoma nieruchomościami. A to oznacza, że kupujący będzie musiał wykreślić za pomocą banku jedną z zabezpieczających nieruchomości. To oczywiście wiąże się ze spłatą części zobowiązania.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Podsumowanie

Wyżej wymienione kwestie prawne i społeczne to tylko część pułapek, które mogą na nas czekać podczas kupowania mieszkania, szczególnie jeśli jest to lokal z rynku wtórnego.

Musimy również pamiętać, że im tańsza jest nieruchomość, która nas interesuje, tym większa szansa na dużą ilość zagrożeń z jej strony. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? Tylko z chłodną głową i wcześniejszym sprawdzeniem tego tematu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.