Gra na giełdzie dla niektórych osób brzmi jak marzenie. Sposób na życie, który sprawi, że wszystkie problemy finansowe staną się tylko wspomnieniem. Problem w tym, że żeby grać na giełdzie z sukcesami, trzeba wiedzieć, jak to robić. Więc jak grać na giełdzie? Czy da się o tym opowiedzieć w krótkim artykule?
Granie na giełdzie to oczywiście bardzo szeroki temat, dlatego dziś postaramy się przede wszystkim dostarczyć kilka wskazówek oraz poglądowych informacji na temat podstaw inwestowania na giełdzie, oraz podać kilka źródeł, skąd można zacząć czerpać obszerne informacje na ten temat.
- Inwestowanie w akcje — co to jest?
- Jak grać na giełdzie — start krok po kroku
- W co inwestować na giełdzie?
- W jakie akcje inwestować na giełdzie?
- Inwestowanie na giełdzie — strategie
- Jak grać na giełdzie — książki
- Jak grać na giełdzie — przydatne podcasty
- Jak grać na giełdzie — źródła informacji: blogi, portale
- Jak grać na giełdzie — podsumowanie
Inwestowanie w akcje — co to jest?
Giełda dla początkujących kojarzy się przede wszystkim z akcjami. Oczywiście nie są to jedyne instrumenty finansowe, w które można inwestować. Jednak zdecydowana większość osób, startujących w tej dziedzinie, zacznie właśnie od akcji. Warto więc najpierw wyjaśnić, czym w ogóle one są.
Definicja mówi, że akcje to papiery wartościowe, które emitowane są przez spółkę komandytowo-akcyjną lub spółkę akcyjną. W praktyce reprezentują one udziały w nich, a więc teoretycznie osoba, która posiada ich większościowy pakiet, może zarządzać spółką. Dlaczego więc przeprowadza się ich emisję? Jest to przede wszystkim sposób na finansowanie firmy. Przy emisji pierwszych akcji wszystkie pieniądze trafiają do spółki. Oczywiście jej właściciele zazwyczaj zatrzymują sobie pakiet większościowy, tak, aby nikt nie mógł jej przejąć.
Czym zatem jest inwestowanie w akcje? To ich zakup, zazwyczaj na rynku wtórnym, czyli od innych graczy giełdowych. Czasami też robi się to na rynku pierwotnym, kiedy spółka dopiero wchodzi na giełdę. W praktyce nie trzeba kontaktować się bezpośrednio z właścicielem akcji, ponieważ wszystkie akcje są dokładnie takie same. Dzięki temu nie ma znaczenia, od kogo je kupujesz. Dziś operacje giełdowe wykonuje się zazwyczaj za pośrednictwem konta maklerskiego w banku. To bardzo podstawowa wiedza na temat gry na giełdzie, bez której nie można się obejść.
Jak grać na giełdzie — start krok po kroku
Rozpoczęcie gry na giełdzie jest łatwe z technicznego punktu widzenia. Należy jednak zauważyć, że samo inwestowanie w akcje nie sprawi, że staniesz się bogaty. Aby gra na giełdzie była opłacalna, potrzebna jest spora dawka wiedzy. Na początek warto przedstawić, jak wygląda to w praktyce w trzech krokach:
- Założenie rachunku inwestycyjnego. Jest on niezbędny, ponieważ to właśnie na nim będą przechowywane wszelkie instrumenty finansowe, w tym także akcje. Obecnie takie rachunki oferuje większość banków, więc jeśli masz zaufanie do swojego, możesz po prostu skorzystać z jego oferty. Można też zdecydować na któregoś z internetowych brokerów, np. popularne eToro.
- Wpłacenie środków na rachunek inwestycyjny. Aby móc inwestować, trzeba mieć przecież na to pieniądze.
- Złożenie zlecenia zakupu pierwszych akcji. Zakup i sprzedaż akcji odbywa się właśnie za pomocą zleceń. Kiedyś trzeba było w tym celu zadzwonić do swojego maklera. Dziś wszystko odbywa się za pomocą internetowego panelu.
W co inwestować na giełdzie?
Wiesz już, jak grać na giełdzie online. Problem w tym, że żeby było to zyskowne, musisz wiedzieć, w co inwestować np. 100 000 złotych. Niestety nie ma na to jednej recepty. Gdyby tak było, wszyscy od razu zbijaliby na giełdzie fortunę. Przecież, żeby ktoś mógł zyskać, ktoś musi stracić. O ile to powiedzenie nie zawsze się sprawdza (warto przypomnieć, że gospodarka nie jest grą o sumie zerowej), to w przypadku grania na giełdzie jest w nim ziarno prawdy. Oprócz akcji można inwestować jeszcze m.in. w następujące aktywa:
- ETF – „koszyki spółek”, które są instrumentami łączącymi w sobie np. fundusze inwestycyjne i akcje. To jedna bezpieczniejszych opcji, ponieważ pozwala na łatwą dywersyfikację portfela;
- kontrakty terminowe, czyli transakcje między grającymi na giełdzie realizowane w konkretnym terminie. Zyskiem lub stratą jest tutaj różnica pomiędzy ceną ustalaną w momencie zawarcia kontraktu a wartością instrumenty podstawowego w momencie realizacji kontraktu;
- kontrakty CFD, w których kupujący i sprzedający zobowiązują się do wypłacenia sobie różnicy w wycenie kontraktu w dniu jego wygasania. W ich skład wchodzą nie tylko akcje, ale też np. surowce i inne towary;
- waluty, np. na Forexie;
W jakie akcje inwestować na giełdzie?
Odpowiedź na pytanie, w jakie konkretnie akcje inwestować, jest ściśle uzależniona od Twojej wiedzy. Właściwie to ty sam musisz sobie na nie odpowiedzieć. Pomocne w tym będą takie narzędzia jak analiza techniczna lub analiza fundamentalna. Ta pierwsza polega na prognozowaniu, jak będą się zmieniać ceny papierów wartościowych, na podstawie tego, jak ich ceny kształtowały się w przeszłości. Wybiera się tu przede wszystkim akcje tych spółek, które w ciągu ostatnich lat przynosiły zyski. Jest ona prostsza niż analiza fundamentalna. W niej chodzi o analizę kondycji ekonomicznej konkretnej spółki. Wymaga ona więc mnóstwo wiedzy i doświadczanie, aby trafnie umieć ją ocenić. Analiza fundamentalna jest więc bardziej skomplikowana, ale potencjalnie też bardziej zyskowna.
Inwestowanie na giełdzie — strategie
Istnieje kilka popularnych strategii, których stosowanie może ułatwić grę na giełdzie początkującym. Oto kilka popularnych taktyk, które sprawdzą się dla mniej, lub bardziej doświadczonych inwestorów.
Strategia dywidendowa
Jest ona oparta na założeniach, że opłaca się inwestować w spółki, które wypłacają akcjonariuszom wysokie dywidendy. Mają one nie tylko bezpośrednio przynosić im zysk, ale też zapewnić, że spółka jest w dobrej kondycji.
Teoretycznie skoro ma ona pieniądze na ich wypłatę, na pewno dobrze jej się wiedzie. Ta strategia jest szczególnie atrakcyjna w czasach kryzysu, ponieważ tylko nieliczne spółki generują w nich takie nadwyżki, że mogą sobie pozwolić na wypłatę dywidend.
Skalpowanie
To krótkoterminowa strategia, za której pomocą można w szybki sposób zarobić. Jest ona jednak dość ryzykowna i wymaga dużego kapitału. Polega na wykorzystaniu sprzyjającej okazji, by otworzyć, a następnie szybko zamknąć pozycję. – od razu, kiedy osiągnie ona zysk. Czasami ma się na to zaledwie kilka godzin, a więc jest to raczej strategia dla bardziej doświadczonych inwestorów.
Podążanie za trendem
To bardzo popularna strategia, od której większość grających na giełdzie zaczyna. Polega ona po prostu na robieniu tego, co robią bardziej doświadczeni na rynku inwestorzy. Kupujesz instrumenty finansowe, gdy te mają wyraźny trend zwyżkowy, a sprzedajesz, gdy zaczyna się ich spadek.
Bottom fishing
Polega na kupowaniu wyłącznie tych instrumentów finansowych, które są obecnie w dołku. Następnie cierpliwie czeka się na ich wzrost i dopiero kiedy będzie on satysfakcjonujący, sprzedaje. Jest to więc raczej strategia długoterminowa.
Arbitraż
To jedna z najmniej ryzykownych strategii, ale do jej wdrożenia również potrzebna jest duża wiedza i kapitał. Należy zakupić na jednym rynku niedoszacowany produkt finansowy, a następnie sprzedać go z zyskiem tam, gdzie jego cena jest wyższa. Zyskiem jest jego różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma rynkami. W zasadzie arbitraż działa tylko w przypadku inwestowania dużych kwot, ponieważ różnice wartości aktywów między rynkami, są często minimalne.
Jak grać na giełdzie — książki
Gra papierami wartościowymi to nie przelewki i właśnie dlatego jest tak ważne, by ciągle rozwijać się w tej dziedzinie. Z pomocą mogą tu przyjść książki, które dla początkującego będą prawdziwymi skarbnicami wiedzy. Oto kilka tytułów godnych polecenia:
- „Giełda Papierów Wartościowych dla bystrzaków” – książka z serii przeznaczonej dla początkujących, którzy chcą poznać podstawy w jakimś temacie. Są tu więc właśnie najważniejsze zasady na temat gry na giełdzie. W serii ukazały się również blisko powiązane książki np.: „Ekonomia” i „Analiza techniczna”, które również będzie nieocenioną pomocą w inwestowaniu.
- „Giełda. Podstawy inwestowania” Adama Zaremby – to również książka skupiająca się na podstawach. Na uwagę zasługuję fakt, że dotyczy ona przede wszystkim mechanizmów, które obowiązują na polskich giełdach
- „Sztuka spekulacji po latach” Zenona Komara – wydana w dwóch tomach pozycja, która jest jednym z pierwszych dzieł traktujących o grze na giełdzie wydanych w Polsce. Nie znaczy to jednak, że już się zdezaktualizowała. Wciąż jest świetnym kompendium informacji, które są nie do przeceniania
- „Inteligentny Inwestor” Benjamina Grahama – tym razem tytuł dla nieco bardziej zaawansowanych. Autor skupia się na strategiach długoterminowych oraz precyzyjnie wyjaśnia, o co chodzi z analizą fundamentalną.
Jak grać na giełdzie — przydatne podcasty
Dla tych, którzy wolą słuchać niż czytać, przygotowaliśmy wybór kilku podcastów, które wprowadzą ich w świat giełdy.
- „Giełda, biznes i inwestowanie – maklerska” – jego autorzy mówią, że to po prostu podcast o inwestowaniu na giełdzie. I tak właśnie jest. Audycje w przystępny sposób wprowadzają w świat giełdy i wielkiego biznesu;
- „21 % Rocznie | Podcast | Jak inwestować?” – podcast o trzeba przyznać bardzo obiecującym tytule. W praktyce mamy tu do czynienia z poradnikiem na temat skutecznego inwestowania pieniędzy i gospodarki;
- Podcast Phila Koniecznego – ten mniej znany twórca prezentuje wiadomości, ze świata kryptowalut i inwestowania na giełdzie. Można od niego dowiedzieć się wiele na te i inne tematy dotyczące szeroko pojętych inwestycji;
Jak grać na giełdzie — źródła informacji: blogi, portale
Tym, którzy nie mają czasu na czytania długich książek i słuchanie podcastów, można polecić przede wszystkim wpisy w internecie, a więc blogi i portale na temat giełdy i inwestowania na niej:
- money.pl – popularny portal o tematyce pieniędzy,
- bankier.pl – konkurencyjny, podobny serwis,
- gpw.pl – strona Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie,
- gazetagieldowa.pl – serwis o tematyce giełdowej i inwestycyjnej,
- longterm.pl – prowadzony przez Alberta Rokickiego blog edukacyjny na temat inwestowania na giełdzie,
- 10-procent-rocznie.blogspot.com – blog, którego autor skupia się na analizach giełdowych.
Jak grać na giełdzie — podsumowanie
To już wszystko w naszym krótkim poradniku na temat gry na giełdzie dla początkujących. Pamiętaj, że skuteczny inwestor ciągle się uczy, a więc nawet jeśli przeczytasz już wszystkie wymienione książki, przesłuchasz wszystkie podcasty i będziesz na bieżąco z wiadomościami branżowymi, powinieneś cały czas szukać nowych informacji. Tylko tak będziesz miał szansę na spektakularny sukces podczas grania na giełdzie.