Dobra inwestycja pieniędzy – czyli jaka?

Inwestowanie to nieodłączna czynność każdej osoby, która chce pomnażać swoje pieniądze. Każdego ogranicza czas. Wszyscy mamy go tyle samo. Pracując na etacie lub na własny rachunek musimy wykonywać określoną czynność. W pewnym momencie dojdziemy do ściany. Nie będziemy w stanie wykonać większej ilości pracy. Żeby dalej pomnażać swój kapitał, konieczne jest inwestowanie. Jak to najlepiej zrobić i czym jest dobra inwestycja?

Inwestycja – definicja

Inwestowanie, najprościej tłumacząc, jest wykorzystaniem środków finansowych oraz innych zasobów do pomnażania majątku. Jak to zrobić dobrze?

Dobra inwestycja pieniędzy. Dlaczego jest konieczna?

Oszczędzanie pieniędzy jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłych wydarzeń. Dlatego warto zbudować “poduszkę finansową”.

Samo odkładanie pieniędzy nie wystarczy. Z każdym rokiem pieniądz traci na wartości. Inwestycja jest formą ochrony naszego majątku oraz sposobem budowania niezależności finansowej, która zapewni nam spokojne życie. Często również da naszym potomkom łatwiejszy start w dorosłe życie.

Dobra inwestycja – rodzaje

Przed podjęciem decyzji, warto poznać inwestycje dostępne na rynku. Pozwoli to określić, który rodzaj lokowania kapitału najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom.

Rodzaje inwestycji możemy podzielić na poszczególne grupy:

  • Materialne – Tworzą majątek rzeczowy, zaliczamy do nich: nieruchomości, grunty, dzieła sztuki;
  • Niematerialne i prawne – Prawa majątkowe należące do aktywów trwałych, należą do nich: kryptowaluty, NFT, licencje, badania naukowe, patenty;
  • Finansowe – Zwane również kapitałowym. Same w sobie nie posiadają wartości użytkowej ani konsumpcyjnej. Zaliczamy do tej grupy: akcje, obligacje, papiery wartościowe, udziały w spółkach;
  • Rozwojowe – Celem inwestycji rozwojowych, jest zwiększenie zdolności produkcyjno-handlowej przedsiębiorstwa;
  • Innowacyjne – Ma na celu modyfikowanie lub ulepszanie obecnie produkowanych produktów lub dostarczanych usług;
  • Krótkoterminowe – Okres inwestowania nie przekracza 1 roku;
  • Średnioterminowe – Okres inwestowania od 1 roku do 5 lat;
  • Długoterminowe – Okres inwestowania powyżej 5 lat.

Cechy dobrej inwestycji

Po określeniu inwestycji pod względem rodzaju. Przyszedł czas na przedstawienie cech, które definiują termin „dobra inwestycja”:

Dobra inwestycja = bezpieczna inwestycja

Analiza zysków i strat jest kluczowym elementem inwestowania. Trzeba określić poziom ryzyka, jaki występuje. Warto podejmować decyzje, które współgrają z naszym profilem inwestycyjnym oraz planem długoterminowym.

Pasywna inwestycja

Dobra inwestycja z natury jest pasywna. W momencie, kiedy wymaga od nas naszego zangażowana, tak naprawde staję się pracą i stałym zajęciem. Pieniędz pracuje sam na siebie i przynosi zyski. Z tego powodu właśnie dobra inwestycja pieniędzy to ta maksymalnie możliwie bezobsługowa.

Dobra inwestycja pasuje do naszych potrzeb, możliwości i kwalifikacji

Konfucjusz mówił “Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Tak można określić dobre inwestycje. Warto wybrać dziedzinie, która pokrywa się z naszymi zainteresowaniami. Pozwoli to wykorzystać wiedzę oraz doświadczenie do rentownego wykorzystania pieniędzy. Bardzo często ludzie przeznaczają swoje fundusze w to, co jest popularne, a nie w to, na czym się znają. Dobrym przykładem jest rynek kryptowalut. Wiele osób nie posiada nawet podstawowej wiedzy z tej dziedziny, a lokują tam wszystkie swoje oszczędności.

Dobra inwestycja –  przejrzysta i zrozumiała

Całkowicie powinniśmy rozumieć mechanizm danej inwestycji, wiedzieć na czym polega, z czego jest zysk, gdzie ponosimy koszty, jaka jest bariera wejścia, jaka jest kalkulacyjna stopa zwrotu oraz jak długo trzeba czekać na pierwsze zyski.

Dobra inwestycja – z możliwością wyjścia w każdej chwili

Dobra inwestycja gwarantuje możliwość wyjścia. Niezależnie od etapu, w jakim się znajduje. Powinna zapewnić wyprowadznie kapitału bez żadnych ukrytów kosztów.

Optymalizacja podatkowa

Polski system podatkowy jest jednym z najbardziej skoplikowanych w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu trzeba wybierać dobre inwestycje finansowe, które pozwolą wyhamować koszty podatkowe. Oczywiście nie chodzi o unikanie podatków, tylko o wywiązywanie się z obowiązków wobec system podatkowego na tyle, ile wymaga od nas prawo.

Dobra inwestycja – fizyczne zabezpieczenie

Dobre inwestycje to aktywa, które są materialne np. nieruchomości, grunty, punkty usługowe. Są to rzeczy, które nie tylko w czasie rzeczywistym mogą zapewnić nam zysk pasywny ale również z upływem lat zyskują na wartości.

Inwestycja win – win

Dobra inwestycja powinna kierować się zasadą Win – Win. Każda osoba biorąca udział w projekcie inwestycyjnym powinna zyskać. Sytuacja, w której jedna ze stron jest poszkodowana np. uzyskała mniejszy zwrot z inwestycji lub w późniejszym czasie otrzymała wypracowany zysk, nie jest okej. Takie zdarzenia niekorzystnie wpływają na relację między partnerami lub inwestorami, co prowadzi do niepotrzebnych napięć. W takiej sytuacji pozornie dobra inwestycja może zakończyć się niepowodzeniem.

Podsumowanie

Dobra inwestycja na pozór wydaje się mało skomplikowana i prosta. Jednak gdy przyjdzie do podjecia decyzji, okazuje się, że trzeba przeanalizować wiele czynników. Dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie się do inwestowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *