Obligacje skarbowe: co to jest?

Obligacje skarbowe są bezpiecznym instrumentem finansowym, który znajduje się w portfelach inwestycyjnych wielu Polaków. Na ich popularność poza niemal zerowym ryzykiem straty, wpływa też zaufanie do państwa. Co sprawie, że obligacje skarbowe są tak bezpieczne? Czy opłaca się je kupować?

Obligacje skarbowe – definicja

Obligacje skarbowe to dłużny papier wartościowy emitowany przez rząd. Oznacza to, że kupujący je inwestor jest wierzycielem rządu kraju, którego nabywa obligacje. W Polsce emituje je Minister Finansów przy pomocy Skarbu Państwa. Nabywca obligacji pożycza więc pieniądze rządowi, a ten zobowiązuje się je zwrócić wraz z odsetkami. Pożyczone pieniądze przeznaczone są na rządowe inwestycje. Pomagają one finansować deficyt w budżecie państwa.

Dlaczego obligacje skarbowe są uważane za tak bezpieczne?

Odpowiedzialność za odkupienie obligacji ponosi Skarb Państwa. Zabezpiecza je całym swoim majątkiem, dlatego jest bardzo mało prawdopodobne, by był niewypłacalny. Tak mogłoby się zdarzyć wtedy, gdyby państwo ogłosiło bankructwo. Z tego powodu obligacje skarbowe uznawane jedną z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Są polecane jako jedna z podstaw dla budowy mało ryzykownego portfela inwestycyjnego.

W Polsce co prawda już raz zdarzyło się, że rząd był niewypłacalny. Było to w 1981, podczas stanu wojennego. Istnieje jednak przykład bardziej współczesnego wydarzenia, w którym wyniku obywateli nie dostali od rządzących swoich należności. W Argentynie w 2001 roku rząd umorzył obligacje. Stało się to pomimo sprzeciwu części wierzycieli. Co więcej, rząd Argentyny wcale nie ogłosił wtedy bankructwa. Pozycja prawna kraju pozwala niestety na umorzenie obligacji bez tej formalności.

Obligacje skarbu państwa – rodzaje

Obligacje skarbu państwa dzieli się ze względu na czas od ich sprzedaży do wykupu. Są emitowane na różne okresy, a wybór należy do kupującego. Według oficjalnej strony obligacji skarbowych obecnie w sprzedaży dostępne są:

Obligacje skarbowe – wady i zalety

Zaletą obligacji skarbowych jest wspomniane już bezpieczeństwo zainwestowanych środków i pewność zysku. Kolejną jest możliwość wyboru przez kupującego różnych rodzajów czasowych obligacji. Dowolna jest też kwota inwestycji, ponieważ jedna obligacja kosztuje obecnie jedynie 100 zł. Można więc na nie poznaczyć zarówno niewielkie, jak i duże kwoty. W dobie wysokiej inflacji nie bez znaczenia jest fakt, że obligacje indeksowane inflacją to pewny sposób na ochronę pieniędzy przed jej wpływem. Nie bez znaczenia dla patriotów jest też poczucie wspierania własnej ojczyzny poprzez pożyczanie jej pieniędzy, zwłaszcza jeśli odłoży się na bok niechęć do polityków.

Wadą obligacji skarbowych jest stosunkowo nieduży spodziewany zysk, choć zależy w dużej mierze od wybranego ich rodzaju. Im na dłuższy czas pożyczysz pieniądze p

aństwu, tym więcej zarobisz na odsetkach. Problemem obligacji jest też niska ich płynność. Jeśli złożysz dyspozycję ich sprzedaży przed terminem, stracisz część, lub nawet całość odsetek.

Obligacje skarbowe a lokata – co lepsze?

Lokaty to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania w Polsce, ale w dobie niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji raczej mało opłacalna. Niedawno stopy procentowe nieco wzrosły, dlatego obecnie można liczyć tu w najlepszym razie na 4% w skali roku. Takie oprocentowanie oferowane jest raczej tylko nowym klientom i na stosunkowo nieduże środki. Tak czy inaczej, jest ono znacznie mniejsze niż w przypadku nawet najkrótszych terminowo obligacji skarbu państwa indeksowanych inflacją.

O ile obligacje zapewnią Twojemu kapitałowi pełną ochronę przed inflacją, lokatą zrobi to tylko częściowo. W związku z tym obligacje skarbowe będą dla większości inwestorów znacznie bardziej atrakcyjne niż lokaty w bankach komercyjnych

Czy opłaca się kupować obligacje skarbowe – podsumowanie

Obligacje skarbowe to aktualnie bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które pragną zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją. Pozwalają osiągać znacznie większy pewny zysk nominalny niż lokaty. Co prawda realny wzrost liczby środków wciąż jest dość niewielki, ale w porównaniu z lokatą wypada znacznie lepiej. A jeszcze lepiej, jeśli alternatywą ma być trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub w przysłowiowej skarpecie.

Obligacje skarbu państwa nie są jednak dla każdego. Inwestorzy, którzy liczą tutaj na duże i szybkie zyski mogą się rozczarować. Aby rzeczywiście coś zarobić na obligacjach, trzeba się rozstać ze swoimi pieniędzmi na dłużej. Na szczęście będą one w tym czasie w pełni zabezpieczone przed stratami, dlatego dla cierpliwych są one bardzo dobrą opcją.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi