Bezpieczne strategie inwestowania – podstawowe zasady

Bezpieczne strategie inwestowania to pomnażanie swojego majątku bez zbędnego podejmowania ryzyka. To umiejętność dysponowania pieniędzmi w taki sposób, by to one pracowały dla inwestora, a nie na odwrót. Co powinien wiedzieć inwestor? Jakie są bezpieczne strategie inwestowania?

Podstawowe zasady bezpiecznego inwestowania

Skuteczny inwestor charakteryzuje się pewnym zestawem cech i umiejętności. Jedną z najważniejszych jest umiejętność panowania nad własnymi emocjami. Zdecydowanie nie zaliczają się one do dobrych doradców biznesowych  – często przyprawiają inwestora o kłopoty, których normalnie by nie miał. Dlatego ważne jest, aby umieć panować nad nerwami, nadmiernym zainteresowaniem, czy paniką, szczególnie na giełdzie.

Kolejnym etapem jest postawienie sobie paru ważnych pytań:

  • co jest naszym celem, co chcemy osiągnąć?
  • jak wygląda nasza sytuacja kredytowa? Czy posiadamy jakieś długi lub nieruchomości na kredyt?
  • czy posiadamy oszczędności i odpowiedni zapas pieniędzy na inwestycje i ewentualne straty?

Celami inwestora mogą być zupełnie różne rzeczy: generowanie stałych nadwyżek finansowych, budowanie bezpieczeństwa, wybudowanie domu, zapewnienie bezpieczeństwa sobie na emeryturze lub w przyszłości swoim dzieciom.

Jak bezpiecznie inwestować – potęga procenta składanego

Jedną z ważniejszych i zupełnie bezpiecznych strategii inwestowania jest podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. To tak naprawdę bezpośrednio prowadzi do podnoszenia swoich zarobków – rozwijając się dodajemy do swojej listy kolejne argumenty, które posłużą nam w rozmowie o podwyżkę.

Zakładając, że coroczną podwyżkę w wysokości 1000 złotych reinwestowalibyśmy tę kwotę na 1, 5, lub 10% przez 45 lat, na końcu takiego czasu mielibyśmy odpowiednio ok. 684 tysiące złotych, 2 mln złotych i prawie 9,5 mln złotych! Kwoty robią wrażenie, prawda?

Dodatkowo zwiększenie wiedzy pomniejsza nasze ryzyko inwestycyjne, co bezpośrednio przekłada się na wielkość naszych zarobków z inwestycji. Zresztą takie zdanie wyraża Warren Buffet, jeden z najlepszych inwestorów w historii świata: Ryzyko zależy tak naprawdę od wiedzy. Im mniejszą posiadamy wiedzę tym większe ryzyko. Im większą mamy wiedzę, tym ryzyko staje się mniejsze.

Podsumowując – stan naszego portfela powinien zależeć od stanu naszej wiedzy. Im więcej jej posiadamy tym bardziej możemy sobie pozwolić na pewne ryzyko.

Bezpieczne strategie inwestowania – giełda

Chociaż dla wielu rynek akcji stanowi tajemniczy świat, tak naprawdę jest to rodzaj inwestycji, w której każdy może znaleźć swoje miejsce. Inwestowanie w akcje jest zajęciem dostępnym praktycznie dla każdego – wystarczy wiedza, lub chęć jej zdobycia, umiejętność panowania nad emocjami i pogodzenie się z ryzykiem.

Tak naprawdę powinniśmy rozróżnić dwie formy inwestowania na giełdzie – pozycje na dłuższy czas oraz spekulacje

Chcemy zminimalizować ryzyko naszej inwestycji. Chcemy wybrać sprawdzone firmy, które rokrocznie podają pełne sprawozdania finansowe, bez zbędnego gadania, czy utrudniania jego odczytów. Przykład – Allegro. Każdy o niej słyszał, prawda? Chwila researchu i już wiemy co spółka zrobiła, robi i planuje zrobić.

Pamiętać również należy, że akcje spółki mogą wzrosnąć, ale także spaść z ceny. Przy odrobinie szczęścia i dobrego researchu możemy zminimalizować ryzyko straty – w takim wypadku, jeśli akcje spółki wzrosną, możemy liczyć na wyższą dywidendę. Kolejnym plusem jest również upłynnienie akcji – w każdej chwili możemy całość sprzedać, a zainwestowany kapitał odzyskać.

Bezpieczne strategie inwestowania – fundusze ETF

Ciekawą propozycją jest forma inwestowania w fundusze ETF. Fundusz ETF to jedno z najłatwiejszych i mniej ryzykownych form skutecznego oszczędzania na inwestycję. To fundusz, który niemal odzwierciedla stan jednej z wybranych giełd (np. S&P500). Jak to działa? Gdy indeks wspomnianego S&P500 spada, to wartość funduszu ETF Lyxor S&P500 również spada. I na odwrót – wzrost samej giełdy to wzrost naszego pakietu.

w co zainwestować - etf

Co ważne – należy pamiętać, że tak naprawdę ETF to opakowanie. To od nas zależy jaki pakiet chcemy wykupić – kruszce, papiery wartościowe, czy od jakiegoś czasu nawet Bitcoina.

Jak wyglądają zyski, które możemy osiągnąć z takich instrumentów finansowych? Trudno dokładnie przewidzieć – ETF-y jak każdy fundusz inwestycyjny tracą i zyskują. Łatwiej będzie więc przedstawić to na przykładzie.Na polskiej giełdzie, od początku swojego istnienia, czyli 9-10 lat, najwięcej, bo aż 97,2% zarobił ETFSP500.  ETFDAX natomiast zaliczyło wzrost o 34,63%.Brzmi kusząco, pamiętać jednak należy, że dalej jest to instrument finansowy. Jak każdy inny może zaliczyć wzrost, ale i spadek.

Nieruchomości jako sposób na bezpieczne strategie inwestowania

Jedną z najbezpieczniejszych strategii inwestycyjnych jest rozbudowa własnego portfela nieruchomości. To bardzo trwałe aktywa, które, jeśli nie dokonujemy flipów, są rzadko zbywalne – przynoszą zbyt wiele zysków i są zbyt bezpieczne, aby ich się pozbywać. 

Generalnie w kwestii nieruchomości jest parę strategii. Na początku należy zastanowić się nad celem takiej inwestycji – czy nasza nieruchomość ma służyć do wynajmu długoterminowego, okazjonalnego, czy może chcemy skupić się na lokalach użytkowych? To zależy całkowicie od nas. W zależności od podjętej decyzji nasze działania będą trochę inne.

Należy bowiem znaleźć interesujący nas lokal (pamiętajmy o doborze lokalizacji i atrakcyjności samej nieruchomości), wyremontować i wyposażyć, a potem dbać o stan całości. Ważne jest również przemyślenie celu zakupu nieruchomości – czy będzie to wynajem długoterminowy, czy krótkoterminowy. Jeśli grupą docelową będzie młoda para, czy rodzina to warto znaleźć nieruchomość zlokalizowanym na kameralnym osiedlu z przedszkolem, sklepami, czy innymi udogodnieniami. Jeśli myślisz o wynajmie krótkoterminowym, np. studentom, to lepiej znaleźć mieszkanie, w którym można wynajmować odrębne pokoje różnym osobom. Najlepiej jeśli lokalizacja mieszkania nie będzie daleka od różnych uczelni.

Bezpieczne strategie inwestowania – jaka opcja najlepsza?

Tak naprawdę najlepszą opcją bezpiecznej strategii inwestowania są nieruchomości. Rzadko się je zbywa, przynoszą stały, comiesięczny zysk, a ryzyko niepowodzenia inwestycji jest naprawdę małe. Problemem jedynie jest wysoki próg wejścia – mało kto ma w posiadaniu kilkaset tysięcy złotych, które może przeznaczyć na mieszkanie.

Drugą opcją jest giełda. To co dla tych, którzy lubią siedzieć w cyfrach, czytać sprawozdania i mieć większy wpływ na osiągane zarobki z inwestycji. Jednakże w tym miejscu należy mieć świadomość podejmowanego ryzyka – papiery wartościowe nie są aż tak bezpieczne jak mieszkania. Jednakże przy odrobinie czasu do namysłu i wybraniu odpowiednik spółek dywidendowych możemy również liczyć na stały, satysfakcjonujący zysk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.