Ze względu na obecną sytuację gospodarczą, inwestowanie w dzieła sztuki zyskuje coraz większą popularność. Wiele osób szuka dodatkowych źródeł inwestowania oraz sposobu na ochronę majątku przed inflacją. Dzieła sztuki to tylko inwestycja dla najbogatszych? Gdzie kupić dzieła sztuki oraz czy jest to rentowne przedsięwzięcie?
- Inwestowanie w dzieła sztuki w Polsce
- Inwestowanie w dzieła sztuki - czas zwrotu inwestycji
- Inwestowanie w dzieła sztuki. Analiza wad i zalet
- Inwestowanie w dzieła sztuki. Sztuka współczesna
- Inwestowanie w dzieła sztuki. Gdzie kupić?
- Inwestowanie w dzieła sztuki. Sztuka NFT
- Inwestowanie w dzieła sztuki - podsumowanie
Inwestowanie w dzieła sztuki w Polsce
Z rok na rok pobijane są rekordy na rynku dzieł sztuki. Obrót w roku poprzednim wyniósł 600 milionów złotych według najnwszego raportu Raport Artinfo.pl 2021. Jest to wzrost o 60% do 2020 r. Pokazuje to doskonale, jak inwestowanie w dzieła sztuki zaczyna zyskiwać na popularności jako alternatywny sposób lokowania kapitału.
Najdroższe dzieło sztuki na polskim rynku zostało sprzedane za 13,44 miliona złotych – obraz Andrzeja Wróblewskiego pt. “Dwie mężatki”.
Inwestowanie w dzieła sztuki – czas zwrotu inwestycji
Ten sposób pomnażania kapitału może nie być dobrym pomysłem dla osoby, która nie posiada pewnej sytuacji finansowej oraz oczekuje szybkiego zwrotu z inwestycji. W przypadku dzieł sztuki, szacuje się, że minimalny czas potrzebny na osiągnięcie jakiejkolwiek stopy zwrotu wynosi minimum 5 lat. Według niektórych ekspertów, najlepiej poczekać 50 lat. Według indeksu Mei Moises, zajmującego się oceną rentowności inwestycji w dzieła sztuki, tylko 500 spółek giełdy nowojorskiej wykazuje wyższy zwrot inwestycji długoterminowej, niż dzieła sztuki.
Inwestowanie w dzieła sztuki. Analiza wad i zalet
Każdą formę inwestowania powinna poprzedzać analiza. Trzeba dokładnie zbadać rynek. Upewnić się, że taka forma inwestycji odpowiada naszym predyspozycjom, obecnej sytuacji finansowej oraz celom długoterminowym.
W tym rodzaju rynku nie można konkretnie określić wady i zalety inwestowania w dzieła sztuki. Wszystko zależy od preferencji i oczekiwań inwestora.
Historia pokazuje, że towary z tego segmentu są doskonałym nośnikiem wartości. Najdroższym dziełem sztuki na świecie jest obraz „Zbawiciel świata” autorstwa Leonardo da Vinci, którego wartość wyceniono na 450,3 mln dolarów.
Inwestowanie w dzieła sztuki współczesnej, tworzone przez młodych nieznanych artystów, również mają swoją wartość. Rzadko kiedy zdarza się, żeby taka forma lokowania pieniędzy traciła na wartości.
W dłuższym okresie czasu jest to doskonała inwestycja. Dostępna dla każdego, nie tylko dla najbogatszych. Dzieła początkujących artystów są sprzedawane po niskiej cenie, a ich wartość w skali roku może rosnąć nawet o 50%. Jak w przypadku dzieł Adama Marczyńskiego i Wojciecha Fangora.
Pamiętać trzeba, że jest to doskonała forma ochrony kapitału przed inflacją. Dzieła sztuki nie są połączone z rynkiem finansowym. Kryzys gospodarczy. wahania na giełdzie i inne czynniki nie mają wpływu na ich wartość.
Dodatkową zaletą jest ich wartość emocjonalna i estetyczna. Posiadanie wyjątkowego dzieła, które ozdabia naszą przestrzeń, niesie ze sobą wspaniałe uczucie.
Omówiliśmy zalety inwestowania w dzieła sztuki. Czas przedstawić kilka wad które warto znać.
Osoba początkująca nie posiada wystarczającej wiedzy, która pomoże nam ocenić, czy konkretne dzieło będzie dobrą inwestycją. W takiej sytuacji jesteśmy narażeni na wysokie koszty początkowe.
Długi czas zwrotu inwestycji. Tutaj zależy od preferencji kupującego, niemniej trzeba być przygotowanym, że zwrot inwestycji może zająć kilka lub kilkadziesiąt lat.
Niska płynność zamrożonego kapitału jest kolejnym czynnikiem o którym warto pamiętać. Inwestowanie w dzieła sztuki zyskuje na popularności. Jednak jest to nadal rynek niszowy. Znalezienie potencjalnego klienta może wymagać od nas sporego zaangażowania.
Inwestowanie w dzieła sztuki. Sztuka współczesna
W najprostszy sposób sztukę współczesną, można określić jako dzieła, które powstają w chwili obecnej. Jednak, jeśli zaczynamy zagłębiać się w ten rynek, to sprawa nieco się komplikuje.
Według historyków określenie “czasy obecne” odnosi się do lat 60 – 70 XX wieku. Niektóre źródła twierdzą, że za początek tego okresu uważa się zakończenie II wojny światowej. W sztuce współczesnej malarstwo cieszy się największą popularnością, ponad 80% udziału w rynku. Rzezby 11 %, rysunek i grafika ponad 4%, rzemiosło artystyczne 2,5%, najmniejszy udział w rynku posiada fotografia 2%.
Inwestowanie w dzieła sztuki. Gdzie kupić?
Na wiele sposobów można nabyć swoje pierwsze dzieło. Do dyspozycji mamy tradycyjne metody jak np. domy aukcyjne czy galerie komercyjne. Możemy do tego wykorzystać również internet, który dostarcza nam wiele portali aukcyjnych.
Domy aukcyjne
Przedsiębiorstwo, które pośredniczy przy obrocie dzieł sztuki i nie tylko. Sprzedaż towarów wystawionych przez dom aukcyjni odbywa się w formie aukcji. Domy aukcyjne znajdziemy w największych miastach, np. Warszawa, Kraków i Wrocław.
Największym domem aukcyjnym w Polsce jest Desa Uncium. Organizuje rocznie ponad 60 aukcji różnego typu. W 2021 roku, wygenerował rekordowy wynik, ponad 280 milionów złotych obrotu.
Na drugim miejscu jest dom aukcyjny Polswiss Art.
Antykwariaty oraz komisy dzieł sztuki
Doskonale miejsce do zakupienia pierwszego dzieła sztuki. Tego typu przedsiębiorstwa mają obowiązek przeprowadzić ekspertyzę na podstawie której określą wartość, epokę oraz odpowiednio sklasyfikują przedmiot. Warto bazować na kilku antykwariatach lub komisach, pozwoli nam to dokładnie rozeznać się w cenach oraz nabyć doświadczenie w określaniu wartości przedmiotów.
Galerie komercyjne
Wielką zaletą galerii komercyjnych jest prestiż oraz pewność, że przedmioty wystawione są wysokiej jakości. Bardzo często galerie współpracują z określoną ilością artystów. Z tego powodu ilość dzieł jest ograniczona. Daje nam to jednak wyselekcjonowane przedmioty, które nie spotkamy w innym miejscu.
Pracownie artystyczne
Kolejne miejsce, które warto znać podczas inwestowania w dzieła sztuki.Pracownia artystyczna zapewnia nam jedynie oryginalne dzieła.
Brak rzeczoznawcy wpływa na różnicę ceny w porównaniu do domów aukcyjnych lub galerii komercyjnych. Istnieje szansa, wytargowania zdecyowanie nizej ceny.
Pamiętać trzeba, że artyści zostawiają sobie cenniejsze dzieła z którymi niechętnie chcą się rozstać.
Ten rodzaj transakcji, daje nam niebywałą możliwość zakupienie obrazów od artysty, który za jakiś czas może być cenionym graczem na rynku dzieł sztuki. Jego twórczość wtedy znacznie zyska na wartości.
Internet
W internecie znajdziemy wiele stron oraz portali, które oferują dzieła sztuki. Trzeba pamiętać, że w internecie jest ogromna ilość oszustów, która z chęcią sprzeda nam podróbke za wysoka cene. Żeby uniknąć takiej sytuacji warto korzystać z stron galerii lub konkretnego artysty. Otrzymujemy wtedy gwarancje jakości zakupionego towaru.
Inwestowanie w dzieła sztuki. Sztuka NFT
Jedna z części ekosystemu związanego z kryptowalutami. NFT, czyli Non Fungible Tokens. Pierwsze wzmianki na temat “niepodzielnych tokenów” sięgają 2012 roku. Jednak dopiero w 2017 .r zaczęły zyskiwać na popularności. W najprostszy sposób tłumacząc NFT, jest kodem, który kupujemy na własność. Najlepiej zobrazuje porównanie do aktu notarialnego. Akt notarialny nie jest nieruchomością, jest prawem do określonej nieruchomości. Podobnie jest z NFT. nabywamy prawo do konkretnego dzieła.
Najdroższym dziełem sztuki NFT, na chwile obecną jest: Pak’s 'The Merge 91,8 miliona dolarów.
Na to dzieło zrzuciło się łącznie 30 tysięcy kolekcjonerów. Doskonały przykład, że nie potrzeba samemu inwestować ogromne kwoty na rynku NFT.
Mimo, że kupujemy produkt cyfrowy. Jest możliwość otrzymania go w formie materialnej np. grafika w formie 3D. Dodatkowo dostajemy certyfikat świadczący o autentyczności dzieła oraz kod QR. Kod QR umożliwia interakcje z dziełem.
Cały rynek kryptowalut w tym projekt NFT wywołuje spore kontrowersje. Podczas pandemii, rynek NFT zyskał mocno na popularności. Świat odkrył,że internet nie służy tylko do przeglądania stron i portali społecznościowych. Jest to świetna forma inwestycji, która dopiero raczkuję. Co daje nam możliwość wysokiej stopy zwrotu w następnych latach.
Inwestowanie w dzieła sztuki – podsumowanie
Inwestowanie w dzieła sztuki jest doskonałym sposobem lokowania kapitału jako inwestycja długoterminowa. Rynek ten rozwija się z każdym kolejnym rokiem. Co daje spore szanse na wzrost popytu oraz cen produktów Czas pokaże. czy ten rodzaj lokowanie kapitału stanie się tak samo rentowny jak nieruchomości oraz grunty.