Nowoczesne sposoby inwestowania pieniędzy

Coraz więcej osób szuka nowoczesnej formy inwestowania pieniędzy. Nie tyle chodzi o porzucenie poprzednich metod lokowania kapitału typu metale szlachetne, akcje i obligacje. Tylko o dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Jest to sposób zabezpieczenia kapitału na różnych rynkach. Daje nam to gwarancję utrzymania płynności finansowej. Jakie nowoczesne sposoby inwestowania pieniędzy warto wziąć pod uwagę?

Kryptowaluty

Kto nie słyszał o słynnym Bitcoinie? Kryptowaluty to jedna z najmłodszych form inwestowania dostępnych na rynku. Swoim założeniem przypomina rynek obligacji. Kupić taniej, drożej sprzedać. Inwestowanie własnych pieniędzy w rynek kryptowalut jest dobrym rozwiązaniem poprzez niski kapitał początkowy. Nie trzeba mieć setek tysięcy złotych. Można nawet zacząć od 100 złotych. Mimo, że BTC kosztuje ponad 38 000 $, istnieje możliwość zakupu ułamka Bitcoina. Taka niska bariera wejścia pozwoli zainwestować w każdą dostępną kryptowalutę na rynku.

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w cyfrowe waluty, trzeba poznać zasady rynku. Czym jest blockchain? Jakie są rodzaje kryptowalut? Na których rynkach warto zakupić walutę? Jeśli chodzi o nowoczesne sposoby inwestowania, jest to bardzo dynamiczny sposób. W bardzo krótkim czasie można wygenerować bardzo wysoki zysk, jak i również ogromne straty.

Startupy i crowdfunding

Start-up to inwestycja w początkowej fazie lub firma, która dopiero rozpoczęła swoją działalność. Statystyki pokazują, że jest to dość ryzykowny sposób inwestowania.

Tylko 10% startupów wykazuje zwrot inwestycji lub zysk. Natomiast 2% odniesie sukces międzynarodowy. Według danych Startup Poland obszary cieszące się największym zainteresowaniem dotyczą usług:

 • Big data (19%),
 • Analityka (17%),
 • Internet rzeczy – IoT (14%),
 • Narzędzia dla programistów i deweloperów (14%).

Warto zauważyć, że Facebook Marka Zuckenberga też był na początku start-upem…

Pożyczki społecznościowe

W Polsce jest to sposób inwestowania dopiero zyskujący na popularności. Na Zachodzie praktykowany od wielu lat. Jest to alternatywa dla chwilówek oraz kredytów gotówkowych. Dużym plusem tego rozwiązania jest brak regulacji ze strony instytucji zewnętrznych. Kwotę oraz oprocentowanie ustalają między sobą strony zainteresowane. 

Rodzaje pożyczek jakie występują na rynku:

 • krótkoterminowe dla osób fizycznych,
 • długoterminowe,
 • rolne,
 • pod zastaw hipoteki,
 • pod zastaw pojazdu.

Nowoczesne sposoby inwestowania we wszystkie rodzaje pożyczek społecznościowych objęte są podatkiem PCC – podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz podatkiem dochodowym 19%.

Tego typu formy inwestowania pieniędzy wykazują stopę zwrotu na poziomie 11-15% rocznie. Jedną z największych platform inwestycji społecznościowych jest Mintos.

Alternatywne źródła energii

W dzisiejszym świecie bez energii elektrycznej cała gospodarka by się zapadła. Dlatego też wszystkie narody szukają alternatywnego rozwiązania, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Z tego powodu inwestowanie w OZE zyskuje na popularności. Nowoczesne sposoby inwestowania we wszystkie dostępne odnawialnie źródła energii nie straciły na rentowności w czasie pandemii. Jest to doskonały sposób ochrony kapitału przed szalejącą inflacją.

OZE – w co warto zainwestować?

 • Kolektory słoneczne,
 • Fotowoltaika,
 • Energia wiatrowa,
 • Biomasy,
 • Biogazy,
 • Źródła geotermalne.

Inwestowanie w OZE odbywa się za pomocą crowdfundingu. Inwestycja opiera się na budowie konkretnego rodzaju odnawialnego źródła energii np. elektrowni wiatrowej. Inwestor staje się udziałowcem w spółce, z której uzyskuje przychód pasywny nawet przez kilkadziesiąt lat.

Dodatkowym atutem jest fakt, że formy inwestowania pieniędzy w OZE nie wymagają dużych nakładów finansowych. Próg wejścia zaczyna się od 20 tysięcy złotych. Przykładowo pompy ciepła mazowieckie to rynek który jest warty wiele milionów złotych, przez rosnące ceny węgla pompy ciepła stały się dobrą alternatywą dla pieca czy ogrzewania gazem. 

Przykładowe parametry inwestycji według https://www.ekologicznaelektrownia.pl/:

 • Lokalizacja: Polska
 • Horyzont inwestycyjny: bezterminowy
 • Prognozowana stopa zwrotu: 10,4% (rocznie)
 • Inwestuj od 52 500 złotych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w 2050 roku OZE ma wypełniać 50% całego zapotrzebowania na energię w Polsce. Jak można zauważyć, ten rynek cały czas będzie się rozwijał.

Inwestycje alternatywne – alkohol, dzieła sztuki, samochody zabytkowe

Typowe nowoczesne sposoby inwestowania pieniędzy to nie wszystko. Warto także poznać metody inwestowania alternatywnego. Trzeba jednak pamiętać, że powinien być to dodatkowy, a nie wiodący sposób dywersyfikacji pieniędzy. 

Alkohol

Inwestowanie w alkohole staje się coraz bardziej popularne. Jest to towar luksusowy, a swoją wartość zyskuje z czasem, co czyni trunki inwestycją długoterminową. Z upływem czasu alkohol dojrzewa, zyskuje niepotwarzalny walor zapachu oraz smaku, co przekłada się na jego wartość. Minimalny czas, jaki trunek powinien dojrzewać to 3 lata. 

W Polsce największą popularnością cieszą się alkohole wysokoprocentowe, które odpowiadają za 75% rynku, z czego ponad 87% to whisky oraz whiskey.

Dzieła sztuki

Według najnowszego raportu Artinfo.pl 2021 obrót na rynku dzieł sztuki wyniósł 600 milionów złotych. Wzrost o 60% do roku poprzedniego. Pokazuje to, jak dużym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne sposoby inwestowania w dzieła sztuki. To możliwość lokowania pieniędzy, która chroni kapitał przed inflacją, ale również pięknie zdobi wnętrze pomieszczenia. Przyjmuje się, że minimalny czas na zwrot z inwestycji wynosi 5 lat. Ten sposób inwestowania jest przeznaczony dla każdego. Obrazy zakupione od początkującego artysty po niskiej cenie mogą z upływem czasu bardzo mocno zyskać na wartości. Najdroższe dzieło zostało sprzedane za ponad 450 milionów dolarów – to obraz „Zbawiciel świata” autorstwa Leonardo da Vinci.

Samochody zabytkowe

Najdroższe auto sprzedane na aukcji warte było 27,5 miliona dolarów. Gdyby cały samochód wykonać ze złota, wyszłoby taniej. Doskonale obrazuję to, jak wielką wartość z upływem lat zyskują auta zabytkowe. To sposób inwestowania, który na pewno bardziej ucieszy mężczyzn. Trzeba zaznaczyć, że samochód musi spełnić kilka kryteriów, żeby mógł zostać zatwierdzony jako zabytek: musi istnieć minimum 25 lat, od 15 lat nie może być produkowany oraz 75% części musi być oryginalnych.

W szczególnym przypadku samochód można zostać uznany za zabytek, jeśli:

 • jest rzadki,
 • jest/był użytkowany przez osoby wyjątkowo ważne,
 • posiada unikalne rozwiązania konstrukcyjne,
 • został odtworzony zgodnie z technologią produkcji,
 • jest powiązany z ważnym etapem rozwoju technologicznego,
 • odnosi się do ważnych wydarzeń historycznych.

Według amerykańskiej agencji Knight Frank szacuje się, że dobrze zachowany klasyk zyskuje na wartości w tempie 25% rocznie. Dobrym przykładem jest samochód Syrena. Jeszcze kilka lat temu można kupić za 1000-2000 zł. Dzisiaj wartość dobrze zachowanego egzemplarza wynosi 20 tysięcy złotych.

Patrząc na rozwój motoryzacji oraz zmiany z silników spalinowych na elektryczne, można wyciągnąć wnioski, że w przyszłości auta z unikalnymi silnikami spalinowymi mogą być prawdzią perełką, wartą wiele tysięcy złotych.

Nowoczesne sposoby inwestowania – podsumowanie

Świat inwestorów się zmienia i coraz częściej prym wiodą nowoczesne sposoby inwestowania. Niektóre mogą okazać się finansową klapą, a inne strzałem w dziesiątkę. Stagnacja jest wrogiem rozwoju. Dlatego warto poszerzać wiedzę i szukać nowych sposobów. Może się okazać, że jako pierwsi wykorzystamy nowoczesne metody inwestowania, które finalnie przyniosą nam wolność finansową. Powodzenia!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *