Ceny nieruchomości – prognozy 2022

Rynek nieruchomości w 2021 roku przeżył wiele zawirowań – ogromny popyt, nieustannie rosnące ceny nieruchomości i szybująca inflacja. Zdaniem ekspertów w roku 2022 mieszkania wciąż będą drożeć, jednak wolniej, niż miało to miejsce w zeszłym roku. Jakie są prognozy cen nieruchomości w 2022 roku i co ma na to wpływ? Przeanalizujemy to w poniższym artykule.

Rosnące stopy procentowe i inflacja

Stale drożejące kredyty oraz inflacja, która w grudniu 2021 roku wyniosła 8,6% zdecydowanie przyczynią się do zmniejszenia popytu na nieruchomości. Rosnące stopy procentowe ograniczą zdolność kredytową Polaków, a tym samym zmniejszy się grono potencjalnych nabywców mieszkania. Wpłynie to też na mniejszą ilość nieruchomości kupowanych w celach inwestycyjnych. W związku ze znacznym wzrostem rat kredytu taka inwestycja stanie się mniej opłacalna. Już teraz zauważalne jest spowolnienie ilości wniosków kredytowych oraz o wiele dłuższa ekspozycja ofert.

ceny nieruchomości stopy

Z drugiej jednak strony banki stopniowo zaczynają obniżać marże dla nowych kredytów. Przed podwyżkami stóp procentowych średnia marża dla kredytu przy założeniu wkładu własnego równego 20% wynosiła 2,2%. Aktualnie wynosi średnio 2,07%. 

Drożejące działki budowlane

Pod koniec 2021 roku doszło do znacznych podwyżek cen ofertowych działek budowlanych, co jest ważnym wyznacznikiem ostatecznej ceny nieruchomości. Wydawać by się mogło, że zakup działki budowlanej może nie być teraz szczególnie atrakcyjną opcją. Taka inwestycja może jednak okazać się zyskowna w perspektywie kilku lat. Miasta stale się rozwijają, poszerzają swoje tereny. Poprawa infrastruktury i rozwinięcie komunikacji na obrzeżach miasta może wpłynąć na wzrost cen nieruchomości na tych terenach.


ceny nieruchomości najdroższe


Rosnące ceny działek budowlanych nie zniechęcają jednak bo budowy własnego domu. Dane GUS wskazują, że w listopadzie 2021 liczba rozpoczynających się budów była w Polsce o 15% większa niż w tym samym okresie rok wcześniej. 

Drożejące ceny materiałów budowlanych

Wzrost cen materiałów budowlanych takich jak drewno, styropian, płyty OSB czy materiały izolacyjne znacznie wpływa na końcową cenę nieruchomości. Podwyżka cen materiałów budowlanych jest skutkiem wzrostu cen produkcji, która z kolei wzrosła przez wyższe koszty energii elektrycznej, gazu czy też transportu.

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Polski Ład a zmiany ceny nieruchomości

Nowy Polski Ład z pewnością także będzie miał wpływ na ceny nieruchomości w 2022 roku. 

Mieszkanie bez wkładu własnego

Jednym z projektów, którego start nasz rząd planuje na maj 2022 roku jest  gwarancja kredytowa, dzięki której możliwy będzie zakup mieszkania bez wkładu własnego. W teorii mogłoby to oznaczać, że popyt na mieszkania ponownie wzrośnie. Problemem mogą być jednak limity cen ustalone przez rząd. Maksymalna kwota, którą obejmie rządowe poręczenie, nie może być większa niż 100 tysięcy złotych. Większość banków aktualnie wymaga minimum 20% wkładu własnego. Oznacza to, że mieszkanie nie mogłoby być droższe niż 500 tysięcy złotych. W największych polskich miastach odsetek mieszkań, które potencjalnie mogłyby kwalifikować się do rządowego programu będzie niewielki.

ceny nieruchomości odsetki

Dom do 70m2 bez pozwolenia

Polski Ład od nowego roku umożliwia również budowę domów o powierzchni nie większej niż 70m2 bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Warunkiem do postawienia takiego domu jest jednak posiadanie działki o powierzchni min.1000 m2. Zmiana ta może przyczynić się więc do napływu nowych klientów zainteresowanych kupnem działek budowlanych.

Ceny nieruchomości a rosnące opodatkowanie działalności gospodarczej

ceny nieruchomości polski ład

Nie bez znaczenia jest fakt, że zgodnie z nowym Polskim Ładem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej nie można już odliczać składki zdrowotnej od podatku. Przełoży się to bezpośrednio na wzrost cen usług oferowanych przez specjalistów takich jak inżynierowie czy architekci, z którymi współpracują deweloperzy. To natomiast z pewnością wpłynie na ostateczny wzrost cen nieruchomości.

Sprawdź: W co zainwestować 500 tys. ?

Podsumowanie

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak dokładnie zachowają się ceny nieruchomości w 2022 roku. Wiele zależy od bieżących decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczących stóp procentowych, a także dynamicznie rozwijającej się sytuacji polityczno- gospodarczej w naszym kraju. Zdaniem ekspertów nieruchomości w bieżącym roku będą wciąż drożeć, ale wolniej niż w ostatnich miesiącach. Słabnący wzrost stawek nie powinien się jednak przemienić w tym roku w obniżki cen. 

Ceny nieruchomości – pytania i odpowiedzi

Co z cenami mieszkań w 2022 roku?

W 2022 roku eksperci ds. inwestowania w nieruchomości potwierdzają, że ceny mieszkań, w zależności od lokalizacji i powierzchni, będą na tym samym lub wyższym poziomie niż rok temu. To dobra informacja dla tych, którzy chcą inwestować w mieszkania pod wynajem. Wciąż można liczyć na zwrot z inwestycji od kilku do kilkunastu procent w skali roku.

Czy ceny mieszkań spadną w 2023?

Nic na to nie wskazuje. Ceny materiałów budowlanych rosną, inwestorów przybywa, najemców również, choćby zza naszej wschodniej granicy. Nadal według różnych analiz w Polsce brakuje od pół miliona do trzech milionów mieszkań. To wszystko sprawia, że ceny mieszkań nie spadną w kolejnych latach, a będą tylko rosnąć.

Czy ceny działek spadną w 2022?

Nie, ceny działek, jak i innych nieruchomości stale rosną, szczególnie w dużych miastach i aglomeracjach. Dziś 100 – 200 złotych za metr kwadratowy ziemi to absolutnie normalna cena, która nikogo już nie dziwi. W Warszawie za taki sam metr kwadratowy musimy zapłacić ponad 1000 złotych “z metra” i te wartości stale rosną.

Czy warto kupować mieszkanie w 2022?

Tak, bez względu na aktualną koniunkturę nieruchomości, w tym mieszkania pod wynajem, to zawsze dobry pomysł na inwestycję. W 2022 roku warto jednak przygotować się na zmiany w świecie finansów, związane z inflacją i finansować zakup mieszkania kredytem hipotecznym ze stałym, a nie zmiennym oprocentowaniem. Stałym chociaż przez kilka lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.