Co to jest aglomeracja? Typy aglomeracji oraz przykłady

60% osób w Polsce mieszka w miastach. Podobnie jest w skali całego globu. Ten wskaźnik stale się zwiększa, a proces urbanizacji świata postępuje. Z powodu napływających tysięcy nowych mieszkańców duże miasta rozrastają się i łączą się ze sobą. Tak powstaje aglomeracja. To właśnie w takich regionach warto np. zacząć inwestować w nieruchomości, czy szukać mieszkania na stałe. Mieszkanie w aglomeracji to często gwarancja lepszej pracy, a nawet łatwiejszego dostępu do edukacji i rozrywki. Czym dokładnie jest aglomeracja i jakie rodzaje aglomeracji wyróżniamy?

Co to jest aglomeracja – definicja

Słowo aglomeracja pochodzi od łacińskich słów agglomeratio – nagromadzenie i agglomero – skupiać, zbierać w jednym miejscu. Etymologia już wskazuje nam właściwe, dzisiejsze znaczenie tego zwrotu. 

Aglomeracja to wysoce zurbanizowany zespół skupisk ludzkich, miast, miasteczek, wsi i innych jednostek administracyjnych, połączonych ze sobą:

 • ekonomicznie i przemysłowo (np. miejscowości wokół jakiegoś kluczowego ośrodka przemysłowego),
 • urbanistycznie (np. wspólnym planem zagospodarowania przestrzennego, centrum miejskie, wspólną gospodarką ściekową i łączonymi inwestycjami w rozbudowę sieci dróg i połączeń),
 • komunikacyjnie (np. poprzez wspólną komunikację miejską, lokalne pociągi, metro, a także wspólne procesy przemieszczania się osób, towarów, kapitału i informacji).

Charakteryzuje ją duże zagęszczenie ludności, bezpośrednie punkty styku pomiędzy różnymi ośrodkami miejskimi i bardzo ciasna zabudowa. Pierwsze aglomeracje pojawiły się na świecie na początku XX wieku w okresie rozkwitu przemysłu i motoryzacji. 

Rodzaje i typy aglomeracji miejskich

aglomeracje mono i policentryczne

Każda aglomeracja miejska rozwija się inaczej. Co więcej, każda z nich powstała na innych fundamentach historycznych i ekonomicznych. W dużym uproszczeniu aglomeracje dzielimy na monocentryczne, oparte na jednym dużym mieście i policentryczne, skupiające kilka dużych miast w jednym okręgu.

Sprawdź: W co zainwestować 500 tys. ?

Co to jest aglomeracja monocentryczna?

przykłady największych aglomeracji

Aglomeracja monocentryczna to zespół miejski, skoncentrowany wokół jednego, dominującego miasta, w którym mieszka proporcjonalnie najwięcej ludności. Wokół niego rozwijają się miasta-satelity, które w pewnym momencie stają się… “dzielnicami” centralnego kolosa. Przykłady? Paryż, Warszawa, Londyn, czy Berlin.

Co to jest aglomeracja policentryczna?

Aglomeracja policentryczna to funkcjonalne połączenie kilku miast, w którym każde z nich traktowane jest przedmiotowo. Jeśli chodzi o rodzaje aglomeracji policentrycznych, wyróżniamy zespół miejski, aglomerację bicentryczną, konurbację i okręgi przemysłowe.

Zespół miejski

Zespół miejski to dwa lub więcej miast, istniejących w swoim sąsiedztwie, które jednak nie budują trwałych i ustandaryzowanych relacji i współpracy. Po prostu leżą w swojej okolicy.

Miasta bliźniacze

aglomeracja

Miasta bliźniacze, tworzące małą aglomerację to miejscowości, leżące np. po dwóch stronach rzeki. Świetnym, lokalnym przykładem będzie tu np. Goerlitz (Niemcy) i Zgorzelec (Polska).

Aglomeracja bicentryczna

To zespół dwóch ośrodków miejskich o zbliżonym potencjale i wspólnej organizacji np. transportu zbiorowego.

Konurbacja

Konurbacja to również aglomeracja policentryczna. W tym przypadku jednak jej składowymi musi być minimum 3 lub więcej dużych, liczących się miast.

Sprawdź: Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Okręg przemysłowy

Okręg przemysłowy to aglomeracyjny obszar koncentracji zabudowań miejskich, stworzony wokół przemysłu, fabryk i firm produkcyjnych, dla których aglomeracja ma być źródłem pracowników.

Metropolia (obszar metropolitalny)

Rozwijająca się wzdłuż i wszerz aglomeracja zamienia się w wielkomiejski obszar metropolitalny, znany także pod powszechnie znanym określeniem – metropolia.

Megalopolis

aglomeracja Japonia

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy kilka aglomeracji łączy się w jeden spójny organizm, w którym nie ma jednego centrum, stają się megalopolis. Przykładem megalopolis będzie choćby Nippon w Japonii, czy megalopolis brytyjskie (Londyn + Birmingham + Manchester + Liverpool).

Największe aglomeracje na świecie – przykłady

aglomeracja tokio

 

Co ciekawe, na największe aglomeracje na świecie możemy trafić głównie w krajach rozwijających się, nie zaś tych już rozwiniętych. Największą i jedyną aglomeracją na świecie, która zbliża się do 35 milionów mieszkańców, jest Tokio. Mieszka tam blisko 34 600 000 osób.

Liczbę 20 milionów mieszkańców już przekroczyły lub właśnie doganiają takie aglomeracje jak:

 • Meksyk (Meksyk),
 • Szanghaj (Chiny),
 • Nowy Jork (USA),
 • Bombaj (Indie),
 • Seul (Korea Płd.),
 • Sao Paulo (Brazylia),
 • Karaczi (Pakistan),
 • Dżakarta (Indonezja),
 • Delhi (Indie).

Aż 7 na 10 największych aglomeracji na świecie leży w Azji. Przypadek?

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Największe aglomeracje w Polsce – przykłady

aglomeracja w polsce

W Polsce możemy spotkać ok 30 różnych aglomeracji. Największą z nich według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Eurostatu jest konurbacja śląska, którą zamieszkuje ponad 3 000 000 ludzi.

Kolejne miejsca na podium zajmują aglomeracja warszawska (2 600 000 mieszkańców) i krakowska (1 200 000 osób). Innymi, rozwijającymi się i liczącymi się w Polsce aglomeracjami są Trójmiasto oraz aglomeracje: łódzka, poznańska i wrocławska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi