Mieszkanie Plus: co to jest i jak to działa?

Jak rozwiązać problem z niewystarczającą ilością dostępnych mieszkań na rynku? Odpowiedzią na to pytanie jest opracowany przez rząd program Mieszkanie Plus, którego głównym założeniem są tanie mieszkania dla osób mniej zamożnych. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w programie oraz jakie profity możesz dzięki niemu uzyskać!

Mieszkanie Plus – co to jest?

Jest to program rządowy, który powstał w 2016 roku, zapewniający tani wynajem mieszkań z możliwością ich wykupu. Program ten zapewnia dopłaty do czynszu, to znaczy, że udzielana jest bezzwrotna pomoc finansowa ze strony Państwa. Inwestycje w zakresie budowy mieszkań prowadzą w porozumieniu spółki Skarbu Państwa, samorządy oraz prywatni inwestorzy – deweloperzy. Finansowaniem tych inwestycji budowlanych zajmuje się Fundusz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkanie Plus – zasady programu

Ideą tego programu jest zwiększenie dostępności mieszkań dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny, na zakup własnego lokalu i nie posiadających na własność żadnej nieruchomości. W ramach projektu można wnioskować o mieszkania z opcją najmu lub najmu z dojściem do własności. Oznacza to, że po upływie określonego czasu od 15 do 30 lat, przy regularnym opłacaniu czynszu, takie mieszkanie staje się własnością najemcy. Następnie program mieszkanie plus oferuje dopłaty do czynszu, jest to forma wsparcia dla osób i rodzin słabiej uposażonych.

Mieszkanie Plus – dla kogo?

Program Mieszkanie Plus skierowany jest do wszystkich grup społecznych. Jednak na pomoc liczyć mogą przede wszystkim te osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Główną grupą najemców, do których kierowany jest ten program, są osoby młode, a w szczególności młode rodziny, które plany dotyczące posiadania dzieci uzależniają od możliwości zamieszkania w swoim mieszkaniu. Kolejną grupą są tzw. imigranci ekonomiczni, czyli osoby poszukujące pracy w innych miastach, Ogólnie mówiąc, z tego programu mogą skorzystać wszyscy, zarówno rodziny z dziećmi, seniorzy, ludzie młodzi oraz single.

Mieszkanie Plus – gdzie składać wnioski?

Do przyjmowania wniosków upoważnione są lokalne samorządy. W związku z tym wnioski w ramach programu Mieszkanie Plus należy składać w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której jest realizowana dana inwestycja. Lista miast i gmin uczestniczących w programie jest opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Mieszkanie Plus – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Kto może zostać najemcą?

Najemcą Mieszkania Plus mogą zostać praktycznie wszyscy, zarówno osoby aktywne zawodowo, samotne, uczące się (studenci, doktoranci), seniorzy, emeryci, renciści oraz rodziny z dziećmi.

Jakie są najważniejsze kryteria? 

Podstawowe kryteria uzyskania Mieszkania Plus to:

  1. brak prawa własności/ współwłasności do mieszkania lub domu,
  2. brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  3. zdolność czynszowa, czyli możliwości finansowe do terminowego regulowania czynszu.

Jaka jest wysokość czynszu?

Trudno jednoznaczne odpowiedzieć na to pytanie. Wysokość czynszu głównie zależy od kosztów inwestycji, a na to wpływa między innymi lokalizacja oraz standard budynku. Założenie jest takie, aby minimalny próg czynszu mieszkań z programu wynosił 10 zł za metr kwadratowy, i aby nie przekraczał wysokości 20 zł w przeliczeniu za metr kwadratowy.

Jakie dokumenty należy złożyć? 

Wszystkie wnioski i niezbędne dokumenty można znaleźć w odpowiednim Urzędzie Gminy lub pobrać ze strony www urzędu. Dokumenty, które należy złożyć to :

  • wniosek o zawarcie umowy najmu,
  • dokumenty potwierdzające zdolność czynszową,
  • dokumenty potwierdzające spełnienie wskazanych warunków najmu,
  • wniosek o dopłatę do czynszu.

Gdzie powstają mieszkania?

Mieszkania Plus z programu powstają w miastach i miasteczkach, wszędzie tam gdzie jest potrzeba wsparcia. Szczegółowe informacje dotyczące lokalizacji można znaleźć na stronie internetowej Mieszkanie Plus.

Jaka jest lokalizacja mieszkań?

Mieszkania Plus są budowane w dobrych lokalizacjach z rozwiniętą infrastrukturą. W okolicy znajdują się szkoły przedszkola, placówki ochrony zdrowia, sklepy oraz dostęp do komunikacji miejskiej. 

Czy program przewiduje wsparcie osób starszych? 

Jak najbardziej – program Mieszkanie Plus również wspiera seniorów. Mogą się oni ubiegać o pomoc w wynajmie mieszkania oraz dopłaty.

Czy mieszkania są dostosowane do osób niepełnosprawnych?

Niestety nie wszystkie lokale są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Wszystko zależy od projektu zabudowań, w każdym mieście realizacje wykonuje inna firma, według innego projektu. 

Mieszkanie Plus – podsumowanie

Program ten przede wszystkim jest dostępny dla szerokiego grona odbiorców. Wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają wystarczających środków finansowych na zakup własnej nieruchomości. Jest też doskonałą opcją najmu dla osób, które w poszukiwaniu pracy, często zmieniają miejsce zamieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.