Jak zagospodarować działkę ROD?

Działki ROD dla mieszkańców miast stanowią namiastkę pozamiejskiej ciszy i harmonii. Wiele osób, szczególnie w okresie wiosenno – letnim, spędza na swojej działce długie godziny. Ważne więc, aby było to miejsce, w którym działkowcy będą po prostu czuli się komfortowo. Urządzenie działki to dla wielu nie lada wyzwanie. W poniższym artykule podpowiadamy jak zagospodarować działkę ROD tak, aby prace były czystą przyjemnością, a nie utrapieniem.

Działki ROD – ograniczenia w zabudowie 

Na temat działek ROD pisaliśmy już w tym artykule. Każdy użytkownik tego specyficznego rodzaju działki powinien zdawać sobie sprawę z istniejących ograniczonych możliwości w zakresie jej zabudowy. Ograniczenia te narzuca ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych a także Regulamin ROD. Jeśli więc myślałeś o tym, aby na swojej działce postawić murowany grill – zapomnij. Jest to zakazane. Jeśli rozmyślasz o tym jaki domek zbudować na działce ROD – poniżej również rozwiewamy Twoje wątpliwości. Na terenie działek ROD może znajdować się: 

 • Altana działkowa – maksymalna powierzchnia 35 m2, maksymalna wysokość 4 m w przypadku dachu płaskiego lub 5 m w przypadku dachu dwuspadowego,
 • Parterowy budynek rekreacji indywidualnej – maksymalna powierzchnia 35 m2, maksymalna wysokość 4 m w przypadku dachu płaskiego lub 5 m w przypadku dachu dwuspadowego,
 • Szklarnia – maksymalna powierzchnia 25 m2, maksymalna wysokość 3 m,
 • Tunel foliowy – maksymalna powierzchnia 20% działki, maksymalna wysokość 3 m,
 • Okna inspektowe,
 • Zbiorniki wodne, np.basen, oczko wodne, brodzik,
 • Studnia,
 • Sieci: wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna,
 • Obiekty ogrodowe, np. pergole, murki kwiatowe,
 • Obiekty rekreacyjne, np. huśtawki, piaskownice, meble ogrodowe,
 • Bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe.

Dodatkowo przy planowaniu zagospodarowania działki należy uwzględnić miejsce dla kompostownika – każda działka ROD obligatoryjnie musi go posiadać.

Urządzanie działki ROD – od czego zacząć?

Teraz, kiedy już wiesz jakie ograniczenia w urządzaniu działki ROD stawia Ci prawo, możesz przejść do planowania. Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli uniknąć późniejszych komplikacji. Wcześniejsza wizualizacja tego jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć sprawi, że ostatecznie wszystkie elementy będą ze sobą współgrały, a całość będzie wyglądała na bardzo przemyślaną. Bo tak też będzie, jeśli wszystko dokładnie rozplanujesz. 

Inwentaryzacja działki

Rozpocznij od przeanalizowania tego, co faktycznie zastałeś na działce. Dotyczy to zarówno elementów małej architektury jak i nasadzenia, a także wszelkich ścieżek i nawierzchni znajdujących się na działce. Na podstawie tej analizy zdecyduj, co chcesz pozostawić, a czego pozbyć się z działki.

Projekt działki: jak zagospodarować działkę ROD?

Po wstępnej inwentaryzacji przyszedł czas na projekt i wizualizację efektu końcowego. Wyobraź sobie, jak chcesz, aby wyglądała Twoja działka. Skup się na tym, czego faktycznie potrzebujesz. Odpowiedz sobie na kilka pytań: Ile czasu będę spędzać w tym miejscu? Czy odnajduję się jako ogrodnik i lubię dbać o rośliny? Czy może działka ROD będzie dla mnie miejscem do leniuchowania i grillowania? Szczerość z samym sobą pozwoli na uniknięcie późniejszych rozczarowań. Zaniedbana działka ROD psuje nie tylko nastrój, ale i odbiór wizualny całej okolicy. 

Wszystkie pomysły na urządzenie swojej działki nanieś na kartkę papieru i konsekwentnie trzymaj się tego projektu. Zastanów się, w którym miejscu chciałbyś posadzić rośliny, a który punkt działki będzie najlepszy na urządzenie kącika rekreacyjnego. Jeśli planujesz hodować roślinność, powinieneś wziąć pod uwagę nasłonecznienie działki w różnych miejscach. 

Oczyszczanie i przygotowywanie działki do prac

Kiedy na kartce gotowy masz projekt, przyszedł czas na jego realizację. Przed przystąpieniem do prac takich jak sadzenie roślin, działkę należy oczyścić z wszelkiego rodzaju chwastów, a także usunąć wszelkie odpady, stare liście, gruz itp. W wielu przypadkach niezbędne jest też przekopanie ziemi pod uprawy. 

Budowa instalacji

Niezbędne do komfortowego korzystania z działki ROD instalacje, takie jak wodna czy elektryczna, powinny być doprowadzone jeszcze przed zasadzeniem upraw czy wyłożeniem nawierzchni. Ich budowa wiąże się bowiem niejednokrotnie z wykonaniem wykopów.

Ścieżki

Kolejnym etapem urządzania działki ROD jest wyznaczenie ścieżek. Najłatwiej stworzyć je z ubitej ziemi, jednak jeśli zależy Ci na trwałości, warto pomyśleć np. o kostce brukowej.

Domek i inne elementy małej architektury

Działka ROD zaczyna nabierać kształtu, nadchodzi więc czas na wykończeniówkę. Dla wielu najbardziej ekscytujący element urządzania terenu – wybór domku, huśtawki, stworzenie kącika rekreacyjnego czy oczka wodnego.

Roślinność

Ostatnim etapem urządzania działki ROD jest zasadzenie roślinności, krzewów, drzewek oraz posadzenie trawnika. Należy to zrobić na sam koniec, aby nie uszkodzić delikatnych roślin na wcześniejszych etapach prac, często nie mających wiele wspólnego z delikatnością.

Podsumowanie: jak zagospodarować działkę ROD?

Dobrze zagospodarowana działka ROD może być dla Ciebie prawdziwym azylem. Kluczem do sukcesu jest dobry plan i szczerość z samym sobą. Jeśli sam nie czujesz się na siłach, by urządzić swoją działkę od A do Z, możesz także skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej. Celem jest Twoje zadowolenie oraz poczucie, że „jesteś u siebie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.