Inwestowanie w metale ziem rzadkich – na czym polega?

Metale ziem rzadkich nie przychodzą od razu do głowy, gdy myśli się o inwestowaniu. Kojarzą się raczej z górnictwem i technologią. Czy jednak można na nich zarobić? Czym właściwie są te surowce, w które warto inwestować i jak działa inwestowanie w metale ziem rzadkich?

Co to są metale ziem rzadkich?

Zanim zaczniesz inwestowanie w metale ziem rzadkich, warto zrobić dobry research i dowiedzieć się, czym właściwie są. Metale ziem rzadkich to pierwiastki chemiczne z grupy metali, które występują w wydobywanych w górnictwie minerałach. Są surowcami używanymi w wielu różnych gałęziach przemysłu. Opiera się na nich duża część współczesnej technologii, ponieważ są one wykorzystywane w wielu dziedzinach. W ich skład wchodzą m.in. następujące pierwiastki:

  • skand, który znajduje zastosowanie w przemyśle kosmicznym,
  • itr, z którego wytwarza się luminofory, ceramikę i stopy metali,
  • lantan, który służy do produkcji baterii, kliszy rentgenowskich i katalizatorów w przemyśle ropy naftowej,
  • cer, z którego wytwarza się katalizatory oraz stopy metali,
  • neodym, który służy do powszechnie już używanych magnesów neodymowych (np. zapięcia w portfelach czy torebkach),
  • iterb, z którego wytwarza się ogniwa słoneczne,
  • terb, który znajduje zastosowania w luminoforach do wyświetlaczy.

To tylko część z metali ich ziemi rzadkich i przykładów ich zastosowań w nowoczesnym przemyśle. Jest ich o wiele więcej, dlatego można założyć, że metale ziem rzadkich są dla współczesnej technologii niezbędne.

Inwestowanie w metale ziem rzadkich w praktyce

Instrumenty finansowe dotyczące metali ziem rzadkich po angielsku nazywają się rare-earth elements i zazwyczaj występują pod skrótem REE. Inwestowanie w nie zazwyczaj polega na kupowaniu akcji spółek zajmujących się ich wydobyciem. Innym sposobem jest nabywanie jednostek ETF funduszów, które kładą nacisk na te surowce.

Inwestowanie w metale ziem rzadkich za pomocą akcji

Ten sposób może nie być łatwy, ponieważ spółki wydobywające metale ziem rzadkich znajdują się głównie w Chinach. Europejskie domy maklerskie rzadko mają w ofercie chińskie spółki. 

W USA istniała do 2015 spółka Molycorp, która posiadała kopalnie w Mountain Pass w Kalifornii. Firma odnotowywała duże zyski do 2011 roku, ale została zdominowana przez firmy z państwa środka. Nie wytrzymała oferującej niższe ceny konkurencji i zbankrutowała. 

Mimo to wciąż istnieją inne amerykańskie spółki zajmujące się REE. Jest to np. MP Materials, której akcje można bez problemu zakupić na amerykańskiej NYSE, korzystając z platform, które oferują do niej dostęp, np. eToro albo XTB. Inne spółki niepochodzące z Chin, które są warte zainteresowania to:

    • Texas Mineral Resources Corporation, kolejna amerykańska spółka, której ceny akcji szybko rosną,
    •  Lynas Rare Earths Ltd, druga co do wielkości na świecie spółka REE, której akcje są dostępne na australijskiej GPW,
    • Mkango Resources Ltd, notowana na London Stock Exchange spółka, która zajmuje się m.in. wydobyciem metali ziem rzadkich w polskich Puławach, wraz z Grupą Azoty.

Inwestowanie w metale ziem rzadkich za pomocą ETF-ów

Istnieją fundusze ETF skupiające się na metalach ziem rzadkich. Najbardziej znany z nich to REMX. Ten ETF ma w swoim składzie głównie przedsiębiorstwa z Azji, a więc też z Chin. REMX zawiera w sobie nie tylko spółki zajmujące się stricte REE, ale też firmy wydobywające surowce, czy produkujące metale przemysłowe. Na razie REMX jest praktycznie bezkonkurencyjny, ale zainteresowanie inwestowaniem w metale ziem rzadkich ciągle rośnie, dlatego można się spodziewać, że w niedługim czasie pojawią się nowe ETF-y skupiające się na tych inwestycjach. REMX kupisz w domach maklerskich lub u brokerów, z dostępem do amerykańskich ETF-ów, czyli np. w Exante.

Zmiany cen metali ziem rzadkich

Przy inwestowaniu w metale ziem rzadkich, trzeba się liczyć z ich zmiennością cen. Pewnym powodem tych wahań jest to, że 80% REE znajduje się w Chinach. Konkurencja między tym państwem a Stanami Zjednoczonymi powoduje niestabilną sytuację polityczną, która ma wpływ na ceny. Do tego biznesu powoli wkracza też Rosja, która deklaruje, że stanie się w przyszłości drugim po Chinach producentem metali ziem rzadkich. Na zmiany cen mają więc wpływ tarcia polityczne, dlatego warto śledzić newsy na ten temat, choćby na portalach finansowych takich jak Forbes

Co jeszcze ma wpływ na zmiany cen metali rzadkich? W dużej mierze są to rozwijające się technologie, które wpływają na popyt na REE. Jest to np. przemysł kosmiczny i wojskowy, a także rozwój urządzeń konsumenckich, takich jak magnesy, lasery, wyświetlacze i katalizatory.

Inwestowanie w metale ziem rzadkich – czy warto? Podsumowanie

Rynek metali ziem rzadkich szybko się rozwija, ponieważ popyt na te surowce ciągle rośnie. W związku z tym przedsiębiorstwa zajmujące się ich wydobyciem często notują wzrosty. Inwestowanie w metale ziem rzadkich, czyli REE nie jest trudne, ponieważ mimo to, że większość spółek wydobywczych znajduje się w Chinach, można sięgnąć też po akcje firm z innych krajów lub ETF-y, mające w składzie chińskie spółki. Inwestowanie w metale ziem rzadkich może być zatem atrakcyjne dla nie jednego inwestora.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *