4 nawyki bogatych ludzi – jak postępują ci, którzy mają pieniądze?

Chyba każdy chciał być bogaty, choć nie każdy się do tego przyznaje. Bogaci ludzie mają swoje nawyki, które mogą być kluczem do osiągnięcia wysokiego statusu. Z drugiej strony przecież nie wszyscy bogacze zachowują się tak samo. Mimo warto sprawdzić najczęstsze nawyki bogatych ludzi. Co odróżnia bogatych od biednych?

Nawyki bogatych ludzi – czy warto je stosować w życiu zwykłego człowieka?

Czy żeby to marzenie o bogactwo stało się faktem, trzeba w życiu nabrać nawyków bogatych ludzi? Niekoniecznie, bo przecież są oni już majętni. Możliwe, że kiedy dopiero zdobywali swoją pozycją, zachowywali się inaczej. A może jednak powtarzanie nawyków bogatych ludzi to słuszna droga do osiągnięcia wysokich dochodów? 

 

Mówi się o dobrych i złych nawykach. Aby osiągnąć sukces, należy eliminować te drugie i skupić się na rozwijaniu tych pierwszych. Czy ma to zastosowanie do finansów? Oczywiście, dlatego warto przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej. Podobno 40% wykonywanych przez ludzi czynności to nawyki. A więc które z nich odróżniają bogatych od biednych?

Bogaci ludzi nigdy nie żyją „ponad stan” i mają plan na swoje wydatki

Cechą charakterystyką bogatych ludzi jest to, że często żyją bardzo skromnie. Nie wydają nigdy więcej, niż mogą, bo wiedzą, że życie ponad stan jest drogą donikąd. Co z tego, że będziesz wyglądać jak osoba bogata, jeśli w rzeczywistości będziesz zadłużony?

Bogaci ludzie rzadko wydają na swoje potrzeby więcej niż 80% swojego dochodu. Resztę odkładają na inwestycje.

Zastanów się więc czy nie wydajesz, więcej niż masz. Pomyśl o najważniejszych wydatkach: mieszkaniu, rachunkach, jedzeniu i sprawdź, czy nie mógłbyś wydawać mniej. Oto przykładowa propozycja planu rozdzielenia finansów:

  1. Nie więcej niż 25% dochodu na mieszkanie – często wydaję się na cele mieszkaniowe nawet połowę dochodu, ale jest to zły pomysł. Lepiej mieszkać skromnie, a za to mieć więcej pieniędzy na inne cele.
  2. Maksymalnie 15% dochodu na jedynie. Większość ludzi wiele wydaj na zachcianki w postaci jedzenia na dostawę, czy chipsów. Lepiej kupować świeże, nieprzetworzone produkty. Wyjdzie lepiej dla zdrowia i dla portfela.
  3. Na wakacje przeznaczaj tylko 5% swojego dochodu. Polska też jest piękna i możesz pojechać w ciekawe miejscem, nie wyjeżdżając za granicę Tanie loty, np. z Ryanairem pozwalają z kolei zwiedzić różne zakątki Europy niskim kosztem.
  4. Odkładaj jak najwięcej na emeryturę. Państwowe ubezpieczenie emerytalne to piramida finansowa, która wkrótce może się zawalić. Mimo że na ZUS w każdym miesiącu wydajesz setki złotych, nie ma co liczyć na zwrot tych pieniędzy w przyszłości. 
  5. Kup porządny samochód, który posłuży Ci przez lata. Powinien być taki, na jaki Cię stać. Bogaci ludzie nie biorą auta w leasing, a raczej płacą za niego gotówką.
  6. Nie zadłużaj się na karcie kredytowej. Najlepiej w ogóle jej nie mieć. Zamiast tego używaj karty debetowej i uważnie kontroluj swoje wydatki.

Nawyki bogatych ludzi: bogaci ludzie czytają, aby mieć wiedzę o otaczającym ich świecie

Bogaci ludzie mają nawyk, by czytać przynajmniej 30 minut dziennie. Czytają bardzo różne rzeczy. Dowiadują się o bieżących wydarzeniach z gazet lub portali informacyjnych, ale też zagłębiają się w biografie ludzi sukcesu.

79% bogatych ludzi czyta e-booki i inne materiały związane z ich karierą zawodową, aby bez przerwy się rozwijać. Chodzi tu o doskonalenie siebie. Nawyki bogatych ludzie sprawiają, że nie tylko przyswajają oni wiedzę z książek, ale też wykosztują ją w praktyce.

Nawyki bogatych ludzi: nie marnują czasu na scrollowanie Facebooka i oglądanie telewizji

Bogaci ludzie nie mają nawyku, by wstając rano zerkać z telefonu na Facebooka. Nie siadają też wieczorami do telewizora, by oglądać programy rozrywkowe. Zamiast tego wolą zajmować się rozwojem osobistym, czy to tym zawodowym, czy związanym z hobby. 

 

Większość bogatych ludzi ogląda telewizję i przegląda internet mniej niż godzinę dziennie. Sprawdź, ile ty czasu spędzasz, na robieniu tych rzeczy. Może pożerają one czas, który mógłbyś poświęcić na rozwój osobisty?

Nawyki bogatych ludzi: bogaci ludzie nie mają nawyku odkładania rzeczy na później

Prokrastynacja to choroba naszych czasów. Wielu z nas, zamiast wziąć się do roboty i realizować swoje cele, odkłada je na później. Jest tak z powodu lenistwa, ale też ze strachu przed zmianą. Prokrastynacja sabotuje zarówno Twoje osiągnięcia zawodowe, jak i te ze strefy osobistej. Nikt nie doceni pracownika, który nie dotrzymuje deadline’ów. Rodzinne relacje też mogą się posypać, np. przez odkładnie wspólnego wyjazdu na kolejny weekend. Z prokrastynacją należy więc walczyć, aby nie zdominowała Twojego życia.

To tylko kilka nawyków bogatych ludzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie sięgnij po książkę Toma Corleya i Michaela Yardneya „Nawyki bogatych i biednych”. Znajdziesz w niej więcej informacji o tym, czym dokładnie różni się życie ludzi majętnych, i tych, którym powodzi się nieco gorzej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi