Inwestowanie w srebro: czy warto?

Srebro inwestycyjne zaczyna przyciągać coraz więcej inwestorów. Dzieje się tak za sprawą niepewnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Według spekulacji ekspertów w najblizszym okresie można spodziewać się rekordowych wzrostów na rynku srebra. Jak inwestować w srebro? Czy inwestowanie w srebro to dobry sposób na ochronę kapitału? Na te pytanie odpowiem w tym artykule.

Inwestowanie w srebro – wzrost zapotrzebowania na rynku

Srebro ma duże zastosowanie w przemyśle, które wynosi ponad 50%. Dla porównania złoto ma jedynie ma 6-8%. Z tego względu wzrost konsumpcjonizmu i odkrywanie nowych zastosowań srebra w tej gałęzi rynku może spowodować wzrost zapotrzebowania, co przełoży się na jego wartość. Dobrym przykładem jest wykorzystanie srebra w panelach fotowoltaicznych.

Inwestowanie w srebro – zalety

Zanim postanowisz zainwestować w rynek metali szlachetnych, warto poznać zalety tego sposobu:

Ograniczone zasoby

Większość srebra zostało już wydobyte. Szacuje się, że na świecie zostało w skorupie ziemskiej około 560 000 ton. Z czego w Polsce ponad 100 000 ton. Roczne zapotrzebowanie na srebro na całym świecie wynosi 32 000 ton rocznie. Trzeba zakładać, że zapotrzebowanie będzie wzrastać. Łatwo można obliczyć, że złóż srebra zostało na około 15 lat. Po tym czasie cena może poszybować w górę.

Niski próg wejścia

W porównaniu do rynku złota, gdzie próg wejścia jest stosunkowo wysoki (złota moneta bulionowa o wadze 1 uncji, kosztuje około 8600 złotych), srebrny odpowiednik kosztuje jedynie 155 złotych.

Inwestycja długoterminowa i krótkoterminowa

W przypadku złota przyjmuje się, że jest to inwestycja długoterminowa. Srebro natomiast uznaje się za uniwersalny sposób inwestycji. Jak wyżej wspomniałem, w ciągu następnych lat można spodziewać się wzrostu cen.

Od początku prowadzenia statystyk cena srebra wzrosła o 1580%.

W ciągu ostatnich 20 lat cena wzrosła o ponad 350%

Srebro ma inna dodatkową zaletę, które przez jednych uznawane jest za wadę. Według mnie jest atut dla inwestujących. Srebro ma zdecydowanie lepsze warunki do wzrostu. Rynek ten jest mniej stabilny od złota, przez co można w krótkim terminie zarobić kilka % na wartości. Przez ostatnie 3 lat cena dość mocno się zmieniała. Jest to dobre środowisko do inwestycji krótkoterminowej.

Praktyczne inwestowanie w srebro

Ze względu na niski prób wejścia można kupować większą ilość monet bulionowych jednocześnie. Jak wspomniałem wcześniej, za 1 monetę ze złota trzeba zapłacić ponad 8000 złotych. Tuba srebrnych monet, która liczy od 20 do 25 sztuk, kosztuje 3 razy mniej.

Dzięki kupowaniu większej ilości naraz możemy liczyć na niższą cenę jednostkową, co przełoży się na wyższy zysk.

Kolejnym praktycznym zastosowaniem inwestycji w srebro jest wykorzystanie metali szlachetnych jako prezentu. Nie jest to bezpośrednia inwestycja dla nas, jednak warto o tym wspomnieć.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest wiedza z zakresu finansów, inwestycji oraz sposobów oszczędzania. Dlatego zaczyna pojawiać się trend kupowania dzieciom prezentów w formie monet bulionowych lub biżuterii, zamiast zabawki lub innego gadżetu, który za kilka dni zostanie odstawiony w kąt i będzie tracił na wartości.

Dzięki temu dzieci uczą się i zaczynają interesować rynkiem finansowym, co w przyszłości może utorować drogę do majątku i niezależności finansowej.

Inwestowanie w srebro – jak zacząć?

Tak samo jak w przypadku inwestowania w złoto, na samym początku najważniejsze jest zainwestowanie w wiedzę. Na rynku srebra również trzeba poznać mechanizmu funkcjonowania rynku oraz czynniki wpływające na wahania ceny. Dzięki czemu będziesz w stanie oszacować, czy jest dobry czas na zakup kolejnych sztuk srebra.

Jakie srebro kupić? Monety bulionowe czy sztabki

Zdecydowania większa liczba inwestorów preferuje monety bulionowe. Łatwiej jest sprzedać monety niż sztabki ze względu na większy popyt na ten rodzaj srebra. Monety bulionowe posiadają unikatowe wzory im popularniejsze tym bardziej płynne. Do najpopularniejszych monet zalicza się:

  1. Amerykański orzeł
  2. Kanadyjski liść klonowy
  3. Wiedeńscy filharmonicy
  4. Krugerrand
  5. Australijski kangur

Jeśli inwestor decyduje się na zakup sztabki. najczęściej inwestuje w kilogramowe. Sztabkę o takiej wadze łatwiej jest przechować oraz przetransportować niż stos monet. Najważniejszą cechą sztabki jaką trzeba wziąć pod uwagę, jest próba kruszcu. Najcenniejsze są te o próbie 999.

Inwestowanie w srebro fizyczne czy papierowe – jakie kupić? 

W sytuacji, kiedy nasz plan inwestycyjny zakłada średni lub długi czas inwestycji w srebro, zdecydowanie zalecam bezpieczne inwestowanie w srebro fizyczne. Żyjemy w czasach niespokojnych, dlatego zalecane jest posiadanie pewnie części oszczędności w kruszcu. Trzeba być świadomym, że podczas konfliktu lub załamania gospodarczego jest duża szansa spadku wartości polskiego złotego. Monetę bulionową będzie można wykorzystać jako środek płatniczy.

Forma papierowa ma również swoje miejsce w świecie inwestycji. Najlepiej jest wykorzystać ETF do inwestycji krótkoterminowej. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać większą stopę zwrotu, ponieważ nie trzeba przechowywać monet lub sztabek w skrytce bankowej lub w sejfie. które generują dodatkowe koszty. Zakup srebra fizycznego dokonuje się coraz częściej za pomocą sprzedaży online, co wiąże się z kosztem transportu. Często kruszec wysyłany jest z zagranicy, co podwyższa cenę wysyłki.

Inwestowanie w srebro – gdzie kupić srebro?

Najbezpieczniej jest kupować srebro bezpośrednio od producenta lub od sprawdzonej firmy, specjalizującej się handlem metalami szlachetnymi. Również nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zawrzeć transakcje z osobą prywatną. W tej sytuacji warto jednak być czujnym i upewnić się czy potencjalny sprzedawca ma uczciwe zamiary.

Warto też podchodzić z dystansem do “atrakcyjnych ofert” oraz zaniżonych cen. Cena srebra w większości renomowanych przedsiębiorstw, jest podobna. Jedynie nieznacznie może się róznic przez marże sprzedawcy. 

Przy zakupie większej ilości srebra warto wziąć pod uwagę zakup za granicą. W polsce zakup srebra inwestycyjnego obciążony jest 23% stawką VAT. Estonia jest krajem z najbardziej przyjaznym systemem podatkowym w odniesieniu do metali szlachetnych. Przy zakupie jest 0% VAT, jednak krusiec można odebrać jedynie osobie lub z pomocą pośrednika. Dlatego ze względu na koszty pośrednika ten sposób okaże się korzystny jedynie przy większej liczbie srebra.

Inwestowanie w srebro – podsumowanie

Podsumowując wszystkie informacje można wyciagnąc wnioski, ze czas srebra dopiero nadchodzi. Obecnie cena jest na relatywnie niskim poziomie. Przy obecnym poziomie inflacji oraz niepewnej przyszłości inwestowanie w srebro to dobry sposób zabezpieczenia kapitału, który warto wziąć pod uwagę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.