Polkadot: kryptowaluta przyszłości? Czym jest oraz co oferuje?

Polkadot jest kryptowalutą, która powstała w 2017 roku. Jej założycielami są Gavin Wood, Robert Habermeier i Peter Czaban. Czym kierowali się twórcy przy tworzeniu tego projektu? Jakie rozwiązania wprowadzają one do świata kryptowalut? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym materiale.

Czym jest Polkadot?

Gavin Wood postanowił stworzyć system Polkadot jako odpowiedź na obietnice, jakie złożył podczas tworzenia Ethereum. “Polka” jest projektem wielołańcuchowym (Blockchain), którego zadaniem jest stworzenie podstawy pod zdecentralizowany internet Web 3.0

Polkadot pozwala stworzyć sieć blockchain, które mogą przesyłać informacje oraz dane między sobą. Mówiąc w skrócie “Polka” ma zadanie rozwiązać problem komunikacji między łańcuchami blockchain.

Na rynku kryptowalut projekty jak Bitcoin, Ethereum lub Cardano działają niezależne, nie ma między nimi interoperacyjności, i tu z pomocą przychodzi projekt Polkadot.

Czym jest Blockchain?

Bardzo często przy szukaniu informacji o kryptowalutach, przemyka nam określenie Blockchain. Warto wyjaśnić ,czym jest, ponieważ jest to fundament świata kryptowalut.

Najprościej mówiąc, jest to łańcuch bloków przechowujących informacje. Każdy blok przechowuje:

  • Data
  • Hash
  • Hash poprzedniego bloku

Data

W tym bloku magazynowane są różne dane o crypto-wymianie. Przykładowo, Bitcoin wymaga takich danych w ramach transakcji jak odbiorca, nadawca i wartość sprzedaży.

Hash

Hash powstaje podczas tworzenia bloku. Pełni funkcję identyfikatora i nośnika wartości. Jest swego rodzaju “odciskiem palca”, który zmienia się razem z zawartością bloku.

Hash of previous block

Hash poprzedniego bloku jest niezbędny do stworzenia łańcucha oraz zapewnia bezpieczeństwo.

  • Trzeci blok zawiera własny hash oraz poprzednika (drugiego).
  • Drugi blok zawiera hash bloku pierwszego i swój własny.
  • Blok pierwszy jest początkowy, w takim przypadku nie posiada hash’a poprzedniego bloku.

Z czego składa się Polkadot?

Omawiana przez nas kryptowaluta składa się z czterech głównych elementów:

Relay chain

Serce projektu, którego zadaniem jest wspomaganie procesu interoperacyjności oraz wspólnego bezpieczeństwa różnych łańcuchów.

Para Chains

Wyspecjalizowane łańcuchy bloków które działają niezależnie. Mogą posiadać własne tokeny oraz możliwość stackowania.

Parathread

Rodzaj parachain, który stanowi alternatywę dla łańcuchów blokowych. Działa na zasadzie elastycznej łączności pay-per-use – płać za użytkowanie.

Bridges

Umożliwia łączenie oraz komunikowanie z innymi łańcuchami (Bitcoin, Ethereum itd.)

Wartość kapitalizacji Polkadot

W czasie opracowywania artykułu cena jednostkowa za DOT. wynosi 18,87$. W ostatnim czasie na całym rynku kryptowalut możemy zauważyć spadki wartości. Nie ominęło to również wyżej wspomnianej waluty. 

Wartość kapitalizacji rynkowej szacowana jest na 18,66 miliarda dolarów.

Podaż całkowita DOT. na rynku kryptowalut wynosi 1,16 miliarda tokenów.

Polkadot kontra Ethereum

Dwa projekty, które współtworzyła jedna osoba oraz bardzo częste pytanie: czy Polkadot wyprzedzi Ethereum?

Na to pytanie wielu specjalistów próbuję odpowiedzieć. Jak to często bywa przy takich projektach, nie można wybrać “zwycięzcy”, tym bardziej, że Polkadot trzeba traktować jako dopełnienie tego projektu, a nie konkurencję Ethereum.

Jedno jest pewne, patrząc na ilość projektów związanych z Polkadot takich jak Chainlink (LINK) i Ocean Protocol system ten będzie nadal się rozwijał.

Wyjątkowość Polkadot

Polkadot jako system w fazie rozwoju wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań do świata kryptowalut:

Sharding

Dostarcza skalowalność. przy wykorzystaniu funkcji sharding, czyli partycjonowania baz danych, które można łatwiej zarządzać.

Przepustowość

Wykorzystanie oddzielnych shardów pozwala na równoległe przetwarzanie danych

Funkcjonalność cross-chain

Umożliwia transfer dowolnych danych między shardami.

Redukcja kosztów

Polkadot redukuje koszt wydobycia, bezpieczeństwa oraz walidacji.

Kompatybilność

Zapewnia dopasowanie z istniejącymi platformami, dzięki czemu nie trzeba wybierać jednej izolowanej sieci blockchain nad inną

Interoperacyjność

Tworzy środowisko multichain, które umożliwia komunikację oraz wymianę danych między innymi systemami.

Framework Substrate

Platforma która pozwala wykorzystać niestandardowe łańcuchy bloków, które są szybkie oraz łatwe do opracowania, dzięki czemu czas potrzebny do połączenia z systemem Polkadot jest krótszy.

Gdzie kupić Polkadot?

Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować np. 100 000 złotych, kryptowaluty mogą być dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem. Polkadot stanowi niespełna 2% całego rynku kryptowalut. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu jest dostępny na wszystkich znaczących giełdach kryptowalut.

Według strony CoinmarketCap, która uznawana jest za jedną z najbardziej zaufanych stron kryptowalut wskazuję giełdę BInance jako najbardziej rekomendowaną.

Każda z tych stron jest w pełni legalna i bezpieczna. Warto odwiedzić kilka z nich i ocenić, która pod względem wyglądu oraz obsługi najbardziej nam odpowiada.

Polkadtot: prognoza na przyszłe lata

Według większości analiz i spekulacji ekspertów, prognozy na najbliższe lata są optymistyczne. Według CoinPriceForecast pod koniec 2022 r. cena Tokena DOT wynosić będzie 29 $, natomiast pod koniec 2023r. wzrośnie do 46$. Prognoza na lata 2024-2033 również zakładają wzrost wartości Polkadot

Podsumowanie

Polkadot jest młodym projektem, raczkującym w świecie kryptowalut. Mimo to projekt już wprowadził spore zamieszanie na rynku. Jeżeli Polkadot osiągnie swój podstawowy cel, będzie to doskonały fundament do dalszego rozwoju całego ekosystemu kryptowalut. Czas pokaże, czy okaże się doskonałą inwestycją czy finansową klapą. Na pewno warto obserwować ten projekt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *