Dlaczego deflacja nie jest korzystna?

O tym, że inflacja jest niekorzystnym zjawiskiem, przekonujesz się każdego dnia, po prostu robiąc zakupy w sklepie. Wiele osób poruszało ten temat i każdy ma o nim wyrobioną opinię. Ale co z procesem przeciwnym, czyli deflacją? Deflacja to zjawisko nie każdemu znane, ponieważ większość ludzi nigdy nie doświadczyła jego działania w praktyce. Dlaczego tak jest? Dlaczego mówi się o nim zdecydowanie rzadziej niż o inflacji? Czy jako że inflacja jest szkodliwa, to deflacja przeciwnie?

Co to jest deflacja? Definicja

deflacja definicja

Deflacja to długotrwały proces spadku przeciętnego poziomu cen. Dochodzi do niej więc wtedy, kiedy stopa inflacji jest ujemna. W tych warunkach za te same pieniądze można wraz z biegiem czasu kupić coraz więcej towarów. Brzmi dobrze, prawda? Nie musisz zarabiać więcej, żeby móc sobie pozwolić na większą ilość rzeczy. Sytuacja jednak nie jest tak kolorowa, jak mogłoby się wydawać, dlatego współcześnie większość państw unika deflacji, a przeciwnie – uważa lekką inflację za korzystne zjawisko. W Polsce oznaki deflacji ostatni raz zanotowano w 2014 roku.

Sprawdź: W co zainwestować 500 tyś złotych

Deflacja — przyczyny

Istnieje kilka wyraźnych przyczyn deflacji. Zachodzi ona przede wszystkim wtedy, gdy na rynku wzrasta liczba towarów i usług, a nie zwiększa się w sposób współmierny ilość pieniądza (lub nawet się ona zmniejsza). Takie okoliczności zachodzą przez:

przyczyny deflacji

Deflacja — skutki

Najwidoczniejszy skutek deflacji jest jeden i jest on dokładnie przeciwny do skutku inflacji. Za mniejszą ilość pieniędzy można nabyć więcej towarów i usług. Ponadto:

skutki deflacji

Wpływ deflacji na gospodarkę

Skutki deflacji mają silnie negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększające się bezrobocie i zmniejszająca się liczba inwestycji może szybko zaprowadzić najpierw do stagnacji gospodarczej, stagflacji, a później nawet do kryzysu. Co prawda osoby, które wciąż posiadają oszczędności, szybko się bogacą, ale wszyscy pozostali biednieją i aby przeżyć muszą się zadłużać. Nie mają potem warunków przy spłacić kredyty oraz coraz mniej wydają na konsumpcję.

deflacja wykres

Mniej inwestycji i mniejsza konsumpcja to niższe wpływy do systemu gospodarczego i w efekcie spadek PKB. Na deflacji cierpią także finanse publiczne, zwłaszcza jeśli kraj jest zadłużony. Do spłacenia jest realnie coraz większa kwota. Deflacja to także mniejsze wpływy z podatku VAT i akcyzy.

Inflacja vs. deflacja — różnice

deflacja a inflacja

Zarówno nadmierna inflacja, jak i duża deflacja mogą mieć bardzo opłakane konsekwencje dla gospodarki. Poza tym są one jednak niejako swoimi przeciwieństwami. Gdy podczas inflacji ludzie mają coraz więcej pieniędzy, ale coraz mniej mogą za nie kupić, podczas deflacji obywatele mają ich coraz mniej (chyba że mieli wcześniej pokaźne oszczędności). Co prawda dzięki spadkowi cen, mogą kupić za nie trochę więcej, ale nie jest to współmierne do obniżania się ich płac. Te ostatnie mogą spaść nawet do zera, ponieważ podczas deflacji powszechny jest wzrost bezrobocia.

Sprawdź: Inwestowanie w nieruchomości

Podczas wysokiej inflacji korzystne jest branie pożyczek. Realnie środków do zwrócenia jest wtedy znacznie mniej niż nominalnie. Znaczy to, że choć teoretycznie do spłaty pozostaje ta sama kwota, jej prawdziwa wartość spada. W czasie trwania deflacji branie kredytów jest natomiast bardzo nieopłacalne, ponieważ zależność jest odwrotna. Opłaca się za to oszczędzać i trzymać pieniądze na kontach, lokatach, a nawet w skarpecie.

Co robić podczas deflacji? Podsumowanie

deflacja co robić

Jeśli jesteś uczestnikiem rynku, na którym panuje deflacja, najlepsze co możesz zrobić to, jak najbardziej ograniczyć wydatki. Będąc szczęściarzem, który posiada w momencie jej rozpoczęcia wysokie oszczędności, możesz spodziewać się, że Twoje pieniądze będą coraz więcej warte. Niestety, podczas deflacji łatwo o stratę pracy, dlatego mogą one skończyć się szybciej, niż myślisz. Stąd prosta droga do niewypłacalności, ponieważ kredyty konsumpcyjne są podczas trwania tego zjawiska w gospodarce szczególnie niekorzystne.

Na szczęście rządy mogą dość łatwo przeciwdziałać deflacji, dlatego współcześnie rzadko do niej dochodzi. Mogą emitować nowe pieniądze, zmniejszać stopy procentowe oraz dodatkowo wspierać inwestycje. Istnieją nawet koncepcje ujemnych lokat – zamiast przynosić zyski, miałyby one podlegać opłacie. Dziś powtórka z lat 30 w USA, kiedy deflacja była silna, raczej nam nie grozi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi