Co to jest private banking?

W Polsce jest już ponad 35 000 milionerów. To często deweloperzy, rentierzy i aktywni inwestorzy. Krajowe i międzynarodowe banki uwielbiają takich klientów. Z myślą o nich tworzą spersonalizowane usługi private banking i wealth management. Czym jest private banking, czyli bankowość prywatna i jak działa w Polsce?

Private banking – definicja

Private banking, znana także jako bankowość prywatna, to usługi bankowe, oferowane przez banki komercyjne dla najzamożniejszych klientów premium. Klienci z zasobnym portfelem mogą liczyć na dodatkowe przywileje, oferty i rozwiązania, a także usługi pozafinansowe, do których nie mają dostępu zwykli użytkownicy kont bankowych i bankowości osobistej.

Idealny klient private banking to…

…tzw. high net-worth individual, czyli zamożny klient indywidualny, który ma określony, comiesięczny dochód lub duże aktywa, wpłacone na rachunek bankowy. Kryteria są jasne jeszcze przed nawiązaniem współpracy z bankiem. W polskich realiach mowa tu o minimalnych kwotach rzędu 20 – 100 tysięcy złotych dochodu miesięcznie lub aktywach finansowych i inwestycjach o wartości od 500 000 do 1 000 000 złotych. To naprawdę pokaźne minimum, jak dla klienta VIP w Polsce.

Tacy kliency korzystają z private banking, aby pomnażać kapitał, mieć dostęp do wyższych limitów kredytowych, a nawet oddać zarządzanie majątkiem ekspertom ds. finansów (tzw. wealth management).

Co daje private banking? Usługi bankowości prywatnej

Klient premium, korzystający z private banking w Polsce, może liczyć na:

 • opiekę tego samego indywidualnego doradcy przez cały okres trwania współpracy z bankiem,
 • długoterminową, spersonalizowaną strategię zarządzania majątkiem klienta w formule wealth management,
 • indywidualną ofertę zarządzania majątkiem i pomnażania kapitału na lepszych warunkach,
 • prestiżowe karty kredytowe z wysokimi limitami,
 • lepsze oferty lokat, depozytów, kont inwestycyjnych i maklerskich,
 • kompleksowe doradztwo i wsparcie w zakresie finansów, podatków, prawa i księgowości,
 • wsparcie w zakresie inwestowania w nieruchomości czy w inwestycjach alternatywnych np. w dzieła sztuki,
 • wsparcie w sukcesji majątku dla spadkobierców,
 • prywatną opiekę medyczną,
 • ubezpieczenia,
 • a przy jeszcze wyższych kwotach, np. kilka milionów złotych, pełne zarządzanie majątkiem – wealth management.

Private banking w Polsce

Rynek private banking w Polsce rodzi się dopiero od kilku dekad. W Europie Zachodniej czy USA całe majątki budowały kolejne pokolenia i wtedy private banking wspiera najzamożniejsze rody i ich spadkobierców na różnych płaszczyznach. W naszym kraju 80% użytkowników bankowości prywatnej to przedsiębiorcy, którzy w ostatnich latach najskuteczniej rozwijali swoją działalność.

Które banki w Polsce oferują usługi private banking? Te warte wyróżnienia to mBank, ING, Santander Bank Polska i Noble Bank. Sprawdźmy, co wyróżnia ich oferty.


Private banking w mBank

Kredyty, lokaty, konta bankowe, karty, ubezpieczenia online | mBank.pl

Konto private banking w mBank można otworzyć bez konieczności wizyty w placówce. mBank zajmuje się private bankingiem już od 25 lat i ma duże doświadczenie z klientami premium. Jak sami o sobie mówią, ich specjalistów i ofertę charakteryzuje zasada 3P – przejrzystość, płynność i przewidywalność. Dzięki karcie mBank możesz płacić w 15 walutach bez konieczności przewalutowywania. Możesz tu także liczyć na usługi asset management i doradztwo inwestycyjne.

Private banking w ING

Plik:ING logo.png – Wikipedia, wolna encyklopedia

Private banking w ING kierowany jest do osób, które mają na swoich kontach 1 000 000 złotych lub zainwestują razem z ING minimum pół miliona. Indywidualne podejście, doradztwo inwestycyjne, karta kredytowa Visa Infinite ze specjalnymi przywilejami (np. specjalnymi strefami na lotniskach międzynarodowych), notowania funduszy inwestycyjnych czy ogromna ilość materiałów edukacyjnych oraz analizy ekonomiczne i finansowe grupy ING to tylko niektóre z przysługujących Ci przywilejów.

Private banking w Santander Bank Polska

Plik:Banco Santander Logotipo.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Santander i ich oferta private banking również jest chętnie wybierana przez Polaków. W Twoich finansach osobistych wspierają Cię doświadczeni, certyfikowani (EFPA i EPA) bankierzy prywatni. Usługi bankowe, inwestycyjne, kredytowe i maklerskie nie mają przed nimi żadnych tajemnic, a Ty dodatkowo uzyskasz dostęp do międzynarodowych raportów i analiz grupy Santander.

Private banking w Noble Bank

Noble Bank – Elastyczne Konto Oszczędnościowe – jakie warunki? | SMART Bankier.pl

Noble Bank, marka, należąca do grupy Getin od razu prezentuje się jako private bank w wersji premium. Kluczowe jest dla nich bezpieczeństwo Twoich finansów, dobry i rozsądny wealth management, a także najwyższej jakości obsługa klienta.

Private banking – podsumowanie

Private banking to stosunkowo nowa usługa w naszym kraju, ale rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób mieści się w “widełkach” finansowych, które pozwalają na skorzystanie z bankowości prywatnej. Jeśli jesteś jedną z nich, sprawdź, jak mogę pomóc Ci rozwijać Twój portfel inwestycyjny i zarabić jeszcze więcej!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.