Czym jest wolność finansowa?

Wiele osób, słysząc określenie wolność finansowa, w głowie ma obraz wielkiej willi, jachtów, luksusowych samochodów oraz drogich zegarków. Czy aby faktycznie te słowa definiują to stwierdzenie w praktyce? Czym jest niezależność finansowa, jak do niej dążyć oraz czy jest dla każdego?

Wolność finansowa – definicja

Wolność finansowa jest to stan, w którym przychód pasywny jest większy od kosztów całkowitych. Etap życia, w którym możemy przejść na emeryturę. Oczywiście, nie chodzi o tą, którą wypłaca nam rząd. Tylko moment, w którym całkowicie możemy zrezygnować z aktywnej pracy, a nasze pieniądze będą same na siebie zarabiać.

Wolność finansowa vs. niezależność finansowa

Niezależność finansowa na samym początku wydaje się być terminem, określającym wolność finansową. Nie do końca tak jest. Mimo, że są to bardzo zbliżone pojęcia, niezależność jest etapem wcześniejszym. W tym okresie nie jesteśmy zobowiązani do pracy dla kogoś. Sami decydujemy, kiedy oraz ile pracujemy. Jednak musimy aktywnie pracować, żeby osiągnąć zyski. Nawet jeśli wymaga to od nas małego nakładu pracy. W przypadku wolności finansowej, całkowicie możemy zrezygnować z aktywności zawodowej.

Wolność finansowa a bogactwo

Wolność finansowa to brak jakichkolwiek zobowiązań. Idealnie pasuje tutaj stwierdzenie “Mogę wszystko, nie muszę nic”.

Czy będąc bogatym można nazywać się wolnym finansowo? Otóż nie. Historia pokazała przykłady wielu milionerów, którzy są teraz bankrutami. Zarabiali ogromne pieniądze, lecz w ogóle nie panowali nad swoimi wydatkami. Wydawali więcej, niż zarabiali, przez co balansowali na granicy bankructwa, aż w końcu stracili cały majątek.

Część osób mimo ogromnych zarobków posiada wysokie koszty życia. Wynajmowany apartament czy samochód z wypożyczalni generują ogromne wydatki. Znaczna lub cała część zarobków idzie na pokrycie zobowiązań. Utrata pracy lub nietrafiony interes w takim przypadku skutkuje utratą płynności finansowej.

Wolność finansowa – stosunek przychodów do kosztów

Oszczędzanie jest fundamentalnym elementem wolności finansowej. Budowanie poduszki finansowej jest koniecznym sposobem, który zabezpieczy przed niespodziewanymi wydatkami. 

Żeby oszczędzać, trzeba wydawać mniej niż się zarabia. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie wydatków. Brak informacji na temat własnych kosztów może bardzo szybko wpędzić w kłopoty finansowe. Nie mówię tu o rezygnowaniu z wszystkiego w życiu, tylko o zachowaniu odpowiednich proporcji. Nieważne, ile zarabiasz. Najważniejsza jest różnica między przychodami a kosztami. Im większa różnica, tym szybciej i łatwiej będzie osiągnąć oczekiwany poziom życia.

Wolność finansowa – działalność gospodarcza

Często można usłyszeć twierdzenie, że wolność finansową można osiągnąć tylko prowadząc działalność. Po części jest to prawda. Pracując na etacie, nie mamy możliwości skalowania zysków. W przypadku własnej działalności, możemy zwiększać przychody bez ograniczeń. Rozwijanie własnej firmy pozwoli dojść do momentu w którym można zatrudnić pracownika, który przejmie nasze obowiązki. My w tym przypadku zyskujemy czas na kolejne formy zarabiania. Samo prowadzenie działalności nie da nam wolności finansowej. Pozwoli jednak wykorzystać firmę jako motor napędowy niezbędny do zwiększania przychodów oraz odblokuje kolejne formy inwestowania

Etat również daje taką możliwość, lecz w pewnym momencie trzeba będzie porzucić pracę dla kogoś i zacząć zarabiać na własny rachunek.

Wolność finansowa – dochód pasywny

Dochód, który nie wymaga nakładu pracy. Nie trzeba poświęcać czasu na wykonanie żadnej czynności. Pieniądz zarabia sam na siebie. Osoba korzystająca z dochodu pasywnego nazwana jest rentierem.

Dochód pasywny to kluczowy czynnik potrzebny, żeby osiągnąć wolność finansową. Dzięki niej możemy przejść na emeryturę, ponieważ zyski przewyższają koszty życia, nie naruszając głównego źródła przychodu.

Dochód pasywny – rodzaje

Na rynku istnieje wiele sposobów, które pozwolą osiągnąć dochód pasywny. Jedne pozwolą wygenerować ogromne przychody, a drugie niewielkie kwoty. Osiągnięcie wolności finansowej to procent składany. Kilka źródeł dochodu jest doskonałym pomysłem, który przyspieszy proces osiągnięcia wolności finansowej.

Jakie rodzaje pasywnego przychodu warto znać?

  • Czynsz z tytułu wynajmowanej nieruchomości
  • Dywidendy
  • Odsetki z lokaty
  • ETF
  • E-book / książka
  • Audiobook
  • Podcast
  • Kanał na youtube
  • Kursy online
  • Zysk z franczyzy
  • Flipy mieszkaniowe
  • Program partnerski
  • Biznes, w którym zatrudniamy pracowników

Wolność finansowa – ciężka praca konieczna do osiągnięcia celu

Źródłem wolności jest praca, która generuje wartość. Wartość da nam pieniądze, które można przeznaczyć na inwestycje, aż osiągniemy wolność finansową.

Jeśli ktoś twierdzi, że osiągniecie wolności finansowej jest łatwe i szybkie. Jest w ogromnym błędzie. Jest to proces długi, złożony wymagający ciężkiej pracy. Dlatego na samym początku warto mentalnie się nastawić, że nie stanie się to za miesiąc, rok, ale za kilka lat. Oczywiście nie trzeba teraz zrezygnować z wszystkich przyjemności i pracować 24h na dobę. Jednak będzie to wymagało ogromnej samokontroli. Wiele razy zdarzy się sytuacja, w której po prostu nie będzie nam się chciało pracować, edukować lub wykonywać czynności, która wychodzi poza naszą strefę komfortu.

Wolność finansowa – pasja które przyspieszy oraz ułatwi osiągniecie celu

Każdy ma obszar, w którym jest lepszy od innych. Ważne jest poznać własne predyspozycje oraz odkryć, co daje radość. Pasja pozytywnie wpływa na chęć działania. Zwiększa motywację do pracy. W takiej sytuacji praca przynosi nam radość. Organizm wytwarza endorfiny, a móżg pracuję na najwyżych obrotach. Wykonywanie czynności, która sprawia przyjemność, można przestać nazywać pracą.

Dlaczego warto osiągnąć wolność finansową?

Osiągnięcie wolności finansowej wymaga wytrwałości, konsekwencji oraz dużego zaangażowania. Co skłania do podjęcia decyzji o osiągnięciu wolności finansowej?

Komfort życia oraz stabilna sytuacja finansowa

Wolność finansowa pozwala korzystać z życia bez obaw, że zabraknie do przysłowiowego 10-tego. Komfort psychiczny, jaki gwarantuje dochód pasywny, jest nieoceniony. Żyjemy w czasach, gdzie depresja jest uznana za chorobę cywilizacyjną. A większość przypadków wiąże się z problemami finansowymi. 

Emerytura państwowa stoi pod znakiem zapytania.

Polski system emerytalny jest wadliwy. Państwo pieniądze ze składek ZUS wykorzystuje do wypłacania dzisiejszych emerytur. W przyszłości wypłacalności instytucji państwowej odpowiedzialnej za emeryturę stoi pod znakiem zapytania. Wielu ekspertów twierdzi, że wydolność tego systemu jest na granicy wytrzymałości, a następne lata będą jeszcze gorsze. Trzeba się nastawić, że zabraknie pieniędzy na emerytury, bądź jej wysokość będzie na tak niskim poziomie, że nie starczy na życie.

Więcej czasu dla rodziny

W obecnych czasach gonitwa za pieniędzmi absorbuje sporą część czasu, ludzie zaniedbują to , o najważniejsze, czyli relacje z bliskimi. Wolność finansowa gwarantuje nam więcej czasu wolnego, który możemy wykorzystać na czas spędzony z rodziną. Wiele wywiadów z ludźmi, którzy poświęcili całe życie pracy, zapytani o to, czego najbardziej żałują, zgodnie odpowiadają, że za mało czasu poświęcili najbliższym.

Zabezpieczenie finansowe potomstwa

Każdy człowiek w życiu ma na celu przekazanie wartości następnemu pokoleniu. Wolność finansowa pozwoli wykorzystać dostępne środki na odkrycie oraz rozwijanie pasji naszego dziecka. Przekazanie własnych doświadczeń oraz wiedzy, którą nabędziemy podczas drogi do wolności finansowej, pozwoli uchronić potomstwo przed złymi decyzjami w przyszłości. 

Wolność finansowa – finanse osobiste

Finanse osobiste, dziedzina, która powinna być podstawowym przedmiotem w szkole. Ponad 20% Polaków nie wie, że w życiu codziennym płaci podatki.

Minimalna wiedza z zakresu finansów osobistych jest obowiązkowa. Trzeba wiedzieć, czym jest konto bankowe, jakie są rodzaje, czym jest karta kredytowa i na jakiej zasadzie działa, co to jest RRSO, czym jest lokata i obligacje. Podstawowa wiedza pozwoli swobodnie poruszać się po świecie finansów i biznesu.

Wolność finansowa – etapy 

Osiągniecie niezależności finansowej wymaga przejscia przez poszczególne etapy.

Etap 1

Pozyskanie pieniędzy. Pierwszym etapem jest zarabianie. Żeby tego dokonać, trzeba pracować.

Etap 2

Oszczędzanie. Na tym etapie musimy określić kwotę, jaką będziemy odkładać na poduszkę finansową. Przyjmuje się, że optymalną wartością jest 10% z każdej zarobionej złotówki. Zarabiając 5000, trzeba odłożyć 500 złotych.

Etap 3 

Zwiększenie przychodów. Trzecim etapem jest zwiększenie zarobków. Np. poszerzanie swoich umiejętności lub rozwijanie działalności.

Etap 4

Inwestowanie. Dojście do tego miejsca może zająć wiele czasu. Nie mniej suma trzech wcześniejszych etapów pozwoli osiągnąć ten poziom. W tym momencie wiedza z finansów osobistych przyda się przy wyborze inwestycji. Pozwoli na zakup pierwszej nieruchomości, która zapewnia nam pierwszy dochód pasywny.

Podsumowanie

Tym sposobem dojdziemy do wolności finansowej. Jest to droga kręta i wyboista. Napotkamy wiele przeszkód, które będziemy musieli pokonać. Warto podjąć próbę osiągnięcia wolności finansowej dla siebie samego, jak i swoich bliskich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *