Jak chronić pieniądze przed inflacją: 9 sposobów

O rosnącej w Polsce inflacji słyszeli już chyba wszyscy. Szybko drożejące towary i usługi, sprawiają, że pieniądze w mgnieniu oka tracą swoją wartość. Im więcej masz oszczędności, tym bardziej może spędzać Ci to sen z powiek. Na szczęście istnieją sposoby na to, jak chronić pieniądze przed inflacją.

Czym dokładnie jest inflacja?

Inflacja to ogólny wzrost cen towarów i usług, które powoduje, że za te same pieniądze można kupić coraz mniej. Dochodzi do niej, gdy na rynku pojawia się więcej gotówki, niż jest to potrzebne do pokrycia nowych produktów gospodarki. Ekonomiści ogólnie przyjmują, że delikatna inflacja jest korzystna, a nawet, że stymuluje wzrost gospodarki. Obserwuje się też zależność pomiędzy niskim bezrobociem a wysokością inflacji, która nosi nazwę krzywej Philipsa.

Do niepokojącej sytuacji dochodzi jednak kiedy ta wysokość nie pozostaje na stale niskim poziomie, a przeciwnie – szybko rośnie. Obecna wynosi w Polsce już 9,40% w skali roku. Oznacza to, że za te same pieniądze można dzisiaj kupić około 9,40% dóbr mniej niż w zeszłym roku. To właśnie dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytania – jak chronić pieniądze przed inflacją?

Dla kogo inflacja może być korzystna?

Inflacja może być korzystna po prostu dla tych, którzy nie muszą się martwić tym, jak chronić pieniądze przed inflacją. Chodzi tu o osoby, które pieniędzy nie mają, a przeciwnie – mają długi. Z tego zjawiska mogą więc cieszyć się ci, którzy zaciągnęli duże kredyty. Dzięki temu, choć kwota do oddania nominalnie jest wciąż taka sama, to jej realna wartość jest niższa.

Jak nie chronić pieniędzy przed inflacją, czyli czego nie robić?

Najmniej opłacalne jest oczywiście trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie. Na nie wiele jednak zna się również umieszczenie ich na koncie w banku czy na lokacie. Narodowy Bank Polski zaczął podnosić stopy procentowe, dlatego ich oprocentowanie nie jest już bliskie zera.  Mimo to wciąż nie można liczyć na to, że lokata ochroni pieniądze przed inflacją. Obecnie najwyżej oprocentowane lokaty to 4% w skali roku. Jest to wartość na tyle mała, że może tylko nieco złagodzić utratę wartości przez pieniądz. Można więc powiedzieć, że to jedynie „mniejsze zło”.

Trzymanie pieniędzy w domu, w banku czy na lokacie to zły pomysł. Jakie jeszcze odpowiedzi na pytanie, jak chronić pieniądze przed inflacją należą do mniej trafionych? Oto kilka rzeczy, których osoba dbająca o swoje oszczędności powinna unikać:

  • ryzykowne inwestycje – jeśli Twoim priorytetem jest ochrona oszczędności, a nie zysk, powinieneś trzymać się od nich z dala,
  • wydawanie wszystkich oszczędności – choć w dobie wysokiej inflacji to rozwiązanie może wydawać się atrakcyjne, szybko okaże się, że oszczędności to rzecz w życiu bardzo przydatna,
  • niecierpliwość – wiele sposobów na ochronę pieniędzy przed inflacją nie przynosi od razu zysków, są za to bezpieczne.
  • skupienie się na wyłącznie jednym sposobie na to, jak chronić swoje pieniądze przed inflacją – każdy inwestor wie, że trzeba dbać o dywersyfikację portfela. Dotyczy to także osób, dla których priorytetem jest ochrona oszczędności przed utratą przez nie wartości.

Obligacje indeksowana inflacją – bezpieczny sposób na ochronę oszczędności

Na rynku finansowym istnieją obligacje, których oprocentowanie jest związane z wysokością panującej w kraju inflacji. Emitowane są przez Ministerstwo Finansów i dostępne w opcji od 2- do 10- letniej. Dla beneficjentów programu 500+ dostępne są jeszcze dodatkowe opcje. Wszystkie z nich sprawdzisz na oficjalnej stronie Obligacji Skarbowych.

Przez pierwszy rok oprocentowanie jest stałe i wynosi od 1,3 do 2,50%, a następnie indeksowane jest już inflacją. To pewny sposób na ochronę oszczędności, ale ma jedną wadę. Jest mało płynny, ponieważ w razie sprzedaży obligacji przed terminem, traci się część, albo nawet całość odsetek. 

Inwestycja w nieruchomości – sposób na to, jak ochronić duże pieniądze przed inflacją

Ceny nieruchomości wciąż rosną w górę i nic nie wskazuje na to, by miały przestać. Co więcej, zakupiony obiekt nie tylko będzie zyskiwał na wartości, ale będzie można go też wynająć. Co prawda ceny najmu nie rosną aż tak szybko, jak ceny mieszkań, ale wciąż są to pieniądze nie do pogardzenia.

Co, jeśli nie masz dość środków na zakup mieszkania? Nie musisz od razu brać kredytu. To też może być dobra opcja, ale rentowność takiej inwestycji będzie niższa. Zamiast niej możesz rozważyć crowdfunding nieruchomości.

Handel walutami – kup pieniądze krajów o stabilnej gospodarce

W nie wszystkich krajach inflacja postępuje tak szybko, jak w Polsce. Dotyczy to także strefy euro, a zatem również jej waluty. Można się o tym łatwo przekonać, np. porównując kurs euro do złotego. Rok temu było to około 4,45 zł, a dziś to już prawie 4,70 zł. Istnieją też jeszcze lepsze tropy, jeśli chodzi o zakup obcych walut. Dobrym pomysłem może być zakup dolarów lub franków szwajcarskich. Walutami można handlować w internetowych kantorach, takich ja np. ten.

Akcje – bardziej ryzykowny sposób na to, jak chronić pieniądze przed inflacją

Gra na giełdzie, w tym także inwestowanie w akcje należy do nieco bardziej ryzykownych sposobów ochrony oszczędności przed inflacją. Interesują się nim zwłaszcza ci, którzy nie tylko chcą utrzymać wartość swojego kapitału, ale też na nim zarobić. Prawdą jest to, że na handlu akcjami można spektakularnie zyskać, ale też spektakularnie stracić.

Jeśli priorytetem dla Ciebie jest ochrona pieniędzy, a nie ich pomnażanie, ta propozycja inwestycji może nie być najlepszą opcją. Mimo to warto zastanowić się nad tym, aby przynajmniej część Twojego zdywersyfikowanego portfela z oszczędnościami stanowiły właśnie te instrumenty finansowe.

Trzeba pamiętać, że wybór akcji pojedynczych firm może być jeszcze bardziej ryzykowny, niż kupowanie wielu różnych. No, chyba że jesteś doświadczonym inwestorem i wiesz, co robisz. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie z graniem na giełdzie, możesz zwrócić uwagę na alternatywę, jaką są fundusze inwestycyjne.

Fundusze inwestycyjne i ETF – alternatywa dla akcji dla mniej doświadczonych

Fundusze inwestycyjne i ETF to tak naprawdę również inwestowanie w akcje, ale tym razem to zarząd funduszu selekcjonuje konkretne aktywa do inwestycji. Wybiera je z całego przekroju znajdującego się w danej giełdzie, a więc może to być bardzo wiele różnych firm z różnych branż.

w co zainwestować 20 tys

Minimalizuje to ryzyko, ale wciąż możliwe jest, że zamiast spodziewanego zysku doświadczysz straty.

Złoto i inne kruszce – błyszczący sposób na to, jak chronić pieniądze przed inflacją

Złoto przyciąga uwagę nie tylko jubilerów, ale też inwestorów. W 2020 roku Mennica Polska sprzedała aż 2,1 tony złota, a wiele wskazuje na to, że jego popularność będzie ciągle rosnąć. Tak samo rosnąć będzie prawdopodobnie jego cena. Złoto uważa się za bezpieczną inwestycję, wolną od gwałtownych spadków.

Jeszcze lepszym kruszcem do inwestowania może być srebro. Jego cena ciągle rośnie i jest to związane z tym, że jest używane do produkcji paneli fotowoltaicznych. Jak wiele osób wie, ta branża przeżywa ostatnio szybki rozkwit, a rosnące ceny energii mogą sprawić, że będzie rosła jeszcze szybciej.

Wadą inwestowania w kruszce jest to, że trudno je przechowywać. Mogą być łatwo skradzione, jeśli nie są dobrze zabezpieczone. Alternatywą może być inwestowanie w złoto i srebro na giełdzie, np. w akcje firm zajmujących wydobyciem tych kruszców.

Fotowoltaika i inne urządzenia do wytwarzania energii – pewna inwestycja w obliczu rosnących cen prądu

Wspomnienia już fotowoltaika to może nieco mniej oczywista odpowiedź na pytanie, jak chronić pieniądze przed inflacją. Ogólne kalkulacje jednak jasno wskazują, że zwrot takiej inwestycji pojawia się już po około 10 latach. W obliczu nowej formy rozliczania się z wysłanej do sieci energii elektrycznej ten czas może się trochę wydłużyć, ale to wciąż bardzo pewny sposób na to, że wydane pieniądze się zwrócą. Rachunki za prąd polecą w dół, a być może nawet uda się co nieco zarobić na jego sprzedaży?

Istnieją także inne ekologiczne urządzenia do wytwarzania energii, np. pompy ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają na podgrzewanie wody. Inwestycja w nie również powinna się szybko zwrócić, zwłaszcza jeśli Twoje gospodarstwo domowe zużywa dużo ciepłej wody.

Start–upy – początkująca firma początkiem ochrony Twoich pieniędzy

Start-upy to spółki rozpoczynające dopiero swoją działalność na rynku. W związku z tym często szukają one sposobów na zdobycie kapitału. Inwestycja w nie w naszych czasach jest łatwa, ale i ryzykowna. Jeśli nie masz wiedzy o branży, w którą inwestujesz, możesz skończyć ze stratami. Z drugiej strony te początkujące firmy mogą też szybko prężnie się rozwinąć i w efekcie ustawić posiadacza swoich akcji do końca życia. Kluczem do udanej inwestycji jest tutaj zebranie informacji o interesującej cię spółce i przeanalizowanie jej potencjału. W startupy zainwestujesz np. na portalu beesfund.

Inwestycja w siebie – ochroń swoje pieniądze, wykupując za nie wiedzę, która pozwoli Ci więcej zarobić w przyszłości

„Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie” jest może trochę oklepanym stwierdzeniem, ale nie można mu nie przyznać trochę racji. Jeśli marzysz o awansie w pracy, a może i znalezieniu nowej, oczywiście lepiej płatnej, a brakuje Ci kwalifikacji, to co stoi na przeszkodzie, by je zdobyć? Nawet jeśli będzie się to wiązało z wykupienieniem drogiego kursu lub studiów podyplomowych, pamiętaj, że robisz to po to, by zarabiać więcej w przyszłości.

Czy edukacja to odpowiedź na to, jak ochronić swoje pieniądze przed inflacją? Tak, o ile podejdziesz do sprawy z odpowiednim zaangażowaniem. Nic przecież nie zrobi się samo, ale pieniądze wydane na edukację, mogą być najlepiej wydanymi środkami w Twoim życiu.

Inflacja brzmi dla posiadaczy dużych oszczędności strasznie, ale na szczęście jest sporo sposób na to, jak chronić przed nią pieniądze. Od obligacji, przez różnego rodzaju inwestycje po własną edukację. Jedno jest pewne. Żeby Twoje pieniądze nie traciły na wartości, musisz zacząć działać już teraz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *