Jakie mieszkania preferują Polacy?

Stały, liniowy rozwój rynku pierwotnego sprawił, że ludzie szukający swojego wymarzonego mieszkania od dewelopera mają coraz to większy wybór mieszkań o wyższym standardzie niż przed laty. Warto więc pochylić się na chwilę i zrozumieć, jaki trend na rynku mieszkań pierwotnych trwa i będzie trwał. Sprawdźmy, jakie mieszkania preferują Polacy.

Jakie mieszkania preferują Polacy na rynku pierwotnym?

Okazuje się, że wśród klientów poniżej 30. roku życia, czyli najczęstszej grupy osób korzystającej z kredytów hipotecznych, największą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, które np. u dewelopera Develia stanowią aż 60% sprzedaży wszystkich mieszkań.

Rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o to, jakie mieszkania preferują Polacy. Ten trend potwierdzają wyniki raportu Home Broker. Dowiemy się z nich, że największą popularnością wśród Polaków cieszą się lokale nie mniejsze niż 40m2 i nie większe niż 60m2.

Ciekawym pozostaje fakt, że pomimo mocnego i stabilnego rozwoju rynku nieruchomości i polskiej gospodarki, preferencje zakupowe Polaków w tej kwestii nie uległy dużym zmianom – średnia powierzchnia kupowanych mieszkań się nie zwiększyła. Potwierdzają to badania GUS, które obrazują sprzedaż mieszkań w zakresie metrażowym:

Zauważalna różnica ma miejsce jeśli porównamy rynek pierwotny z wtórnym. Okazuje się, że najmniejszy metraż mają mieszkania używane, a największy z pierwszej ręki. Może to wynikać ze specyfikacji budownictwa – starsze budownictwo dużo częściej charakteryzowało się małymi mieszkaniami. Górna granica, którą wyznaczają mieszkania z rynku pierwotnego to większa dostępność bardziej luksusowych, dużych mieszkań.

Dlaczego ogólnie preferowana powierzchnia mieszkań spada?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na spadek ogólnie preferowanej powierzchni mieszkań jest niż demograficzny w Polsce. Średnia wielkość rodziny jest mniejsza niż kilkanaście lat temu, dzisiaj rodziny to raczej 2+1, czy 2+2, a nie 2+3 i więcej dzieci.

Kolejnym czynnikiem jest duży wzrost cen mieszkań. Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, ceny mieszkań gwałtownie rosły. Mowa bowiem o średnio 10% wzroście cen w przypadku rynku pierwotnego i 14$ dla rynku wtórnego. Dlatego też mieszkania zaczynają się zmniejszać. Deweloperzy coraz częściej budują “kompaktowe” mieszkania, które mają łagodzić wysokie koszty metra kwadratowego lokalu, którego wyniki spokojnie przekraczają 10-11 tysięcy za metr. Pomimo tego, że oferty są dzisiaj naprawdę zróżnicowane, bo możemy wybierać między 1-, 2-, czy 3- i 4-ro pokojowymi mieszkaniami, to ich średni metraż niewątpliwie uległ zmniejszeniu.

Pod uwagę należy też wziąć upowszechnienie się modelu zdalnej pracy. Obecnie nieruchomość często łączy cechy mieszkalne z biurowymi. Mamy bowiem do czynienia  z niewielkimi, dwupokojowymi mieszkaniami z sypialnią i salonem z wydzieloną częścią do pracy. To właśnie takie mieszkania zaczynają mocno przybierać na popularności. Na wspomniane rozwiązania stawiają szczególnie osoby młode, które nie myślą jeszcze o dzieciach, a większość wolnego czasu spędzają poza domem. Tak więc na nic im duże i luksusowo urządzone mieszkania, w których tylko pracują, jedzą i śpią.

Jakie mieszkania preferują Polacy – nowy typ mieszkań

Ciekawym jest fakt zmiany oczekiwań kupujących względem układów lokali. Najważniejsze teraz jest, aby mieszkanie było kompaktowe i miało funkcjonalny układ. Chodzi bowiem o jak najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jest to ważne do takiego stopnia, że pomiędzy dwupokojowymi ofertami kupujący przeglądają też oferty większych kawalerek, w których można wydzielić dodatkowe pomieszczenie.

Zmiany lokalizacji mieszkań

Kolejną ważną kwestią jest zmiana wymagań względem lokalizacji mieszkań. Polacy preferują lokale, które umożliwiają im życiową mobilność i swobodę pod względem swoich hobby i uprawianych dyscyplin sportowych. Duża swoboda jeśli chodzi o hybrydową czy całkowicie zdalną pracę sprawia, że coraz rzadziej pożądane są mieszkania znajdujące się w centrum miasta. Dzisiaj ponad “dobrą” lokalizację liczy się zielone otoczenie, spokój i cisza. Oczywiście dobre skomunikowanie miejsca zamieszkania z centrum dalej jest w cenie.

Jakie mieszkania preferują Polacy? Infrastruktura zyskuje na popularności

Wśród ważnych czynników, które wpływają na zakup mieszkania są także miejsca parkingowe, czy garaże podziemne. Znaczna część rodzin, czy osób samotnych posiada dzisiaj samochód, czy nawet kilka. Dlatego deweloperzy muszą brać ten fakt pod uwagę już podczas projektowania nieruchomości. W cenie są również otaczające połacie zieleni, czy dostępność do placu zabaw.

Podsumowanie: jakie mieszkania preferują Polacy?

Jak możemy zauważyć Polacy dalej preferują mieszkania trzypokojowe, ale powoli ustępują one prym tym dwupokojowym. Bardzo mocno zaczyna się liczyć spokojna i zielona okolica z dala od miejskiego zgiełku.

Dobra infrastruktura to kolejny z decydujących czynników. Kupujący nie chce przecież co wieczór martwić się, czy znajdzie miejsce do zaparkowania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *