Najbardziej opłacalne inwestycje 2022

Rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Wiele różnych sfer biznesu potrafi sprawić, że możemy dobrze zarobić. Ale i mocno stracić. Warto zastanowić się jakie trendy gospodarcze panują obecnie w naszym kraju i na świecie oraz co będzie następną kurą znoszącą złote jajka. Przyjrzyjmy się temu, jakie są najbardziej opłacalne inwestycje w 2022 roku.

Inwestowanie w 2022 roku – jakie są najbardziej opłacalne inwestycje?

Inwestowanie staje się coraz popularniejsze – co roku coraz więcej polaków, zamiast tylko oszczędzać, zaczyna inwestować swoje pieniądze. Jedną z najpopularniejszych form inwestowania dalej są nieruchomości, tym bardziej, że stale rosną na cenie. Ale zyskowne inwestowanie to nie tylko mieszkania, czy domy. To także kruszce, akcje, czy coraz to popularniejsze kryptowaluty.

Inwestując zawsze należy pamiętać o ryzyku. Nawet jeśli mowa o “bezpiecznych” i “przyjaznych” nieruchomościach. Nie powinniśmy inwestować kapitału, którego w razie niepowodzenia nie można stracić. To zresztą jedna z pierwszych zasad inwestowania na giełdzie – należy pozbyć się emocji.

Całą naszą przygodę powinniśmy zacząć od oszczędności. Jeśli nie posiadamy poduszki finansowej w postaci minimum 3 miesięcy naszych wszystkich kosztów, to nie ma co myśleć o inwestowaniu. Najpierw zadbajmy o własne bezpieczeństwo, potem pomyślmy co zrobić z nadwyżką.

No dobrze. Załóżmy, że zebraliśmy ok. 15 tysięcy złotych oszczędności i dodatkowe 10 tysięcy, które chcemy pomnożyć. Za co się zabrać?

Najbardziej opłacalne inwestycje? Inwestowanie w złoto!

Jedną z lepszych form inwestowania długoterminowego jest inwestowanie w złoto. To zresztą jedna ze stabilniejszych inwestycji. 

Po pierwsze należy pamiętać, że kupno złota rozpatruje się docelowo jako zakup na 10, 15, czy 20 lat. To wyraźnie obniży ryzyko, że wartość złota spadnie. Skąd wiadomo jaką cene będzie miał kruszec? Można to dosyć prosto porównać do dolara. Jeśli ten się umacnia, to cena złota spada. I na odwrót – spadający dolar wzmacnia cenę złota.

Dlaczego kupowanie złota uważa się za najbardziej opłacalne inwestycje o względnie niskim ryzyku i małym lub średnim potencjale zysku?

Jeśli spojrzeć na wykresy cen, to okaże się, że złoto broni swój status stosunkowo stabilnego aktywa. W okresie od października 2019 do października 2021 kurs poruszał się w przedziale od ok. 1450 do 2050 dolarów, w większości czasu było to od 1550 do 1950 dolarów. 

Największe wahania w tym okresie to było ok. 4% na dzień, co znaczy, że złoto jest dużo bardziej stabilne od surowców przemysłowych, czy nawet akcji giełdowych. Zresztą największą moc długoterminowej inwestycji złoto pokazało w latach siedemdziesiątych. Wtedy, na skutek decyzji prezydenta Nixona, która sprawiła, że złoto i dolar przestały być bezpośrednio wymienialne, kruszec podniósł swoją wartość 20-krotnie – z ok. 35$ za uncję do 700 dolarów za uncję. Co prawda trudno wyobrazić sobie kolejny tak ogromny skok złota, ale przyjmując, że w 1971 mielibyśmy 10 uncji złota za 35$ za sztukę, dzisiaj moglibyśmy za każdą dostać niecałe 2000$. Różnica jest ogromna.

Oczywiście istnieje druga strona takich inwestycji – wartość złota zawsze rosła w dużym przedziale czasowym. Po 60% spadku w latach 80. na kolejne szczyty wartości kruszcu trzeba było czekać aż 28 lat.

Aby zakupić złoto w polsce najlepiej udać się do zaufanego sprzedawcy, np. do Mennicy Gdańskiej. Możemy tutaj bez problemu kupić najpopularniejsze formy złota, tj. monety bulionowe.

Inwestowanie w nieruchomości to zwykle najbardziej opłacalne inwestycje

Inwestowanie w nieruchomości dalej jest jedną z najpopularniejszych form inwestowania pieniędzy. Problemem jednak jest duży próg wejścia – bez finansowania kredytem potrzeba na takie najbardziej opłacalne inwestycje nawet paręset tysięcy złotych. A mało kto w polsce może pochwalić się tak dużym, wolnym budżetem. 10 000 złotych obecnie nie starczy również na wkład własny.

Dlatego ciekawą opcją jest inwestowanie grupowe. Jest to forma inwestowania, w której do finansowania projektu zbiera się pieniądze od paru inwestorów. W ten sposób wypełnia się budżet, a każdy z inwestorów co rok zarabia pewne kwoty, zależne od ilości zainwestowanych pieniędzy.

Średni zwrot z takiej inwestycji to ok. 7% w skali roku. I chociaż nie wydaje się to jakoś bardzo dużym procentem, dodatkowo patrząc na wielkość inflacji, to trzeba pamiętać, że tak obrana droga pozwala nam zbudować prawdziwy dochód pasywny.

Pomijając budżet 10 tysięcy złotych, najlepiej zainwestować w nieruchomość pod wynajem. Pozwala ona na stały, comiesięczny wpływ pieniędzy, który również buduje nasz dochód pasywny.

Dla aktywnych inwestorów polecana jest forma flipowania nieruchomościami – chodzi o zakup, wyremontowanie i sprzedanie mieszkania za wyższą cenę. Zysk z takiej transakcji to często ok 15%, a czas trwania całego przedsięwzięcia to od 3 do 6 miesięcy.

Inwestowanie w akcje

Na giełdzie inwestowanie w akcji można rozgraniczyć na dwa sposoby – kupno akcji w celu budowania portfela długoterminowego oraz kupno akcji firm, które wypłacają dywidendy, czyli udział w zysku spółki.

Wyszukując spółki do portfela długoterminowego należy umieć przewidywać trendy, np. dotyczące ekologii i spółek, które się tym zajmują. Dzięki takim zabiegom można realnie zwiększyć wartość portfela o kilkadziesiąt % na przestrzeni paru lat. A to przekłada się na realne zyski. Mogą to być duże i znane spółki, jak np. Apple, Google, Microsoft, czy chociażby Tesla.

Drugą grupą są spółki, które wypłacają dywidendy. Są to coroczne zyski przedsiębiorstwa, które w pewnej części idą na “wypłaty” dla inwestorów – są to zazwyczaj groszowe lub złotówkowe stawki za jedną akcję. Jednakże zebranie dużej kolekcji papierów wartościowych może obfitować w zbudowanie np. 10 tysięcy złotych zysku z dywidendy rocznie, a do tego dojść może przecież wzrost wartości akcji, które posiadamy.

Najbardziej opłacalne inwestycje 2022 – w co inwestować?

Zbierając wspomniane wyżej propozycje do jednego worka musimy pamiętać o paru ważnych kwestiach:

  • nie działamy pod wpływem emocji – to zły doradca biznesowy,
  • nie inwestujemy pieniędzy, których w razie czego nie możemy stracić,
  • dobierzmy sposób inwestowania indywidualnie – ktoś będzie wolał zagłębić się w nieruchomości, a ktoś inny w giełdę.

Te 3 podstawowe zasady pozwolą nam na ograniczenie ryzyka i śmiałe sięganie po coraz to większe zyski, co jest szczególnie ważne w takim czasach jakie nastały lub są przed nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.