Fotowoltaika do domku letniskowego

W obecnych czasach domki letniskowe przeżywają złoty okres. Czas pandemii stworzył nową potrzebę na rynku. Społeczeństwo zaczęło doceniać, jak ważne dla zdrowia fizycznego raz psychicznego jest obcowanie z naturą oraz odpoczynek od rutyny dnia codziennego. Z tego powodu inwestycje w domki letniskowe zyskały na popularności. Każdy inwestor szuka rozwiązań, które pozwolą zmaksymalizować zyski, a zarazem zminimalizować koszty. Czy fotowoltaika do domku letniskowego jest dobrym rozwiązaniem?

Fotowoltaika do domku letniskowego – czy warto?

Mimo, że fotowoltaika do domku letniskowego na rynku dostępna jest od dłuższego czasu, to nadal wzbudza duże kontrowersje. Opinie dotyczące tego rozwiązania są skrajne. Jedni uważają ten sposób za krok milowy, inny natomiast za stratę czasu i pieniędzy.

W tym przypadku prawda leży po środku. Wszystko zależy do przeznaczenia oraz ilości energii, jaka jest potrzebna. Domki letniskowe są przykładem inwestycji, który idealnie współgra z instalacja paneli fotowoltaicznych. Co przemawia za tym rozwiązaniem?

Fotowoltaika do domku letniskowego – korzyści

W XXI wieku dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny. Oczywiście prawdziwi preppersi wolą jechać wypocząć w miejscu pozbawionym prądu oraz pozostałych udogodnień. Jednak jest to nieliczna grupa – pozostali potrzebują energii elektrycznej do funkcjonowania. Jakie korzyści daje fotowoltaika do domku letniskowego?

Ekologiczne rozwiązanie

W obecnych czasach bardzo mocno słyszy się o ochronie środowiska. Wiele osób, starając zadbać się o kondycję planety, stara się wykorzystywać metody lub miejsca, aby mieć swój wkład w ochronę planety. Otwiera to drogę do nowych klientów oraz pozwoli się wyróżnić na rynku takim produktom jak fotowoltaika do domku letniskowego.

Oszczędności

Najczęściej używany argument przez firmy fotowoltaiczne. Szacuje się, że inwestycja w panele słoneczne zwraca się po kilku latach. Są to statystyczne dane, dlatego przed podjęciem decyzji warto indywidualnie oszacować, czy fotowoltaika do domku letniskowego w Twoim przypadku faktycznie zagwarantuje oszczędności.

Na samym początku trzeba wyliczyć, ile prądu zużywa domek rekreacyjny. Na tej podstawie można dobrać, ile paneli jest potrzebne do zaspokojenia zapotrzebowania. Do wyniku podstawowego warto bezpiecznie dodać 30% energii dla pewności utrzymania płynności energii.

W ten sposób uzyskamy maksymalizację oszczędności, tym bardziej, jeśli ogrzewanie w domku również będzie na prąd.

Skalowanie oszczędności

Nawet kilka paneli jest w stanie wygenerować energię potrzebną do utrzymania wszystkich urządzeń elektrycznych w domku. W ten sposób całkowicie znika koszt za prąd. Im więcej domków i paneli fotowoltaicznych, tym oszczędność na prądzie jest większa. Dodatkowo im więcej paneli postanowimy zakupić, tym lepsza pozycja negocjacyjna do uzyskania rabatu, co również przełoży się na oszczędności.

Żywotność instalacji fotowoltaicznej

Duża zaletą jest żywotność całej instalacji oraz paneli. Według producenta okres ten wychodzi aż 25 lat, przy czym średni okres zwrotu inwestycji to 5-10 lat. Czyli zyskujemy 15 lat oszczędności na OZE.

Bezawaryjność

Wraz z rozwojem technologii bezawaryjność paneli oraz całej instalacji zdecydowanie się wydłużyła. Najczęściej awaria występuje przez zły montaż. Dlatego bardzo ważne jest wybranie sprawdzonego fachowca. Mimo, że średni czas żywotności paneli oraz instalacji według producenta wynosi 25 lat, trzeba przyjąć, że ten okres jest nieco krótszy, około 20 lat. Jednak istnieje szansa awarii we wcześniejszym okresie użytkowania. Na szczęście są to drobne usterki, które łatwo naprawić. Najczęstszą przyczyną usterki jest:

  • zmiany podstawowych ustawień routera,
  • aktualizacja oprogramowania,
  • ograniczenie stabilności sygnału WiFi.

Samowystarczalność

Fotowoltaika nie wymaga ciągłego przebywania w domku. Bezobsługowe funkcjonowanie paneli pozwala sterować całym systemem z poziomu telefonu lub dedykowanej strony internetowej.

Dowolność wyboru miejsca alokacji domków

Dzięki temu rozwiązaniu istnieje szansa stworzenia ośrodka agroturystyki w miejscu, które normalnie nie jest dostępne przez brak doprowadzenia sieci energetycznej. Daje to ogromną szansę osobom, które posiadają miejsce z ogromnym potencjałem na wypoczynek, lecz brak dostępu do prądu blokował realizację planu.

Fotowoltaika do domku letniskowego – dofinansowanie

Ze względu na proekologiczną kampanię Unii Europejskiej dostępne są programy, zachęcające do zakupu instalacji fotowoltaicznej. Obecnie priorytetowym programem jest “Mój prąd 4.0”.

Najważniejsze informacje dotyczące programu:

  • nabór potrwa od 15 kwietnia 2022 r. do wyczerpania środków,
  • dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby,
  • dotacja przyznawana jest dla mocy instalacji 2-10 kW,
  • wysokość dotacji zależy od ilości zakupionych produktów, kwoty wsparcia sumują się, maksymalna kwota dofinansowania wynosi 20,5 tys. złotych,
  • dotacja przysługuje na koszty poniesione od 1 lutego 2020,
  • program nie obejmuje wsparcia dla rozbudowy mocy funkcjonujących już instalacji fotowoltaicznych,
  • o dofinansowanie nowych, dodatkowych komponentów będą mogli ubiegać się również dotychczasowi beneficjenci, którzy skorzystali z dotacji we wcześniejszych odsłonach programu.

Fotowoltaika do domku letniskowego – podsumowanie

Czasami można spotkać się z opinią, że fotowoltaika do domku letniskowego to przereklamowany produkt w który nie warto inwestować pieniędzy. Opinia osób trzecich często jest subiektywna, dlatego warto kierować się własną kalkulacją. Każdy produkt ma swoje miejsce i zastosowanie. To samo tyczy się paneli fotowoltaicznych. Warto przeanalizować zalety oraz koszty. W naszym przypadku może okazać się, że ta inwestycja wygeneruje duże oszczędności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *