Co to jest Security Token Offering i dlaczego jest uważane za bezpieczne?

Security Token Offering to kolejne pojęcie związane z tokenizacją, a co za tym idzie, również z blockchainem. Być może już wiesz, że tokeny mają na celu reprezentowanie jakiegoś dobra w cyfrowej formie. Jak ma się do nich STO i czym one się różni od ICO i IPO?

STO to nowy sposób na pozyskiwanie nowych inwestorów. Za jego pomocą sprzedaje się zabezpieczone tokeny, inaczej niż w przypadku ICO. Z tego powodu, zdaniem ekspertów, jego użycie będzie szybko rosnąć na popularności.

Co to jest Security Token Offering – definicja

Securiy Token Offering można przetłumaczyć z angielskiego na sprzedaż zabezpieczonych tokenów. Jest to rodzaj ich emisji, który objęty jest kryptograficznym szyfrem na blockchainie i zabezpieczony istniejącymi w rzeczywistości aktywami. Tokeny security to właściwie cyfrowa wersja papierów wartościowych, ponieważ są one zabezpieczone właśnie tymi realnie istniejącymi aktywami. Mogą to być np. akcje, obligacje czy udziały we własnościach.

Security Token Offering w praktyce

Jak oferowanie security tokenów wygląda w praktyce? Inwestor najpierw przekazuje swoje środki instytucji, która emituje tokeny w technologii blockchain. Następnie otrzymuje on w zamian właśnie tokeny, które dają mu prawo do udziału w przyszłych zyskach, a także mogą być sprzedane tak jak zwyczajne papiery wartościowe. Security tokeny tak jak one podlegają wszelkim regulacjom prawnym i gwarantowanym zabezpieczeniom.

Security Token Offering a ICO i IPO

STO wywodzi się od ICO, czyli Initial Coin Offering. Powstało jako bezpieczniejsza dla niego alternatywa. W przeciwieństwie do ICO, Security Token Offering bardziej przypomina IPO, czyli Inital Public Offering, która jest bardziej tradycyjną formą oferowania inwestycji, nieopartą na blokchainie.

Główne podobieństwo polega na tym, że obie te formy są zabezpieczone bazowymi aktywami, gdzie w przypadku ICO nie ma takiego wymagania. STO jest dzięki temu zabezpieczeniu mniej narażona na oszustwa. To, co z kolei mają ze sobą wspólnego dwie ostatnie formy oferowania inwestycji, to ich transparentność i dostępność dla wszystkich, kiedy IPO jest nietransparentne i dostępne jedynie dla akredytowanych inwestorów.

Security Token Offering a prawo polskie i zagraniczne

Jak już wspomniano, tokeny security są ściśle powiązane z realnie istniejącymi aktywami. W związku z tym zazwyczaj dotyczą ich takie same regulacje jak w przypadku tych ostatnich. W Polsce podlegają pod ustawę o obrocie instrumentami finansowaniu oraz pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

STO są podobnie regulowane również w USA, Wielkiej Brytanii i w całej Unii Europejskiej. Natomiast w Rosji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Tajlandii nie podlegają one regulacjom. Istnieją też kraje, gdzie Security Token Offering jest nielegalne, a są to Chiny i Korea Południowa.

Security Token Offering – wady i zalety

Tokeny security są uważane na rynku finansowym za sporą innowację. Mają te same zalety co tradycyjne papiery wartościowe, a więc inwestycja w nie jest bezpieczna. Dodatkowo są bardziej dostępne, ponieważ zakupić może je każda osoba z dostępem do internetu (chyba że w jej kraju STO jest nielegalne), a ich płynność jest większa. 

Na razie tokeny security nie cieszą się wśród inwestorów tak dużym zaufaniem, jak tradycyjne papiery wartościowe, ale z biegiem czasu i ich powszechnieniem, prawdopodobnie będzie się to zmieniało. Wiele wskazuje na to, że STO powoli będzie zastępować nie tak bezpieczne i obciążone innymi problemami ICO.

Pewną wadą, związaną z tym, że tokeny security nie są jeszcze takie popularne, jest to, że dostępna za ich pośrednictwem ilość inwestycji nie jest jeszcze tak wysoka. STO, jako nowość, jest też większym wyzwaniem dla działów prawnych firm niż zarówno ICO, jak i tradycyjne IPO. Z biegiem czasu i to może się jednak zmienić, a w związku z tym dostępność inwestycji za pomocą security tokenów się zwiększy.

Czy warto inwestować w Security Token Offering – podsumowanie

Security Token Offering wydaje się mieć więcej zalet niż wad, rozwiązując większość wątpliwości, jakie mieli inwestorzy wobec ICO. Jako forma inwestycji jest więc z pewnością warta rozważenia. Ważniejsze od formy, jest jednak to, w co konkretnie będzie się inwestować. STO przez wielu ekspertów uznawane jest za przyszłość inwestowania, ale jako że ich podstawą są stare dobre papiery wartościowe, będą nimi rządzić te same zasady.

Środki za pomocą tokenów security zbierają na razie głównie startupy i rzeczywiście często osiągają one na rynku sukces i w efekcie inwestycja się zwraca. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie w firmy dopiero zaczynające działalność zawsze jest ryzykowna. Warto więc pamiętać tutaj o dywersyfikacji portfela i nie wkładać wszystkich środków w jedną spółkę, nawet jeśli wydaje się ona bardzo obiecująca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi