Przygotowanie mieszkania do sprzedaży: co musisz wiedzieć?

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze nie tylko w relacjach międzyludzkich. Co zwraca naszą uwagę jako pierwsze podczas przeglądania ogłoszenia i często decyduje o tym, że zechcemy obejrzeć dane mieszkanie? Oczywiście zdjęcia i opis nieruchomości. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży to kilka ważnych kroków, z których żadnego nie powinniśmy pominąć.

Od czego zacząć, jeśli chodzi o przygotowanie mieszkania do sprzedaży?

Jeśli gruntowny remont nieruchomości nie wchodzi w grę, a mieszkanie przed sprzedażą zasługuje na solidne odświeżenie, z pomocą przychodzi tzw. home staging. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży poprzez wyeksponowanie jego potencjału polega przede wszystkim na spojrzeniu na nie oczami nabywcy i odpersonalizowaniu go. Właściciel musi poczuć, że nie jest to już jego lokum, a nabywca, że to właśnie on może stać się jego posiadaczem. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować podczas przygotowywania mieszkania do sprzedaży, a korzyści mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Dlaczego warto zadbać o przygotowanie mieszkania do sprzedaży? Statystyki

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami wiedzą najlepiej, jakie mieszkania najszybciej się sprzedają i z największym zyskiem. W 2021 roku organizacja National Association of Realtors skupiająca amerykańskich pośredników nieruchomości przeprowadziła badania dotyczące wpływu home stagingu na sprzedaż lokali mieszkalnych.

Okazuje się, że odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży może znacząco przyspieszyć proces sprzedaży, co zadeklarowała ponad połowa badanych. Potencjalni nabywcy lubią przebywać we wnętrzach zaaranżowanych zgodnie z ideą home stagingu, dlatego wpływa on także na liczbę prezentacji mieszkania. Najczęściej metamorfozie zostają poddane salony (90%), kuchnie (80%), główne sypialnie (78%) oraz jadalnie (69%).

Dzięki właściwemu przygotowaniu mieszkania do sprzedaży, zainteresowani mogą sobie wyobrazić siebie w roli jego gospodarzy, co zauważa aż 82% pośredników. Mają na to wpływ także profesjonalne zdjęcia, zamieszczone w ogłoszeniu, które przedstawiają atuty nieruchomości.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży – o ile drożej je sprzedasz?

Szacuje się, że dobrze wykonane przygotowanie mieszkania do sprzedaży i home staging mogą podnieść cenę mieszkania nawet o 10%. Zdecydowana większość właścicieli mieszkań, przygotowanych do sprzedaży wedle tej idei, uzyskuje ostateczną kwotę za lokal taką samą lub wyższą niż została ogłoszona w ofercie. Inwestując kilka tysięcy w metamorfozę mieszkania możemy zyskać aż kilkadziesiąt tysięcy zł więcej podczas sprzedaży.

Zadbaj o wszelkie formalności, związane z mieszkaniem

Pierwszym krokiem na drodze przygotowania mieszkania do sprzedaży jest skompletowanie niezbędnych dokumentów. Warto więc przygotować zawczasu:

 • kopię aktu notarialnego przeniesienia własności lub darowizny,
 • odpis z księgi wieczystej, który ułatwi nabywcom zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości,
 • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych i o braku zameldowania w mieszkaniu,
 • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który posłuży zainteresowanym do sprawdzenia m.in. zasad kształtowania zabudowy.

Dokładnie posprzątaj mieszkanie

Kolejnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność naszej oferty jest porządek w mieszkaniu. Oprócz oczywistego umycia okien i podłóg, starcia kurzu i wyprania tapicerek mebli, należy pamiętać przede wszystkim o:

 • usunięciu zdjęć i innych przedmiotów, które personalizują wnętrze. Przyszły nabywca powinien móc sam wyobrazić sobie siebie w roli właściciela zamiast poczuć, że wchodzi do czyjegoś domu;
 • uprzątnięciu rzeczy osobistych, tj. szczoteczek do zębów, kosmetyków w łazience, odzieży i butów z miejsc ogólnodostępnych. Wystarczy poukładać je w szafkach. Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w meblach także świadczy o ich przestronności i użyteczności;
 • wyniesieniu przedmiotów, kojarzących się z nieładem i sprzątaniem, tj. mioteł i mopów, kuwet i legowisk dla zwierząt, pojemników z detergentami itp.;
 • pozbyciu się wszystkich rzeczy, które zagracają przestrzeń, są niepotrzebne i często wyeksploatowane.

Zadbaj o okna i ich otoczenie

Okna powinny mieć nieskazitelne szyby, ale także ramy i klamki. Konieczne jest sprawdzenie, czy kwatery prawidłowo się otwierają, a okucia spełniają swoją rolę.

Powinniśmy również usunąć ciężkie i ciemne zasłony na rzecz lekkich, w stonowanych barwach. Jeżeli na parapecie stoją kwiaty, które zasłaniają widok, to także powinny zniknąć. Dzięki temu w mieszkaniu znajdzie się więcej światła, potrzebnego do wykonania korzystnych zdjęć.

Dobre oświetlenie mieszkania ma znaczenie

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży poprzez jego rozświetlenie ma niebagatelne znaczenie nie tylko podczas fotografowania go na potrzeby ogłoszenia. Nie od dziś wiadomo, że biel optycznie powiększa przestrzeń. Jasne mieszkanie wydaje się większe i bardziej przestronne. Dlatego warto pomyśleć o przemalowaniu ciemniejszych ścian na białe, beżowe lub jasnopopielate..

Ważne jest też robienie zdjęć w takim momencie dnia, kiedy lokum jest najbardziej nasłonecznione. Jeśli któreś pomieszczenie jest pozbawione naturalnego światła, zainwestujmy w mocniejsze żarówki.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży: usuń wszystkie usterki

Im dłużej potencjalni nabywcy oglądają nasze mieszkanie, tym większe prawdopodobieństwo, że je kupią. Tym samym bardziej prawdopodobne jest, że znajdą jakąś usterkę, np. podczas otwierania i zamykania szafek.

Usunięcie awarii i niedoróbek jest obowiązkowym punktem podczas przygotowywania mieszkania do sprzedaży. Zwróćmy więc szczególną uwagę na:

 • ubytki farby na ścianach, ewentualne otwory po gwoździach, odpadające fragmenty tapet;
 • wysłużone i wytarte meble, które trzeba wymienić bądź odnowić np. poprzez wymianę gałek u szuflad czy przemalowanie frontów;
 • działanie sanitariatów, np. spłuczki w toalecie, kranu w łazience;
 • obecność pęknięć na płytkach i rys na panelach, które kwalifikują je do wymiany;
 • sprawność kontaktów i włączników świateł.

Zaaranżuj balkon lub taras w mieszkaniu

Nawet najmniejszy balkon posiada potencjał, który warto wydobyć. Gdy chcemy sprzedać mieszkanie, nie powinniśmy pokazywać go jako składzika na rowery czy zużyte sprzęty.

Dokładne umycie posadzki i poręczy, ustawienie mebli ogrodowych oraz powieszenie doniczek ze świeżymi ziołami zapewni domowy klimat. Skojarzenia z błogim relaksem pomogą też wywołać poduchy w stonowanych, naturalnych barwach oraz filiżanki ustawione na balkonowym stole.

Usuń niepotrzebne meble, które zagracają przestrzeń

Czasem lepsza pusta przestrzeń niż meble, które nie spełniają żadnej roli i nie pasują do reszty. Pamiętajmy, aby usunąć niesprawne elementy wyposażenia, ściągnąć plakaty i obrazy oraz pozbyć się sztucznych kwiatów, wprawiających w posępny nastrój.

Warto postawić też na uporządkowanie szaf. Oglądający lubią sprawdzać ich wnętrza, aby wyobrazić sobie ustawienie własnych rzeczy. Dobrze jest im w tym pomóc, aranżując wypełnienie półek i pamiętając o pozostawieniu ok. 20-30% wolnej przestrzeni. Dzięki temu szafa zyska na przestronności i ustawności.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży: zadbaj o dekoracje, detale i home staging

Wszystkie dekoracje i detale zgodne z ideą home stagingu powinny być minimalistyczne i uniwersalne. Możemy zainwestować w rośliny, ale tylko zadbane i w świeżych kolorach. Można pokusić się o rozpylenie łagodnego zapachu i włączenie przyjemnej muzyki.

Jeśli są to dla nas zbyt ryzykowne kroki, jeśli chodzi o pierwsze przygotowanie mieszkania do sprzedaży, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego home stagera, który po dokładnych oględzinach mieszkania, zaproponuje rozwiązania. Działania home stagera mogą polegać zarówno na samych doradztwie w kwestii odpowiedniego przygotowania mieszkania do sprzedaży, jak i wykonaniu lub zleceniu fachowcom koniecznych robót.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży: profesjonalne zdjęcia i dobry opis nieruchomości

Skuteczne zdjęcia, które wraz z odpowiednim opisem przyczynią się do sukcesu sprzedaży, powinny spełniać kilka ważnych reguł. Jeśli decydujemy się na samodzielne fotografowanie mieszkania, pamiętajmy, aby:

 • robić zdjęcia w dzień, w naturalnym świetle lub z pomocą sztucznego doświetlenia;
 • użyć aparatu fotograficznego, niekoniecznie telefonu;
 • zadbać o proporcje obiektów na zdjęciach i widok z wysokości oczu siedzącego człowieka;
 • ustawić właściwe parametry dotyczące balansu bieli i kierować się zasadą tzw. złotego podziału w fotografii.

Dobry opis nieruchomości to taki, który wyeksponuje jej zalety oraz będzie zawierał niezbędne informacje dotyczące samego lokalu, całego budynku oraz okolicy. W opisie muszą znaleźć się:

 • powierzchnia lokum i poszczególnych pomieszczeń, w tym tarasu, garażu, komórki itp.;
 • liczba i układ pomieszczeń, z podkreśleniem np. korzystnego podziału na strefy;
 • wyposażenie mieszkania i dostępne media, z podaniem np. prędkości internetu;
 • lokalizacja budynku i technologia wykonania;
 • dostępne udogodnienia, np. winda, ogrodzenie posesji czy system alarmowy – dobrze jest znaleźć jak najwięcej;
 • charakterystyka okolicy i infrastruktury komunikacyjnej, np. dogodny dojazd do centrum, obecność licznych sklepów;
 • dane formalne związane z formą własności i ewentualnymi obciążeniami.

Jak sprzedać mieszkanie: samodzielnie czy z agentem nieruchomości?

Na pomoc agenta nieruchomości decydują się zarówno osoby, które zbywają lokal pierwszy raz, jak i doświadczeni sprzedawcy. W sumie z usług agentów korzysta 69% Polaków. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości właściciela mieszkania.

Współpraca z pośrednikiem ma niewątpliwe zalety, do których należą:

 • przyspieszenie procesu sprzedaży,
 • oszczędność czasu,
 • uzyskanie często wyższej kwoty za mieszkanie dzięki umiejętnościom negocjacyjnym i doświadczeniu pośrednika,
 • dotarcie do szerszej grupy zainteresowanych,
 • bezpieczeństwo transakcji.

Niemniej, wiele osób obawia się przede wszystkim o wysokie koszty zatrudnienia pośrednika. Ponadto, często sami potencjalni nabywcy preferują bezpośredni kontakt z właścicielem mieszkania i wyszukują tylko oferty bez pośredników. Dlatego decyzja o skorzystaniu z pomocy agenta nieruchomości jest kwestią indywidualną.

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży – podsumowanie

Uprzątnięcie mieszkania, zadbanie o atrakcyjną prezentację okien i balkonu, wykonanie profesjonalnych zdjęć i zredagowanie zachęcającego opisu nieruchomości to kroki do szybkiej sprzedaży mieszkania po satysfakcjonującej cenie. Przygotowanie mieszkania do sprzedaży w formule home staging to coś mniej inwazyjnego i kosztownego niż remont, a często dającego bardziej zauważalne efekty. Usługi home stagingu oferują często jako dodatkową usługę także sami agenci nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *