Inwestowanie w złoto: czy warto?

Inwestowanie w złoto znane jest od pokoleń. Często można usłyszeć, że to najlepszy sposób na bezpieczne inwestowanie. Czy inwestowanie w złoto faktycznie jest atrakcyjne?. W tym artykule wytłumaczę, jak najlepiej zainwestować, żeby nie stracić, a tylko zyskać.

Inwestowanie w złoto jako doskonałe zabezpieczenie kapitału

Na samym początku muszę ostudzić zapał wszystkich inwestorów, którzy szukają ekspresowego zarobku. Inwestowanie w złoto to tak naprawdę inwestycja w bezpieczeństwo. Jest to zasada, którą każdy powinien zapamiętać.

Inwestowanie w złoto – 5 kluczowych zalet

Na samym początku warto wiedzieć, jakie są zalety inwestowania w złoto. Pozwoli to lepiej zrozumieć, jak ważne jest zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego.

Niezniszczalny surowiec

Złoto nie jest podatne na zanieczyszczenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Może leżeć kilka lat w błocie, wodzie lub zostać zakopane na mroźnych terenach Arktyki. Mimo niekorzystnych warunków nadal pozostanie nienaruszone.

Złoto jedynie może uszkodzić roztwór cyjanku oraz mieszanka kwasów: solnego i azotowego.

Zmienna forma, łatwość przenoszenia oraz sprzedaży

Ten wyjątkowy rodzaj metalu, mimo, że jest praktycznie niezniszczalny, łatwo może zmieniać swoją formę. Przy temperaturze 1063 stopni zachodzi proces topnienia, przez co zmienia swój stan skupienia na ciekły. W następnym etapie można “przetopić” złoto na inny kształt lub rozmiar, dzięki czemu w łatwy sposób można przenieść niewielką ilość złota o dużej wartości.

1 uncja = 28 gramów. Przy czym 1 uncja złota kosztuje 8700 zł. 

Bezpieczeństwo ochrony kapitału 

W latach 70-tych XIX wieku oparto międzynarodowy system walutowy na złocie. Ten fakt doskonale pokazuje, jak stabilny był i nadal jest ten surowiec. Dodatkowo podczas zawirowań gospodarczych np. podczas wojny, klęsk żywiołowych czy załamania rynku, złoto odporne jest na kryzys i nie traci na wartości, a nawet zyskuje. Nawet obecnie, w lutym 2022 roku, w okresie napadu Rosji na Ukrainę, cena złota poszybowała mocno w górę. Chwilę pózniej spadła. Jednak w porównaniu do innych rynków inwestycyjnych np. akcji czy obligacji, to tąpnięcie jest zdecydowanie mniejsze.

Inwestowanie w złoto to inwestycja długoterminowa

Tak jak wyżej wspomniałem, głównym zadaniem złota jest ochrona kapitału przed utratą wartości oraz jest swojego rodzaju poduszką bezpieczeństwa.

Oczywiście wszystkie oszczędności nie powinno się zamienić na złoto – gotówka również jest potrzebna

Dlaczego uważa się, że złoto jest inwestycją długoterminową? Od 1969 roku do chwili obecnej złoto zyskało na wartości o ponad 4000%. W ostatnich 20 lat o 450%. Jednak trzeba pamiętać, że w krótkich okresach czasu nie można spodziewać się spektakularnych zysków. W normalnych warunkach wahania ceny złota rozłożone są w dłuższym okresie czasu.

Inwestowanie w złoto a ulgi podatkowe

Stawka VAT

Towary ze złota oraz srebra np. łańcuszki, pierścionki kolczyki itp. są obarczone podatkiem VAT. Inaczej jest w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich. Sztabki złota oraz monety bulionowe nie są objęte podatkiem 23%.

Podatek dochodowy

W przypadku zakupu złota inwestycyjnego, a następnie odsprzedaży z zyskiem, trzeba spodziewać się zapłacenia podatku dochodowego 19%, zwanego podatkiem Belki.

Jednak jest odstępstwo od tej reguły. Złoto można potraktować jako sposób przechowywania majątku. W takiej sytuacji po upływie 6 miesięcy można sprzedać je bez podatku dochodowego.

Inwestowanie w złoto: jak zacząć?

Na samym początku przed zakupem złota warto zainwestować w wiedzę. Nie trzeba kupować płatnych kursów. Jest wiele darmowych tutoriali, które wprowadzą w rynek metali szlachetnych.

Dlaczego zalecam na początku posiąść wiedzę?

Informacje te pozwolą pewnie poruszać się po rynku inwestycyjnym. Dowiesz się, gdzie najlepiej kupować, od kogo oraz gdzie sprawdzać cenę.

Dzięki temu unikniesz sprzedawców, których intencje są dalekie od oczekiwanych. Mnóstwo niedoświadczonych osób dawało się nabrać i za oszczędności swojego życia kupowało fałszywe monety.

Monety bulionowe czy sztabki – co wybrać?

Często można spotkać się z pytaniem, który rodzaj złota inwestycyjnego najlepiej wybrać. Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę.

Sztabki są tańsze o kilka procent w porównaniu do monet. Dzieje się tak za sprawą prostego designu. Monety posiadają unikatowe wzory, przez co cena produkcji rośnie, a wraz z nią cena.

Z perspektywy bezpieczeństwa lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w monety bulionowe. W odróżnieniu od sztabki łatwiej jest sprawdzić autentyczność, ponieważ możemy fizycznie dotknąć monety. Sztabki przeważnie są zamknięte w pudełku razem z certyfikatem, przez co ciężko oszacować wagę.

Jakie monety bulionowe kupować – duże czy małe?

Tutaj również warto zachować równowagę. Dywersyfikacja monet jest dobrym wyborem. Oczywiście, zakup np. monety o wadze ¼ uncji wychodzi troszkę mniej korzystnie niż w przypadku monety 1 oz.

Krugerrand wykres

Dla przykładu:

Na tą chwilę moneta 1 oz, kosztuje około 8600 zł. ¼ uncji kosztuje 2250 zł. Łatwo można obliczyć,że w tym przypadku przepłaca się o 546 zł.

Jako inwestowanie w bezpieczeństwo warto zakupić jednak parę monet o mniejszej wadze. Sytuacja za wschodnią granicą pokazuje, że wszystko może się zdarzyć. W czasie wojny małe monety mogą posłużyć jako alternatywny środek płatniczy.

Inwestowanie w złoto fizyczne czy “papierowe”?

Jeśli wychodzisz z założenia, że inwestujesz długoterminowo, to najlepszym rozwiązaniem jest zakup złota fizycznego. To rozwiązanie również ma swoje wady. Na początku trzeba zainwestować w skrytkę bankową lub sejf. Jednak spokój wewnętrzny, który gwarantuje nam swiadomość posiadania złota w bezpiecznym miejscu, jest bezcenna.

Jak sprawy mają się w przypadku ETF?

Jak wcześniej wspomniałem, złoto można traktować jako formę inwestycji. Jeśli chcemy inwestować w krótkim okresie czasu i grać na spadkach ceny złota, to lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie złota w formie papierowej.

Warto pamiętać, że stosunek złota fizycznego w obiegu do papierowego wynosi 1 do 250.

Nawet najwięksi mogą upaść. Tak jak pokazała historia z 2008 roku, kiedy jeden z największych banków świata ogłosił upadłość. Podczas kryzysu gospodarczego lub wojny może się okazać, że mimo posiadania złota na papierze, nie możesz go wykorzystać, ponieważ firmy inwestycyjne nie mają takiego zabezpieczenia i trzeba odczekać kilka tygodni na otrzymanie złota w fizycznej formie.

Inwestowanie w złoto – gdzie kupować złoto?

Złoto inwestycyjne najbezpieczniej jest kupować w banku lub mennicy. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że towar jest zakupiony jest zgodny z opisem. Oczywiście nie oznacza to, że nie można kupować metali szlachetnych od innych przedsiębiorstw lub za pomocą portali aukcyjnych. Jednak trzeba być ostrożnym, ponieważ można trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Zapewnienie, że złoto posiada certyfikat również warto zweryfikować w dobrze dzisiejszej cyfryzacji, sprawny informatyk bez większego problemu może stworzyć fałszywy dokument.

Monety bulionowe - gdzie kupić?

Inwestowanie w złoto – podsumowanie

Inwestowanie w złoto jest dobrym sposobem na dywersyfikację oszczędności. Ten rodzaj inwestycji warto traktować jako zabezpieczenie przyszłej emerytury niż sposób na szybki zarobek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *