MLM: co to jest i ile można na tym zarobić?

MLM to jeszcze słowo dla wielu z nas owiane tajemnicą. Jego druga nazwa – marketing sieciowy – może trochę rozjaśnić sprawę. Angażując się w MLM, budujesz sieć kontaktów, (dzięki) którym sprzedajesz produkty i usługi. Jak to wygląda w praktyce i czy rzeczywiście można z tego wyciągnąć dobre pieniądze? Odpowiadamy!

Co to jest MLM – marketing sieciowy?

O dodatkowych sposobach zarabiania często piszemy na blogu PraktycznieoPieniądzach.pl. Nie mogło tu zabraknąć także MLM. MLM (ang. Multi Level Marketing, czyli marketing wielopoziomowy) to sposób sprzedaży bezpośredniej, który polega na pośrednictwie handlowców między dystrybutorami i producentami a nabywcą produktu lub usługi.

Jak działa MLM?

MLM jak zarabiać

Droga Czytelniczko, na pewno zetknęłaś się z kimś, kto na przykład za pośrednictwem facebookowego czatu chce namówić Cię na zakup produktów z Avon. Taka nowoczesna akwizycja ma wiele wspólnego z MLM. Jednak dlaczego jest on nazywany marketingiem sieciowym? Bo polega na budowaniu własnej sieci partnerów. Nie tylko sprzedajesz, ale też rekrutujesz.

Nowo pozyskani/zrekrutowani partnerzy handlowi oddają część swoich zarobków ze sprzedaży produktów rekruterowi, który zaprosił ich do sieci. Jest to swego rodzaju prowizja. W ten sposób partnerzy handlowi na wyższym poziome zarabiają nie tylko na swoich działaniach sprzedażowych, ale mają też zysk pasywny od wszystkich zrekrutowanych osób.

MLM praca

Co więcej, kolejni partnerzy, którzy zostaną namówieni na działanie w sieci MLM, również będą przez swoje działanie generować zysk pasywny osobom “na górze”. Całość można więc porównać do piramidy, której członkowie na najwyższych szczeblach zarabiają najwięcej.

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Marketing i biznes sieciowy – jak zacząć?

Aby zacząć działać w MLM, musisz znaleźć osobę, która wprowadzi cię w struktury firmy, której produkty będziesz sprzedawać. Znajdziesz się w ten sposób pod nim na szczeblu sieci.

Jak to zrealizować w praktyce? Często wystarczy popytać wśród znajomych. MLM jest coraz popularniejsze i bardzo prawdopodobne, że ktoś z nich będzie w niego zaangażowany. Każda firma ma trochę inny model działania. Najczęściej partnerzy wprowadzający wysyłają kursy, na przykład w postaci filmów video, które tłumaczą cały system. Potem wszystko zależy już od twojego zaangażowania.

MLM – dla kogo?

Taka praca jest właściwie dla wszystkich. Dlaczego? Bo nie ma tu ściśle określonych godzin pracy. Wszystko zależy od tego ile czasu i wysiłku poświęcisz na sprzedaż. Zarabiać na marketingu sieciowym mogą:

MLM dla kogo

MLM – zalety

Główną zaletą pracy w MLM jest to, że przy dużym zaangażowaniu można naprawdę sporo zarobić. Drugą są kontakty z klientami, które sprawiają, że ta praca po prostu nie jest nudna. Ogromną zaletą jest też elastyczny czas pracy.

MLM to też tańsze produkty od firmy, dla której pracujesz. Możesz liczyć na atrakcyjne zniżki jako partner handlowy i w ten sposób zamawiać na przykład niezbędne produkty codziennego użytku w cenach niższych niż w zwykłych sklepach. Ostatnią bardzo ważną zaletą jest możliwość uzyskania zysku pasywnego, dzięki wprowadzonym przez siebie partnerów.

MLM sprzedawcy

MLM – wady

W piramidach finansowych zysk zależy wyłącznie od wpłaty środków pieniężnych przez jej członków na coraz niższych szczeblach. Oczywiście, jako że liczba ludzi, którzy dadzą się przekonać na wejście do piramidy, jest bardzo ograniczona, taka instytucja szybko upada. Mlm w praktyce nie jest na to narażony, bo polega na sprzedaży realnych produktów.

Prawdą jest, że, zysk partnerów handlowych na samym dole sieci może nie być duży. Po jakimś czasie działania firmy MLM muszą skończyć się chętnie do udziału w niej. To dlatego praca w takiej działalności może być bardzo dochodowa, ale może być też przeciwnie, i czasami nawet zaangażowany przedstawiciel handlowy zarobi nie wiele.

zalety MLM

MLM – czy warto?

Marketing sieciowy jest dla każdego, kto ma żyłkę handlowca. Można dzięki niemu rozwinąć skrzydła i zarabiać naprawdę konkretne pieniądze. Z drugiej strony, przy braku odpowiednich umiejętności i zaangażowania, po prostu nic nie zarobisz. Nie sprawdzi się tu powiedzenie: „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”. 

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś. zł

Ile można zarobić w marketingu sieciowym? To zależy od Ciebie. Jeśli masz dużą motywację i zastanawiasz się nad MLM, czy warto się w niego zaangażować, odpowiedź może brzmieć “tak”. Mamy nadzieję, że po przeanalizowaniu wszystkich wad i zalet, każdy jest sobie w stanie sam odpowiedzieć na to pytanie.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.