Dom z garażem czy bez?

Planując budowę domu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań dotyczących naszych potrzeb i preferencji. Jednym z nich jest – dom z garażem czy bez? Poniżej przedstawiamy za i przeciw.

Dom z garażem w bryle budynku

Garaż wbudowany w bryle budynku jest zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Przemawia za tym kilka aspektów:

 1. Wygląd – garaż wbudowany tworzy estetyczną całość z resztą budynku. 
 2. Komfort – do garażu wbudowanego w wielu przypadkach można wejść bezpośrednio z wnętrza domu.
 3. Koszty – garaż w bryle budynku nie wymaga odrębnego projektu, a większość kosztów takich jak ściany czy strop zostają wliczone już w koszty budowy domu. Więcej o kosztach budowy garażu pisaliśmy tutaj.
 4. Podatki – garaż wbudowany jest opodatkowany na takich samych zasadach co cała reszta budynku, którego częścią jest ten garaż. Oznacza to, że należny podatek wyniesie 0,89 zł za m2, a nie 8,68 zł za m2 jak w przypadku garażu wolnostojącego. 
 5. Zajmowana powierzchnia – garaż wbudowany sprawdzi się także w sytuacji, gdy dysponujemy niewielką działką. Nie będziemy musieli przejmować się narzuconymi przez przepisy prawa ograniczeniami w odległościach garażu np. od ścian domu.

Garaż wbudowany nie będzie jednak idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich domów. Zmniejsza on bowiem powierzchnię użytkową budynku. Kolejną wadą takiego garażu jest możliwość przedostawania się spalin z samochodu do wnętrza domu. Można jednak tego uniknąć dbając o dobrą wentylację pomieszczenia.

Dom z garażem wolnostojącym

Wiele osób decyduje się jednak na garaż wolnostojący. Najczęstszymi argumentami „za” są:

 1. Szeroki wybór – garaż murowany, drewniany, blaszany, mnogość konstrukcji – wszystko można dostosować wprost pod swoje potrzeby. 
 2. Szeroki przedział cenowy – garaż wolnostojący można nabyć już za ok. 2 tysiące złotych w przypadku najprostszych, blaszanych konstrukcji. W przeciwieństwie do garażu wbudowanego, możemy dostosować garaż do możliwości swojego portfela.
 3. Szeroki wybór powierzchni – w przeciwieństwie do garażu wbudowanego, który musi zgrywać się z całością domu i odpowiadać projektowi całego budynku, w przypadku garażu wolnostojącego kwestie jego powierzchni są praktycznie nieograniczone. Potrzebujesz małego domu, ale bardzo pojemnego garażu? Nie ma problemu. 
 4. Odległość od domu – to, co zostało wskazane jako argument ,,za” garażem wbudowanym, dla niektórych może być też jego wadą. Jeśli nie chcesz ryzykować dostawania się spalin do wnętrza domu, garaż wolnostojący będzie lepszym rozwiązaniem.
 5. Zwiększenie powierzchni użytkowej domu – jak już wcześniej wspomnieliśmy, garaż wbudowany zmniejsza powierzchnię użytkową domu. Problem ten zostanie wyeliminowany, jeśli zdecydujesz się na postawienie garażu wolnostojącego.

Budowa garażu wolnostojącego wiąże się jednak z ograniczeniami, o których przeczytasz w kolejnej części artykułu.

Usytuowanie garażu – ograniczenia

Budując garaż wolnostojący na posesji należy kierować się zasadami wskazanymi w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

 1. Odległość garażu od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 3 m – jeśli ściana zwrócona w stronę granicy nie posiada drzwi ani otworów okiennych.
 2. Odległość garażu od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 4 m – jeśli ściana zwrócona w stronę granicy posiada drzwi lub otwory okienne.
 3. Odległość garażu od granicy działki może wynosić nie mniej niż 1,5 m w przypadku działki budowlanej o szerokości do 16 m i długości garażu do 5,5 m.
 4. Garaż może być wybudowany bezpośrednio przy granicy działek, jeżeli na sąsiedniej działce istnieje już garaż bądź budynek gospodarczy przylegający do granicy. Istotny jest jednak fakt, że nasz garaż nie może być większy ani szerszy niż budynek, który znajduje się już na sąsiedniej działce.

Garaż bez pozwolenia na budowę

Wzniesienie garażu wolnostojącego bez pozwolenia na budowę jest możliwe jedynie w przypadku garaży zajmujących powierzchnię nie większą niż 35m2. Zamiar postawienia takiego budynku musi być jednak zgłoszony do właściwego powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Wiata zamiast garażu?

Niektórzy zamiast garażu decydują się na postawienie przy domu wiaty. Nie wymaga to uzyskania pozwolenia, o ile powierzchnia konstrukcji nie przekracza 50m2. Koszty zbudowania wiaty są wielokrotnie niższe od tych, na które trzeba być gotowym w przypadku garażu. Jest to jednak rozwiązanie, które pozwoli nam jedynie na ochronę samochodu przed warunkami atmosferycznymi – i to wciąż wątpliwą. Przewaga garażu polega głównie na tym, że jest on zamykany, posiada drzwi/ bramę oraz ściany. Możemy więc bez problemu schować w nim nie tylko samochód.

Dom z garażem czy bez? 

Dom powinien być przede wszystkim dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości jego posiadacza. Dom bez garażu będzie z pewnością tańszy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji odpowiedz sobie jednak na pytanie, czy garaż na pewno nie jest Ci potrzebny i czy na Twojej działce będzie możliwość ewentualnego dostawienia garażu wolnostojącego w późniejszym czasie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.