Inwestowanie w nieruchomości online: jak zacząć?

Pandemia nauczyła nas załatwiać wiele spraw przez Internet. Okazuje się, że nie trzeba tracić czasu i paliwa na jazdę do sklepu czy urzędu. W 2021 roku znacząco wzrósł odsetek Polaków korzystających z bankowości elektronicznej oraz robiących zakupy w sieci. Potwierdza to komunikat z badań CBOS. Na popularności zyskały także platformy łączące deweloperów i inwestorów. Sprawdźmy, czy inwestowanie w nieruchomości online to dobre rozwiązanie. Coraz więcej z nas zaczyna zastanawiać się nad tym, jak inwestować w nieruchomości online i czy to jest bezpieczne.

Inwestowanie w nieruchomości online – od czego zacząć?

Start każdej inwestycji powinna poprzedzić dokładna analiza naszych możliwości. Jeśli decydujemy się na lokowanie kapitału w nieruchomości drogą elektroniczną, dochodzi jeszcze kwestia bezpieczeństwa transakcji i wsparcia bardziej doświadczonych inwestorów.

Wiele zależy od wysokości kwoty, którą dysponujemy. Wkład o wartości w zakresie 10 tys. zł i powyżej otwiera przed nami możliwość uczestnictwa w zbiorowym inwestowaniu w nieruchomości. Natomiast jeśli posiadamy minimum 500 tys. zł, możemy sami zainwestować w lokal mieszkalny lub komercyjny bądź dywersyfikować portfel poprzez wybór kilku inwestycji w ramach crowdinvestingu.

Inwestowanie w nieruchomości online – jak to działa?

Pierwszym krokiem do inwestowania w nieruchomości online może być znalezienie odpowiadającego nam lokalu. Pomoże nam w tym strona internetowa biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami bądź doświadczony inwestor, oferujący współpracę.

W przypadku stron dedykowanych inwestowaniu w nieruchomości online sprawa jest znacznie prostsza, gdyż otrzymujemy dostęp do wyselekcjonowanych ofert zweryfikowanych deweloperów oraz wsparcie ze strony fachowców. Dostajemy dokładne informacje o rodzaju i lokalizacji lokalu, cenie oraz szacowanej stopie zwrotu. Kupujemy nieruchomość bądź udziały w spółce celowej budującej obiekt oraz otrzymujemy dochód pasywny proporcjonalny do wpłaconej kwoty. Stopa zwrotu zależy od rodzaju i lokalizacji inwestycji, jej wysokość mieści się więc w szerokim zakresie od 4 do 10%.

Czy inwestowanie w nieruchomości online jest bezpieczne?

O bezpieczeństwo inwestorów i ich pieniędzy powinni dbać zarządzający daną stroną. Nic jednak nie zastąpi przezorności i zdrowego rozsądku, dlatego warto zachować czujność i przed przystąpieniem do inwestycji zweryfikować:

 • dewelopera – jego doświadczenie i historię poprzednich inwestycji,
 • samą ofertę – wszystkie aspekty wpływające na rentowność projektu,
 • stronę, która prowadzi sprzedaż nieruchomości bądź pośredniczy w społecznościowym inwestowaniu. Drugi z wymienionych typów dotyczy coraz popularniejszych platform crowdfundingowych.

Inwestowanie w nieruchomości online przez platformy crowdfundingowe

Platformy crowdfundingowe to miejsca, gdzie deweloperzy publikują swoje oferty dotyczące zbiórki funduszy na dany cel. Najczęściej jest nim budowa lub remont nieruchomości mieszkalnej lub komercyjnej. Na platformach crowdfundingowych znajdziemy tylko sprawdzone propozycje firm o stabilnej sytuacji finansowej.

crowdfunding udziałowy 2022

Dzięki tego typu miejscom, możemy przystąpić do inwestycji w nieruchomości w wybranej lokalizacji i o określonym celu finansowym. Mamy informacje o terminie zakończenia zbiórki i dokładny opis projektu. Crowdfunding na platformach internetowych to minimum formalności i wygoda.

Inwestowanie w nieruchomości online – zalety

Inwestorzy, wybierający tę drogę lokowania kapitału w nieruchomości, kierują się najczęściej następującymi motywami:

 • oszczędność czasu i bezobsługowość inwestycji,
 • bezpieczeństwo transakcji,
 • wysoka stopa zwrotu, szczególnie w porównaniu do innych metod inwestowania,
 • gwarantowana rentowność, gdyż czynsz jest co rok indeksowany o wskaźnik inflacji,
 • możliwość rezygnacji i sprzedaży udziałów w każdej chwili,
 • niski próg wejścia, pozwalający na dywersyfikację inwestycji lub bezpieczny start dla początkujących,
 • stały dostęp do platformy lub aplikacji oraz regularne otrzymywanie informacji o postępach w realizacji przedsięwzięcia,
 • możliwość wzięcia udziału w dużych projektach poprzez udział w spółce, poświadczony wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego,
 • wsparcie specjalistów i pośredników.

Inwestowanie w nieruchomości online – wsparcie doświadczonych inwestorów

Przedsiębiorcy i inwestorzy, którzy odnoszą sukcesy na polu inwestycji w nieruchomości, często dzielą się swoją wiedzą i wsparciem. Nierzadko też poszukują chętnych, wspólnie z którymi mogą zakupić lokal lub budynek i sprzedać je z zyskiem.

Taka forma lokowania kapitału online jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z inwestowaniem, oczekują przeprowadzenia przez skomplikowane procesy oraz rzetelnych wskazówek dotyczących dalszych kroków. Wsparcie doświadczonych inwestorów, którzy potrafią obiektywnie ocenić ryzyko oraz trafnie oszacować zyski, doceniają zarówno początkujący, jak i duzi gracze.

Z kim inwestować w nieruchomości online – podsumowanie

Wybór platformy crowdfundingowej, biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub wsparcia doświadczonego inwestora, może wpłynąć na opłacalność całej inwestycji. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dobrze ocenimy ryzyko inwestycji na platformie crowdfundingowej, warto rozważyć współpracę z profesjonalistą, który zadba o opłacalność przedsięwzięcia dla obu stron.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.