Kim jest rentier?

Kiedy pieniądz traci na wartości w zaskakująco szybkim tempie, a codzienna praca nie jest na tyle satysfakcjonująca, żeby wynagrodzić nam skutki inflacji, warto pomyśleć o inwestycjach. Z połączenia chęci zarabiania na odsetkach z inwestycji i potrzeby niezależności finansowej powstał zawód rentier.

Rentier – definicja

Najkrócej mówiąc, rentier jest osobą, która utrzymuje się z odsetek z zainwestowanego kapitału. Dochody płynące z nieruchomości, odsetek z lokat, zysku z funduszy inwestycyjnych bądź franczyzy pokrywają wszelkie koszty związane z jego codziennym życiem. Rentier nie musi więc pracować, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, gdyż dochód pasywny wystarcza na zaspokojenie jego potrzeb.

Jak zostać rentierem?

Najczęściej rentierami, czyli inwestorami pasywnymi, zostają osoby, które postanowiły zainwestować pieniądze w zakup nieruchomości pod wynajem. Nie jest to jednak jedyna możliwość, ale o tym wspomnimy za chwilę. W każdym przypadku należy jednak posiadać duży kapitał.

Bycie rentierem jako forma uzyskiwania dochodu uwalnia od dużych nakładów pracy i daje niezależność finansową. Dlatego wśród rentierów jest wielu przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na sprzedaż swojej firmy i zainwestowanie otrzymanego zysku.

Generalnie każdy sposób na zostanie rentierem opiera się o konieczność bycia dysponentem dużej sumy pieniędzy.

Kto może zostać rentierem?

Wbrew pozorom, do zostania rentierem nie wystarczy tylko posiadanie dużego wolnego kapitału. Trzeba mieć też szeroką wiedzę z zakresu metod inwestowania, odznaczać się charyzmą i wybitną smykałką do interesów.

Rentier powinien umieć ocenić ryzyko inwestycji oraz szacować przyszłe zyski w oparciu o aktualną sytuację na rynku i prognozy specjalistów. Nie bez znaczenia jest chęć nieustannego rozwoju i umiejętność dostosowywania inwestycji do bieżących możliwości.

W co inwestuje rentier?

Jeśli chodzi o przedmiot inwestycji, rentier ma kilka możliwości do wyboru. Wiele zależy od wysokości posiadanego kapitału i poziomu ryzyka, jakie może zaakceptować. Najczęściej rentierzy inwestują w:

  • nieruchomości pod wynajem – zarówno domy i mieszkania, jak i lokale usługowe. Wpływy z najmu często są znacznie wyższe niż rata kredytu, więc regularny zarobek otrzymujemy także wtedy, gdy wcześniej musimy się zadłużyć. Ponadto, gdy kredyt w ten sposób spłaca się sam, nieruchomość staje się naszą własnością niemal bez wysiłku. Sprzedaż mieszkania w przyszłości gwarantuje uzyskanie kapitału na kolejne inwestycje;
  • obligacje państwowe – bezpieczny sposób lokowania oszczędności, który może stać się naprawdę opłacalny dopiero po wielu latach;
  • akcje giełdowe – które można szybko upłynnić w razie potrzeby. Wsparcie robo-doradców oraz możliwość zarządzania swoim portfolio poprzez aplikację na smartfonie stanowią istotną zaletę tej formy inwestowania;
  • start-upy – wprowadzające na rynek produkty lub usługi o obiecujących perspektywach dochodowych;
  • lokaty rentierskie – różniące się od tradycyjnych tym, że odsetki są wypłacane regularnie według ustalonego harmonogramu;
  • produkcje filmowe, uzdolnione osoby oraz przedsięwzięcia o dużym potencjale, które w przyszłości mogą przynosić znaczne zyski.

Rentier – ile trzeba mieć pieniędzy, by zostać rentierem?

Trudno określić, jaka wysokość kapitału wystarczy, by móc utrzymywać się z odsetek z inwestycji. Podobnie trudne jest sprecyzowanie, jaka dokładnie powinna być wielkość tych odsetek, by był to dochód wystarczający na pokrycie kosztów związanych z codziennym życiem i zaspokojeniem wszystkich potrzeb człowieka. Wiele zależy od stylu życia danej osoby, miejsca zamieszkania, zainteresowań itp.

Szacuje się jednak, że wystarczy zarabiać miesięcznie ok. 10 000 złotych i odkładać z tej sumy 10%, by za kilka lat móc kupić pierwsze mieszkanie na wynajem.

Wielu rentierów wykorzystuje też możliwość łączenia inwestycji z wielu branż. Dywersyfikując w ten sposób swój portfel, chronią się przed ryzykiem utraty rentowności całości inwestycji.

Dlaczego warto zostać rentierem?

Wśród zalet bycia rentierem wymienia się przede wszystkim wolność finansową, czyli niezależność od pracodawcy i brak codziennego obowiązku świadczenia pracy. Dzięki temu rentier może dowolnie zarządzać swoim czasem.

Inną zaletą jest bezpieczeństwo finansowe. Stały i regularny dochód nie jest przeszkodą do pozyskiwania go także w sposób tradycyjny. Bycie rentierem nie oznacza przymusu rezygnacji z innej pracy zarobkowej. Połączenie utrzymywania się z zysków z inwestycji ze świadczeniem pracy sprawia, że mamy zapewnione fundusze na wypadek nagłych chorób i innych wydarzeń losowych.

Zawód: rentier – podsumowanie

W oficjalnej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności w Polsce nie znajdziemy stanowiska rentier. Ta profesja nie należy do zawodów, których można się wyuczyć w szkole i które wymagają odpowiednich kwalifikacji. Niektórzy zostają rentierami dzięki swoim naturalnym predyspozycjom i kompetencjom, inni korzystają z kursów i szkoleń inwestowania na platformach internetowych.

Bycie rentierem to pewien sposób na życie w niestabilnych czasach, szczególnie korzystny dla tych, którzy nie wyobrażają sobie pracy na etacie. Może to być też dodatkowe zabezpieczenie dla pracujących, które w razie potrzeby stanie się głównym źródłem utrzymania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi