Antresola: wszystko, co musisz wiedzieć o antresoli

Antresola to idealne rozwiązanie dla małych, ale wysokich pomieszczeń, które zapewnia dodatkową przestrzeń do pracy, odpoczynku lub zabawy dla najmłodszych. To właśnie tzw. półpiętro sprawia, że zyskujesz kilka dodatkowych metrów powierzchni użytkowej lokalu. Jakie są zalety i wady antresoli? Na co zwrócić uwagę podczas jej aranżacji?

Antresola: co to jest?

Zacznijmy od początku. Antresola to rodzaj półpiętra. To górna część pomieszczenia lub kondygnacji, znajdująca się nad rozdzielającym ją stropem pośrednim. Jest ona wydzielona przegrodami poziomymi o powierzchni mniejszej od powierzchni tego pomieszczenia czy kondygnacji. Antresola tworzy otwartą przestrzeń, nie ogranicza jej żadna ściana budowlana. 

Antresola – zalety

Antresola to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia dodatkową powierzchnię użytkową, jednocześnie nadając wnętrzu oryginalnego i nowoczesnego charakteru. I to właśnie ta nowo stworzona przestrzeń jest jej niewątpliwą zaletą. To nie wszystko. Balustrada i otwarte schody urozmaicają aranżację, dając nowe perspektywy widokowe na dom lub mieszkanie. 

Antresola – wady

Antresola to ciekawe i oryginalne pomieszczenie, które posiada jednak pewne wady. Podstawowy problem stanowi temperatura (zawsze kilka stopni wyższa), gdyż cyrkulacja powietrza na wyższym poziomie jest utrudniona. Kolejnym minusem jest akustyka. Decydując się na antresolę, zadbaj o zastosowanie materiałów pochłaniających dźwięk. Ważne jest również odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia, aby się wzajemnie nie przenikało.



Antresola a prawo budowlane

Definicję  antresoli można znaleźć w dziale I Przepisów ogólnych, § 3 pkt. 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422 z dnia 17 lipca 2015 roku).

Z treści przepisów jasno wynika, że ta dodatkowa przestrzeń pomieszczenia w Twojej nieruchomości musi być mniejsza od całej powierzchni kondygnacji. Antresolą nie nazwiemy zatem powierzchni o obrysie wychodzącym poza pomieszczenie, z którego ją wydzielono. Ponadto, nie można antresoli zabudować przegrodami budowlanymi, czyli ścianami od strony wnętrza, z którego została wydzielona.

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę antresoli?

Jednak należy pamiętać,  że wszelkie roboty remontowo-budowlane w lokalu związane z przebudową ścianek działowych wymagają zgłoszenia, ponieważ mogą one powodować obciążenie konstrukcji nośnej budynku. 

Wysokość antresoli

Minimalna wysokość antresoli, która pozwoli użytkownikom na swobodne poruszanie się to 2,0 – 2,20 m. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykonać antresoli w pomieszczeniu o niższym stropie np. 120 cm. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że przyjęcie w pełni wyprostowanej postawy nie będzie możliwe. 

Jak wykonać antresolę?

Przy budowie antresoli  warto  skontaktować się ze specjalistą, który doradzi rodzaj konstrukcji i sposób mocowania. Błędy konstrukcyjne mogą doprowadzić do pękania ścian lub sufitu pod antresolą. Do budowy należy użyć materiałów o wysokiej wytrzymałości, zapewniające bezpieczeństwo konstrukcji. Antresolę powinno się zakotwiczyć w ścianach nośnych, wesprzeć na stropie lub powiązać z konstrukcją dachową. Następnym elementem są schody, wyposażone w balustradę zabezpieczającą. Całość koniecznie mocujemy do ściany.

Antresola drewniana

Do budowy antresoli drewnianej wybieramy drewno o najwyższej jakości. Antresola drewniana świetnie komponuje się z klasyczną aranżacją wnętrza, przez co dom zyskuje na przytulności. Drewniana konstrukcja powinna być złożona z zakotwiczonych w ścianach nośnych legarów i podtrzymujących je słupów. Poszczególne elementy zespolone są metalowymi łącznikami. Na poszycie idealnie nadaje się płyta OSB, a od spodu można wykończyć ją klasycznymi płytami kartonowo-gipsowymi.

Antresola metalowa

Nowoczesny wygląd, antresoli z metalu idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu industrialnym i loftowym, jak i tych w tradycyjnym klimacie. W prosty i szybki sposób stal może zostać pokryta farbą, co pozwoli na idealne dopasowanie jej do mebli, znajdujących się w mieszkaniu.

Gdzie montować antresolę?

Antresolę można zamontować w wysokich, przestronnych pomieszczeniach, jak również w małych i znacznie niższych lokalach. Najczęściej montuje się antresolę w salonie, jako otwartą przestrzeń dzienną w małym mieszkaniu. Jeśli chodzi o typ mieszkań, często można spotkać je w kawalerkach.

Antresola w domu

Antresola w domu to chyba najwygodniejsza z opcji. Duże przestrzenie, którymi charakteryzuje się wolnostojący dom jednorodzinny sprawią, że będzie można swobodnie się poruszać, a na antresoli zaaranżować np. gabinet lub biblioteczkę. 

Antresola w kamienicy

Wysokie ściany to domena mieszkań w kamienicy. Budując antresolę, zyskujesz dodatkowe pomieszczenie na sypialnię, gabinet, czy przestrzeń na pokój zabaw dla dziecka. W ten sposób otrzymujesz praktyczny „kąt” i tworzysz niepowtarzalny klimat wnętrza.

Antresola w mieszkaniu

Planując pomieszczenia w mieszkaniu z antresolą, należy pamiętać, że powinna ona stanowić integralną część wnętrza, ale jednocześnie być osobnym, funkcjonalnym pomieszczeniem np. biurem czy garderobą. Niestety, nie każde mieszkanie będzie na tyle wysokie, by antresola miała tu jakikolwiek praktyczny sens.

Aranżacja antresoli

Przeznaczenie antresoli uzależnione jest od potrzeb mieszkańców, a także od możliwości przestrzennych. Dzięki swojej wielofunkcyjności antresola może posłużyć jako miejsce do spania, kącik do pracy lub biblioteka. Możemy również wykorzystać tę przestrzeń jako dodatkową szafę do przechowywania odzieży. Rola, jaką ma odgrywać antresola w pomieszczeniu, określa sposób jej urządzenia. Antresola jest uniwersalnym pomysłem o nieograniczonym potencjale aranżacyjnym.

 Antresola – czy warto?

Mimo kilku wad i trudności, związanych z budową antresoli, warto się na nią zdecydować. Szczególnie w wysokich pomieszczeniach np. w kawalerce w kamienicy. Dobrze zaprojektowana antresola pozwala powiększyć przestrzeń użytkową, wydzielić miejsce do zabawy lub nauki, a także stworzyć nowoczesną aranżację np. w mieszkaniu pod wynajem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *