Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym nierzadko może być trudnym przedsięwzięciem, a przynajmniej sprawiającym problemy. Tak jak bywa to w branży samochodowej – nie zawsze udaje się szybko sprzedać nieruchomość, czasem może to trwać nawet miesiącami. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli w danym momencie potrzebna jest szybka gotówka, którą można by z takiej sprzedaży uzyskać. I to jest właśnie jedna z głównych przyczyn nawiązania współpracy z pośrednikiem agencji nieruchomości.

I chociaż na pierwszy rzut oka podjęcie współpracy z pośrednikiem nieruchomości jest dobrym pomysłem, to warto liczyć się z kosztami takiej współpracy – te często są wysokie. Warto zatem, przed podpisaniem umowy, uświadomić sobie na czym polega pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości, z jakimi wiąże się kosztami oraz czy istnieją w tym zakresie korzystniejsze alternatywy.

Czytaj również: Jak sprzedawać mieszkania?

Jak działają biura nieruchomości?

Wszelkiego rodzaju biura i agencje pośredniczące w sprzedaży nieruchomości, oferują swoje usługi polegające na pomocy w sprzedaży mieszkania bądź jego kupnie:

  • często załatwiają niezbędne formalności w imieniu stron,
  • mają kontakt z notariuszami,
  • pokazują mieszkania potencjalnym klientom
  • dbają o kompleksowe przeprowadzenie transakcji.

Doświadczone biuro może także w wycenie nieruchomości. To właśnie biuro może przeprowadzić niezbędny research, sprawdzenie stanu technicznego budynku, czy zweryfikowanie stanu prawnego działki, którą planujemy kupić.

dlaczego korzystamy z usług pośrednika

Porównać to możemy do działalności firm sprawdzających stan samochodu. Gdy interesujące nas auto jest daleko od naszego miasta możemy wynająć firmę, która sporządzi kompleksowy raport nt. samochodu. Tak samo tutaj – biuro nieruchomości może sprawdzić i podać nam wszelkie potrzebne informacje o interesującym nas obiekcie.

Prowizja dla pośrednika nieruchomości – normy prawne

Umowę pośrednictwa reguluje art. 180 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami. W myśl tego przepisu, zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Prowizja pośrednika nieruchomości przysługuje mu tylko wtedy, gdy podjął wszelkie możliwe czynności, które doprowadzą do podpisania przez klienta odpowiedni umów dotyczących transakcji zakupu mieszkania.

Umowę pośrednictwa klient i pośrednik mogą kształtować w dowolny sposób, zgodnie z zapisaną w Kodeksie Cywilnym zasadą swobody umów. Dlatego dobrym pomysłem jest określenie wartości prowizji dla pośrednika nieruchomości już na samym początku.

Przeczytaj również: Inwestowanie w nieruchomości

Prowizja dla pośrednika nieruchomości – ile wynosi?

Wysokość prowizji może się różnić w zależności od podjętych działań i rodzaju umowy. Warto wiedzieć, że agent, który jest jednym z wielu pracowników w dużym biurze nieruchomości otrzymuje raczej niewielką miesięczną stałą wypłatę. Zdecydowaną większość jego wynagrodzenia stanowi wysokość prowizji. A ta jest zależna od zakresu świadczonych usług, ilości wykonanych transakcji i ogólnej jakości podejmowanych działań.

Ile więc wynosi prowizja od sprzedaży nieruchomości? Zazwyczaj plasuje się ona pomiędzy 2-4% kwoty sprzedaży/zakupu lokalu. Oczywiście zdarza się, że wysokość prowizji może być większa, nawet ok. 5-6%.

Godnym uwagi pozostaje fakt świadczenia innych usług, np. pośredniczenia w zawarciu umowy najmu lokalu handlowego. Wtedy to pośrednik może zastrzec sobie również pewien procent od miesięcznego czynszu bądź pobrać określoną, jednorazową kwotę.


Prowizja dla pośrednika nieruchomości


Brak chętnego = brak prowizji

Warto pamiętać również, że wysokość prowizji agencji nieruchomości przeważnie określana jest w kwocie netto, trzeba więc doliczyć kwotę podatku VAT.

Czy prowizję biura nieruchomości opłaca kupujący?

W większości przypadków prowizja pośrednika nieruchomości stanowi prowizję procentową od wartości transakcji. Jest ona pobierana od obydwu stron – sprzedającego i kupującego. Wtedy zawiera się odpowiednią umowę, którą podpisuje zarówno sprzedający, jak i kupujący.

kto powinien pokrywać pośrednika

Jednakże istnieją także pośrednicy, którzy pobierają prowizję jedynie od sprzedającego lub kupującego. Wszystko zależy więc wyłącznie od klientów. To oni decydują się na to, czy podejmują decyzję o zakupie mieszkania przy pomocy profesjonalistów czy na własną rękę.

Prowizja biura nieruchomości od sprzedaży działki

Tak naprawdę w tym wypadku sytuacja wygląda podobnie. Należy spisać umowę oraz ustalić wysokość prowizji, a także warunki jej wypłacenia.

Wszystko zależy od klienta i agenta – pole do popisu jest naprawdę duże.

Skup mieszkań – alternatywa dla biur nieruchomości?

Koszta prowizji, szczególnie po doliczeniu VATu, mogą być naprawdę spore. Przy prowizji o wartości 3%, przy mieszkaniu za 400 000 zł, wynosi 12 000 zł. A do tego trzeba przecież doliczyć 23% podatku.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Ciekawą alternatywą może być tzw. skup mieszkań. Najważniejszą różnicą jest brak prowizji od wartości nieruchomości. Takie przedsiębiorstwa kupują mieszkania inwestycyjne z własnych środków finansowych, nie polegają na prowizjach. Cały proces trwa też najczęściej dużo krócej niż klasyczna sprzedaż/kupno nieruchomości przez biuro. Wszystko dzieje się w “skupie”, łącznie z podpisaniem aktu u notariusza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *