Dochód pasywny to dobry pomysł na zwiększenie swojego zarobku, czy oszczędności. Dla wielu osób jest to wymarzona, biznesowa droga – pieniądze “same” przychodzą. Najpierw jednak trzeba na nie porządnie i mądrze zapracować. Sprawdźmy więc pomysły na dochód pasywny w 2022 roku.
Co to jest dochód pasywny?
Wiele osób słyszało, czym jest dochód pasywny w 2022 roku. Równie wiele jest jego definicji. Czym więc jest dochód pasywny? Generalnie rzecz biorąc są to wpływy pieniężne bez ciągłego angażowania własnej pracy. Może to być na przykład przychód z dywidend czy czynsz z zakupionego mieszkania.
Czym różni się dochód pasywny od aktywnego? Podczas, gdy w pasywnym “czekamy” na pieniądze dzięki raz wcześniej wykonanej pracy, to dochód aktywny otrzymujemy za wykonana pracę, np. na etacie. I chociaż niekiedy słyszy się, że dochód pasywny to “zarabianie za nic nierobienie”, to bez potrzebnego dochodu i wcześniej wykonanej ciężkiej pracy nie ma mowy o prawdziwym dochodzie pasywnym.
W końcu, aby móc pozwolić sobie na mieszkanie, które następnie będziemy wynajmować, należy najpierw na nie zarobić. Lub mieć odpowiednio wysokie dochody, by dostać kredyt hipoteczny. Dlatego zanim zaczniemy zarabiać pasywnie, najpierw trzeba poświęcić sporo czasu, pieniędzy i pracy, aby móc osiągnąć taki dochód pasywny w 2022 roku.
Dochód pasywny w 2022 roku – dlaczego warto?
Dochód pasywny to dobra droga w celu uzyskania upragnionej wolności finansowej. O co chodzi? To możliwość stuprocentowego pokrycia kosztów życia bez konieczności podejmowania aktywnej i systematycznej pracy. Mogą to być np. 3 mieszkania, których czynsz pozwoli nam na spokojnie życie bez stałej pracy.
Jest to także jeden z lepszych sposobów na budowanie dużych oszczędności, których miejsce jest w przyszłości, np. jako wkład własny w kolejne mieszkanie, czy zakup akcji, które przyniosą nam kolejne zyski z dywidendy.
Dochód pasywny w 2022 – wynajem nieruchomości
Jednym z pierwszych pomysłów, które przychodzą do głowy, gdy mówi się o dochodzie pasywnym, są nieruchomości. To tylko lub aż zakup mieszkania, urządzenie go i przeznaczenie go na wynajem okazjonalny lub długoterminowy.
Problemem w takiej inwestycji jest jednak duży próg wejścia. Potrzebujemy minimum parunastu tysięcy złotych na wkład własny, jeśli mówimy o finansowaniu kredytem lub kilkuset tysięcy złotych, jeśli chcemy kupić dane mieszkanie za gotówkę. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką inwestycję, możemy liczyć na pewny i regularny zysk rzędu 2-3 tysięcy złotych miesięcznie. A tak zaplanowany przychód możemy spokojnie zaliczyć do przychodu pasywnego.
Częstym trikiem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wynajem mieszkania, którego raty będą spłacane poprzez czynsz z wynajmu. Dzięki temu kredyt będzie spłacał się sam, a my za paręnaście lat będziemy mieli mieszkanie, które nie jest obciążone żadnym kredytem.
Trzeba jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko nieudanej inwestycji, nawet jeśli chodzi o ogólnie bezpieczne nieruchomości. Jest szansa, że nie będziemy mogli znaleźć najemcy, czy będa problemy z deweloperem.
Poza długoterminowym najmem nieruchomości, np. na rok, mieszkanie można przeznaczyć na wynajem dla turystów, np. na tydzień. To sposób, na którym zarobimy więcej, ale jest on bardziej ryzykowny i uzależniony od pory roku oraz miejsca. Inne obłożenie będzie na mieszkanie w górach w zimę, a inne na to, które jest położone nad morzem.
Dochód pasywny w 2022 – przestrzenie reklamowe
Kolejnym sposobem na dochód pasywny jest posiadanie przestrzeni reklamowych. Mogą to być billboardy albo nawet własny samochód.
Chodzi i znalezienie własnego miejsca, gdzie firmy mogą się reklamować. To sprawi, że prawie zerowym wysiłkiem będziemy w stanie regularnie zarabiać pewne kwoty. Wynajem billboardu w Polsce to koszt od 600 do nawet 2500 zł miesięcznie – wszystko zależy od lokalizacji i wielkości wydruku. Najczęściej wybierane nośniki reklamowe w Polsce to Billboard EURO12 i Billboard EURO18 – odpowiadają one kolejno 12m2 reklamy i 18 m2 reklamy.
Dodatkowym kosztem jest podświetlenie reklamy w nocy, chociaż dzisiaj tak naprawdę powoli staje się to standardem.
Nośnikiem reklamowym może być również prywatny samochód. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniej firmy, np. Carvertise. Firma ta płaci od 100 do 200 dolarów miesięcznie przez czas trwania kampanii, czyli najczęściej od 2 do 6 miesięcy. Po zakończeniu kampanii firma podejmuje się usunięcia folii z samochodu.
Są jednak pewne warunki. Przykładowo Carvertise wymaga samochodu z 2008 roku lub młodszego. Ponadto należy samochodem pokonywać przynajmniej 30 mil dziennie.
Dochód pasywny w 2022 roku z giełdy
Dochód pasywny w 2022 roku można uzyskać również inwestując na giełdzie. Powinno się ją jednak rozdzielić na dwie sprawy – inwestowanie w giełdy kryptowalut i te “klasyczne”.
Na klasycznej giełdzie najprostszym sposobem jest zakupienie akcji firm dywidendowych. O co chodzi? Część firm dzieli się wypracowanym zyskiem ze swoimi inwestorami, np. oddając 1,50 zł za każdą posiadaną akcję. Oczywiście wartość dywidendy wyliczana jest na podstawie osiągniętego zysku operacyjnego spółki. Nie każde spółki akcyjne mają jednak wypłaty dywidend, dlatego przed rozpoczęciem budowania dochodu pasywnego z dywidend należy się najpierw dowiedzieć, w które spółki należy zainwestować.
Drugą stroną są kryptowaluty. Tu również można zarabiać pasywnie. I chociaż nie jest to klasyczny wyznacznik dochodu pasywnego z giełdy, bo kryptowaluty nie posiadają dywidend, to poza aktywnym inwestowaniem w nie można wejść w tzw. stakowanie kryptowalut opartych na PoS. Dzięki temu właściciel kryptowaluty może liczyć na bezpieczeństwo i płynność danej sieci blockchain, a inwestor zostaje za to nagrodzony dodatkowymi ilościami krypto.
Dochód pasywny w 2022 – jak działać?
Przedstawione przykłady to tylko niektóre z dróg, które można obrać. Wszystkie nasze działania powinny jednak kierować się ku jednemu – wolności finansowej. Osiągnięcie dużego dochodu pasywnego nie jest łatwe, trzeba poświęcić dużo kapitału i czasu. Jednakże tak podjęte ryzyko zdecydowanie może odpłacić się wolnością finansową. Nawet jeśli miałoby to być w wieku 50 lat – wtedy warto pomyśleć o swoim potomstwie.