Co to jest DeFi?

DeFi to pojęcie funkcjonujące w coraz popularniejszym sektorze kryptowalut. Jest ściśle związane z pojęciami takimi jak peer-to-peer i blockchain. O co dokładnie w tym chodzi? Najpierw przedstawmy definicję, a potem zastanówmy się, czy warto zainteresować się zdecentralizowanymi finansami.

Dzisiaj chyba już każdy zauważył, że inflacją wzrosła do takich rozmiarów, że jest w stanie szybko znacząco obniżyć realną wartość oszczędności. Nic więc dziwnego, że coraz częściej myślimy o inwestowaniu. To ostanie, nie kończy się jednak tylko na tradycyjnych formach, takich jak złoto, papiery wartościowe na giełdzie czy nieruchomości. Dzisiaj warto zwrócić uwagę także na nowoczesne technologie, za których pomocą można lokować swój kapitał. To właśnie DeFi może być taką alternatywną drogą do inwestycji.

Czym jest DeFi — definicja Decentralized Finance

To skrót od Decentralized Finance, czyli w tłumaczeniu na język polski zdecentralizowane finanse. To zbiorcza nazwa systemów finansowych, które wykorzystują do działania technologię blockchain – publiczne łańcuchy bloków. Może brzmieć to trochę niejasno. Aby łatwiej to pojąć, można powiedzieć, że DeFI odnosi się do wszystkich technologii finansowych, które zamiast opierać się na scentralizowanym – zarządzanym przez banki system finansowym, działają przy pomocy technologii zdecentralizowanej.

Nie ma tutaj żadnego organu nadrzędnego, który pośredniczyłby pomiędzy dwoma osobami pragnącymi zawrzeć umowę finansową. Można tutaj robić wszystko to, co przy pomocy tradycyjnych systemów bankowych, ale bez udziału osób trzecich – pracowników banku, czy brokerów. Wszystko to w strefie nieregulowanej bezpośrednio przez prawo, a więc z dużo mniejszą liczbą formalności, ale też z większym potencjalnym ryzykiem.

Czym są smart contracts?

Smart contracts, spolszczane czasami do smart kontraktów, to programy komputerowe (po stronie użytkownika często w postaci aplikacji na smartfony), która mają na celu umożliwienie działania DeFi. Służą zatem do zawierania, weryfikacji i egzekwowania cyfrowych umów. Zwane są one DApps – zdecentralizowane aplikacje. Technologia, na której się one opierają to oczywiście wspomniany już wcześniej system blokchain. Dziś najpopularniejszym z nich jest obecnie platforma Ethereum. Przykładami popularnych smart contracts są aplikacje CryptoKitties i IPSE

Gdzie wykorzystać zdecentralizowane finanse?

DeFi można wykorzystywać praktycznie wszędzie tam, gdzie używa się tradycyjnych instytucji finansowych. Wszystko to bez składania wniosków czy innych uciążliwych formalności. Obecnie zdecentralizowanych finansów, używa się m. in. do:

  • pożyczania pieniędzy (ale też udzielania pożyczek);
  • kupowania lub sprzedawania ubezpieczeń;
  • obracania aktywami takimi jak akcje;
  • czy po prostu przechowywania  środków na alternatywnych kontach oszczędnościowych.

DeFi a tokenizacja

DeFi poza transakcjami pozwala też na tokenizacje instrumentów finansowych. Dzięki temu można np. ściśle odzwierciedlić stan aktywów spółki, czy zebrać kapitał na sfinansowanie określonego projektu. Ponownie odbywa się to za pomocą smart contracts. Tokenizacja w zdecentralizowanych finansach ma zatem identyczne zalety, jak i wady co odbywane w nich transakcje.

DeFi — zalety i przewagi

W czym DeFi ma przewagę nad tradycyjnymi instytucjami finansowymi? Najważniejsza wynika bezpośrednie z jej definicji. Decentralizacja sprawia, że odpadają ogromne koszta związane z utrzymaniem banków, giełd i innych przedsięwzięć związanych z bankowością. Tutaj wszystko odbywa się peer-to-peer, a zatem bezpośrednio. A jak wie każdy, kto, choć liznął ekonomii, pośrednicy to zawsze koszta. Kolejną zaletą rezygnacji z pośredników, jest szybkość operacji. Istotna dla wielu osób jest też anonimowość całego procesu – nie ma potrzeby podawania żadnych danych osobowych. Nie bez znaczenia może być też przejrzystość – ta technologia daje wgląd do pełnych zestawień transakcji, a nie jest to standardem w bankowości tradycyjnej.

DeFi — wady i ryzyka

Podstawową wadą jest duże ryzyko związane z użytkowaniem nowej technologii. Oczywiście wszystko zależy od tego, na jakich konkretnie aktywach finansowych operujesz. Nowe rozwiązania zawsze będzie mniej sprawdzone od tych tradycyjnych. Ryzyko może podnieść też brak nadzoru ze strony rządowej – nie obowiązują tu regulacje, którymi obwarowywane są duże banki. Mimo ich braku wciąż obowiązują tu jednak podatki. Wynika z tego dodatkowy problem, ponieważ istnieje obowiązek samodzielnego prowadzenia dokumentacji do celów podatkowych. Może być to problematyczne, dlatego zawsze dobrze skonsultować się ze znającym się na nowościach księgowym. Co więcej, w niektórych krajach DeFi jest nie tylko nieregulowane, ale też nielegalne. Istnieje też ryzyko zaatakowania systemu przez hakerów. Smart Contracty mogą zawierać błędy, za pomocą których są oni w stanie wykraść pieniądze użytkowników.

Czy DeFi zrewolucjonizują finanse?

Prognozy na temat DeFi nie są jednoznaczne. Pewne jest to, że potencjał, jaki mają, jest ogromny, nie wiadomo jednak, czy zostanie on w pełni wykorzystany. Zdecentralizowane finanse mogą wyeliminować wielu problemów, z jakimi zmaga się tradycyjny sektor bankowo. Nie wiadomo też, jak ten ostatni zareaguje na pojawienie się alternatywy na rynku. Może dojść do wzajemnego zwalczania się DeFi i bankowości tradycyjne, a można z drugiej strony spodziewać się pomiędzy nimi jakiejś formy kooperacji. 

Na miejsce wyeliminowanych problemów, mogą pojawiać się nowe. Pewne jest, że ten rynek będzie w dalszym ciągu podatny na funkcjonowanie w nim oszustów. Zawalczyć z tym mogą chcieć rządy, ale z drugiej strony może to zniszczyć część zalet DeFi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi