Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Inwestowanie to coraz bardziej popularna forma zarządzania swoim kapitałem. W dzisiejszych czasach świadomi obywatele wiedzą, że nie wystarczy oszczędzać – chociażby ze względu na inflację. Aby skutecznie mnożyć swój majątek i walczyć ze stratami powinno się inwestować. Sprawdźmy zatem, jakie są możliwości na bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem.

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – co należy wiedzieć?

Inwestowanie to sztuka podejmowania ryzyka na poczet pomnożenia swojego majątku. Każdy chciałby żyć lepiej, każdy chciały być wolny i niezależny finansowo. Do tego jednak potrzeba trochę pracy – trzeba umieć skutecznie inwestować.

Podejmując się różnych inwestycji należy nauczyć się walczyć ze swoimi emocjami. Musimy umieć je wyłączać, gdy dochodzi do podjęcia decyzji – nie są one dobrymi doradcami w biznesie, dużo częściej powodują szkody niż faktyczny pożytek i zysk.

Bezpieczne inwestowanie to także umiejętność przewidywania i dostosowywania się do zmieniających się trendów. Musimy bacznie obserwować, co na rynku podlega zmianom. Musimy wręcz spodziewać się niespodziewanego. Dobrym przykładem był chociażby wybuch wojny – wielu sprawnych inwestorów potrafiło to przewidzieć, a przynajmniej oszacować ryzyko jej wybuchu, by zawczasu skutecznie się na ten fakt przygotować i zabezpieczyć swoje aktywa.

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem – obligacje skarbowe

Jedną z form bezpiecznego inwestowania są obligacje. Jest to papier wartościowy, w którym emitent, najczęściej państwo, potwierdza, że jest dłużnikiem nabywcy papieru i zobowiązuje się zapłacić mu określoną sumę pieniędzy w danym terminie.

Najczęstszą formą wybieranych obligacji są obligacje skarbowe – w taki wypadku dłużnikiem jest państwo, co oznacza, że ryzyko niemożności spłaty takiego zadłużenia jest bardzo niskie. Prawie nie zdarza się, by pieniądze nie zostały wypłacane.

Najlepszą opcją obligacji skarbowych są te indeksowane inflacją. Pozwalają one osiągnąć pewny zysk, którego nie zabierze nam inflacja. Co to oznacza? To znaczy, że roczny zarobek to suma rocznej inflacji i narzuconej marży. Jednakże takie inflację mają długi czas trwania – trwają one od 4 do 12 lat, a ich marża to od 3,3% do 4% przy najdłuższym możliwym wyborze.

Problemem takich obligacji jest warunek wypłacania całej kwoty – bez osiągnięcia połowy nominalnego czasu nie zostanie nam wypłacony zysk wypracowany z połączenia marży i inflacji. Dlatego musimy się dobrze zastanowić, czy możemy zamrozić swój kapitał na taki czas.

Bezpiecznie inwestowanie z pewnym zyskiem w złoto

Jedną z bezpieczniejszych form inwestowania z pewnym zyskiem są kruszce, a dokładniej złoto. Na przestrzeni wieków nie raz udowadniało ono stałość swojej ceny i bezpieczeństwo – według wykresów historycznych osoby posiadające złoto od lat 70. XX wieku naprawdę dużo zarobiły – jeszcze w 1971 roku uncja złota kosztowała 35$, by w XXI wieku sięgnęła aż 2000$. To ogromna różnica.

Ale inwestowanie w złoto to przede wszystkim inwestycja długoterminowa – nie chodzi tutaj o\ masowy obrót wartościami jak w przypadku kryptowalut. Złoto lubi czas, co powinien też polubić taki inwestor. Dlatego regularne kupowanie złota np. co pół roku lub co rok pozwoli nam zbudować duży, zyskowny i bezpieczny portfel na lata. Co więcej – ilość złota na ziemi jest ograniczona – większość ludzkość już wykopała, jego ilość pod ziemią równa się ok. 20 lat dalszego kopania. A to oznacza, że raczej jego cena będzie rosła.

Najpopularniejszą formą kupowania złota są monety bulionowe. Można je zakupić chociażby w Mennicy Skarbowej. Jednymi z najpopularniejszych są np. Kanadyjski Liśc Klonowy, czy Wiedeńscy Filharmonicy. Decydując się na najpopularniejsze monety bulionowe mamy większą możliwość ewentualnej odsprzedaży takich monet.

sprzedaż monet wykres

Ciekawostką są formy złota, w jakich możemy je kupić. Sztabki najczęściej wytapiane są ze złota o próbie 999 lub 995, co oznacza, że stop w 99,9% lub 99,5% zawiera złoto. Monety bulionowe to próba 900 lub wyżej, ale za nimi przemawia dodatkowo fakt posiadania walorów kolekcjonerskich i artystycznych. Dlatego kosztują więcej niż sztabki złota o podobnej gramaturze i zawartości złota.

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem w nieruchomości

Kolejną formą bezpiecznego inwestowania z pewnym zyskiem jest inwestowanie w nieruchomości. To jedna z najpopularniejszych form inwestowania na świecie. Słynie ona ze swojego bezpieczeństwa – ciężko coś zrobić z nieruchomością, aby ją stracić trzeba zostać bankrutem lub doświadczyć jej zburzenia.

Nieruchomości gwarantują pewny zysk zależnie od formy inwestycji. mogą być to na przykład klasyczne flipy mieszkaniowe, które charakteryzują się zyskiem na poziomie nawet 15% czy długoterminowy wynajem mieszkania, który jest dużo mniej zyskowny, bo na poziomie do 7% zwrotu rocznie, ale za to wymaga od nas dużo mniej pracy i poświęcenia czasu.  Wystarczy tak naprawdę zakupić i wykończyć mieszkanie, a następnie znaleźć najemców – zysk zacznie do nas spływać sam.

Nieruchomości posiadają również tę zaletę, że są naprawdę trwałym aktywem. Jest to najczęściej inwestycja na długie lata, która jednak szybko zaczyna się spłacać. Możemy ją również przekazać swoim dzieciom, które na pewno zrobią z tego użytek.

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem w 2022 roku

Bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem to przede wszystkim przestrzeganie pewnych zasad – to wyłączenie emocji, zbudowanie odpowiedniego budżetu, czy umiejętność przewidywania i oszacowania przyszłości.

Posiadając taki zestaw umiejętności śmiało przystępować do bezpiecznego inwestowania, które pozwoli nam na osiąganie pewnego zysku, co doprowadzi nas na drogę niezależności finansowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.