W co inwestować pieniądze?

Inwestowanie pieniędzy to coraz popularniejszy temat w Polsce. Ale dalej nie tak popularny jak na zachodzie. Dla porównania 41% oszczędności amerykańskich gospodarstw domowych w 2021 było trzymanych w akcjach, tak wynika z danych JPMorgan Chase. Polacy trzymają w akcjach jedynie 22% swoich oszczędności. Zatem rodzi się pytanie – w co inwestować pieniądze?

W co inwestować? Na co stawiają Polacy?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że tylko ⅕ ankietowanych Polaków deklaruje, że inwestuje nadwyżki finansowe, a połowa wyraża zainteresowanie inwestowaniem w przyszłości.

W co inwestować w Polsce? Respondenci wskazali, że bardziej opłacalną formą inwestowania od lokaty jest zakup nieruchomości – 24%. 12% osób wskazało na akcje, 6% na obligacje, 4$ na kruszce, a 3% na fundusze inwestycyjne. Poszukiwanie nowych form inwestycji to efekt bardzo niskiego oprocentowania lokat.

W co inwestować? Inwestowanie w lokaty bankowe

Lokaty bankowe dalej cieszą się największą popularnością ze strony inwestorów. I to nawet teraz, gdy ich oprocentowanie jest zaskakująco niskie. Sukcesem tej formy inwestowania jest bezpieczeństwo i bardzo niskie ryzyko. Nawet fakt, że zostawiając pieniądze na lokacie tracimy, nie przekonuje dużej ilości osób do zmiany formy inwestowania swoich pieniędzy.

W 2019 roku aż 55% oszczędności Polaków leżała w depozytach bankowych i terminowych. Duże zainteresowanie tą formą inwestowania wynika również ze znajomości danego produktu, a korzystanie z nich nie wymaga prawie żadnych formalności. Nieporównywalnie łatwiej jest założyć lokatę, zostawić na niej pieniądze i zapomnieć, niż założyć konto maklerskie, na którym musimy pilnować naszych funduszy.

Obecnie najlepiej opłacane lokaty plasują się w okolicach 3-3,5%. Zakładając więc, że chcemy przeznaczyć na tę inwestycję 10 000 złotych, przez okres 6 miesięcy zarobimy zaledwie 139,81 złotych, co nijak ma się do obecnej inflacji na poziomie 11%. Oznacza to, że wkładając pieniądze na lokatę i tak tracimy. Mniej, ale tracimy.

W co inwestować? Nieruchomości pod wynajem

Zakup mieszkania wiąże się z zaangażowaniem dużo większego kapitału względem lokat. Nie każdy inwestor posiada wystarczająco dużo środków by pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Nie każdy posiada też wystarczającą kwotę na wkład własny pod kredyt, który powinien oscylować w okolicach 20% wartości mieszkania, co przy dzisiejszych cenach spokojnie sięga 60 000 złotych.

Obecnie problemem są drożejące mieszkania. Średni koszt metra kwadratowego w warszawie przekroczyła bowiem 11 000 złotych. A to, z punktu widzenia inwestorów, spadek rentowności z najmu.

Ale nieruchomości to dalej dobry pomysł na zainwestowanie swojego kapitału. Tak naprawdę zyskujemy trwałe aktywa, które odpowiednio zarządzane odwdzięczą się solidnym zyskiem – nawet do 8% w skali roku. Jest to jedna z najchętniej wybieranych form inwestycji w Polsce.

W co inwestować? Inwestowanie pieniędzy w kruszce

W listopadzie 2021 roku cena za uncję złota uplasowała się na poziomie 1046 dolarów. Obecnie cena za uncję sięga 1980 złotych, co wskazuje na wyraźny zysk. Czy należy spodziewać się dalszych wzrostów?

Z pewnością złoto pomoże nam skutecznie ochronić przed inflacją, która nie dość, że już jest wysoka, to dalej rośnie. Dlaczego złoto jest tak popularną formą inwestowania na świecie?

Powodów jest kilka. Po pierwsze zasoby złota są ograniczone. Nie da się go dodrukować, jak np. dolara. Dodatkowo w czasach kryzysu złoto staje się inwestycją długoterminową. A najczęściej tak postrzegane są kruszce przez inwestorów.

złoto sprzedaż

Czy warto jeszcze kupić złoto? To zależy. Może być tak, że górka cenowa minęła, bo dolar, poprzez panujący kryzys i wojnę na ukrainie będzie się umacniał. A umacniający się dolar to spadająca cena złota. I na odwrót.

W co inwestować na giełdzie?

Tak naprawdę powinniśmy rozróżnić dwie formy inwestowania na giełdzie – pozycje na dłuższy czas oraz spekulacje. Spekulacyjną formę inwestowania poruszyliśmy przy podpunkcie z kryptowalutami. Zajmijmy się więc tą pierwszą.

Załóżmy, że chcemy zminimalizować ryzyko naszej inwestycji, co w przypadku giełdy i tak potrafi być spore. Chcemy wybrać sprawdzone firmy, które rokrocznie podają pełne sprawozdania finansowe, bez zbędnego gadania, czy utrudniania jego odczytów. Niech pierwszą spółką będzie PZU. Każdy o niej słyszał, prawda? Chwila researchu i już wiemy co spółka zrobiła, robi i planuje zrobić.

Dzięki specjalnym stronom możemy również dowiedzieć się jakie dywidendy spółka wypłaca akcjonariuszom.

Jak możemy wyczytać ze strony Strefa Inwestorów PZU wypłaci 3,50 za każdą posiadaną akcję spółki. Ostatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy to 13.09.2021.

W poniedziałek, 13 września 2021, PZU rozpoczęło notowania od poziomu 40,7 zł. Tę kwotę przyjmijmy do obliczeń.

Załóżmy, że całość budżetu, co serdecznie odradzam, przeznaczamy na jedną spółkę – PZU.

Ogólne obliczenia są proste – dla prostoty pomińmy opłaty manipulacyjne i inne marże.

Mając 100 000 zł mogliśmy 13.09 kupić 2457 akcji, co daje nam 8599,5 zł rocznego zwrotu z samej tylko dywidendy. To prawie 8,6% zwrotu z inwestycji!

Jak widać giełda może być dobrym kierunkiem naszych inwestycji.

W co inwestować pieniądze – podsumowanie

Dzisiejsze czasy wzrastającej inflacji skłaniają nas do coraz częstszego myślenia o inwestowaniu naszych pieniędzy. Warto pomyśleć, która opcja będzie dla nas najlepsza. Powinniśmy również przemyśleć, czy wolimy inwestować bardziej pasywnie, np. w nieruchomości, czy złoto czy jednak wolimy aktywnie działać np. ze spekulacjami giełdowymi lub flipami nieruchomościowymi. W co inwestować? W to, co czujesz najlepiej i na czym realnie się znasz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.