Alternatywne formy inwestowania – od kryptowalut po whisky i wino

Alternatywne formy inwestowania to temat, który początkujący inwestorzy raczej omijają. Czy słusznie? Niekoniecznie, ponieważ mogą się one okazać nawet bardziej obiecujące niż tradycyjne aktywa. Jakie są najpopularniejsze alternatywne formy inwestowanie i jak zacząć zarabiać na nich pieniądze?

Nowych sposobów na alternatywne inwestowanie pojawia się z roku na rok coraz więcej. To, że można inwestować w kryptowaluty czy surowce wie już chyba dzisiaj każdy, ale czy wiedziałeś, że można inwestować też w przedmioty kolekcjonerskie? I nie chodzi tu tylko o dzieła sztuki, ale też np. alkohole albo stare płyty muzyczne czy gry video. Zanim jednak zapoznasz się z różnymi rodzajami alternatywnych form inwestowania, warto najpierw zdefiniować, czym one w ogóle są. 

Czym są alternatywne formy inwestowania?

Alternatywne formy inwestowania to po prostu wszystkie inwestycje, które wykraczają poza tradycyjne schematy pomnażania oszczędności. Nie opierają się na papierach wartościowych (jak giełdy papierów wartościowych czy fundusze inwestycyjne) czy na handlu nieruchomościami (choć te też bywają zaliczane do inwestycji alternatywnych). W związku z tym nie są zależne od notowań giełdowych, a powodzenie inwestycji zależy nie tylko od inwestorów i warunków rynku, ale też np. kolekcjonerów, którzy nabywają przedmioty nie w celu inwestycji, a samego ich posiadania. 

Inwestowanie w kryptowaluty

Jeśli chodzi o alternatywne formy inwestowania, jedną z najchętniej wybieranych opcji są kryptowaluty. Jest tak z jednej strony przez zwyczajną modę, a z drugiej przez to, że wzrosty notowane przez takie aktywa jak Bitcoin przyprawiają o zawrót głowy. Ten ostatni w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł o prawie 4 000%. Choć dzisiaj kryptowaluty nieco zwolniły, to w długim okresie wiele z nich wciąż może być zyskownymi inwestycjami. Zakupu bitcoina można dokonać stacjonarnie, np. w specjalnych automatach, a wiele więcej kryptowalut oferuje m. in. platforma inwestycyjna eToro.

Alternatywne formy inwestowania w startupy

Startupy to firmy dopiero rozpoczynające swoje działania na rynku i szukające w związku z tym sposobów na inwestowanie. Robią to często na zasadach crowdfundingowych, czyli takich, w których każda zainteresowana osoba może zakupić ich udziały. Chodzi więc tu o tzw. crowdfunding udziałowy.

Inwestycja alternatywna w startupy może być bardzo zyskowna, ale jest też bardzo ryzykowna. Kluczowa dla jej powodzenia jest znajomość branży, w jakiej nowa firma działa, a także zdobycie jak najwięcej informacji o samym startupie, aby wiedzieć, czy jego właściciele mają szanse na sukces. Głównym graczem na polskim rynku platform crowdinvestingu jest beesfund, gdzie znaleźć można startujące przedsiębiorstwa z wielu różnych branż. 

Inwestycja w surowce

Surowce to nie tylko złoto i inne metale szlachetne, ale też np. produkty rolne czy surowce używane w przemyśle. Najczęściej nie kupuje się tutaj fizycznie towarów, bo rodzi to problemy związane z ich przechowywaniem. Zamiast tego korzysta się z funduszy ETF oraz kontraktów CFD. Grać w te aktywa można m.in. na platformie XTB. Zysk z surowców pochodzi nie tylko ze zmian  ich cen na rynku, ale też zysk z odsetek, czy tzw. roll yield, który wynika ze struktury terminowej notowań kontraktów.

Inwestycje w dzieła sztuki

Alternatywne formy inwestowania w dzieła sztuki budzą wiele emocji. Kojarzą się z prestiżem i niedostępnością i w praktyce rzeczywiście najlepiej zarabia się właśnie na najdroższych obrazach czy rzeźbach. Ta forma inwestycji jest trudna, ponieważ wiąże się z wieloma problemami. Po pierwsze jest mało płynna, bo często trudno znaleźć nabywcę na kupione dzieło.

Po drugie, zwraca się raczej długo, ponieważ przedmioty te cechują się raczej powolnym wzrostem wartości, a przypadku dzieł mniej znanych artystów, może ona nawet spadać. Co więcej, dzieła sztuki trzeba mieć gdzie przechowywać, tak by były dobrze zabezpieczone przed kradzieżą. Polskim portalem rynku sztuki jest, na którym znajdziesz wiele aukcji, jest https://artinfo.pl/.

Inwestycja w whisky i wino oraz w inne przedmioty kolekcjonerskie

Jeśli chcesz zacząć inwestować w drogie alkohole lub we wszelkie inne przedmioty kolekcjonerskie, najlepiej, jeśli po prostu znasz się na rynku, w którym inwestujesz. Może nie jesteś osobą, która przepada za whisky, ale np. uwielbiasz stare nagrania jazzowe? Płyty winylowe również mogą być dobrą formą inwestycji. To samo dotyczy m.in. unikatowych wydań książek czy znaczków pocztowych.

Kolejne alternatywne formy inwestowania to np. kupowanie starych gier video. Najrzadsze gry wydawane na stare konsole osiągają ceny kilkunastokrotnie wyższe niż w momencie ich produkcji. A może masz własny pomysł na inwestycje w przedmioty kolekcjonerskie? Spróbować można choćby na allegro, ale też w specjalistycznych internetowych domach aukcyjnych, takich jak np. onebid.pl.

Alternatywne formy inwestowania – podsumowanie

Rynek inwestycji alternatywnych jest coraz większy i prawdopodobnie będzie coraz bardziej zyskiwał na znaczeniu. Inwestować można bowiem w niemal wszystko, ale warto przedtem mieć jak największą wiedzę, na temat rynku, w który zamierzasz inwestować. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego pomnażania kapitału, ale zysk z nich będą czerpać zwłaszcza eksperci w wąskich dziedzinach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *