Jak oszczędzać pieniądze? 11 sprawdzonych sposobów na zwiększenie oszczędności

Oszczędzanie pieniędzy jest podstawą, jeśli potrzebna jest Ci gotówka na zrealizowanie swoich celów. Takim celem może być zakup mieszkania, ale też np. wesele, wczasy, czy choćby tak potrzebna w tych niepewnych czasach poduszka finansowa. Niestety do oszczędzania zniechęca inflacja. Mimo to zawsze warto oszczędzać, bo życie jest nieprzewidywalne. Nigdy nie wiesz, kiedy sytuacja zmusi Cię do sięgnięcia do kieszeni spodni czy wirtualnego konta w banku. Poza tym istnieją też dobre sposoby na to, by ochronić pieniądze przed inflacją. Ale żeby je chronić, trzeba najpierw je mieć. Jak oszczędzać pieniądze? Sprawdź 11 sposobów na oszczędzanie.

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów, musisz wiedzieć, jak zacząć oszczędzać. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ większość osób nie wynosi nawyku oszczędzania z domu. Wydaje się, że  pewnej części społeczeństwa pieniądze się po prostu nie trzymają. Aby to zmienić, trzeba ustalić najpierw plan działania.

 • Określ cele oszczędzania. Cel jest podstawową motywacją w wielu przedsięwzięciach, w tym także w oszczędzaniu pieniędzy. Najlepsze są właśnie takie cele, które są racjonalne i mierzalne, gdyż wzbudzą w Tobie dużą motywację. Jeśli jesteś młody, być może nie myślisz jeszcze o zbieraniu środków na emeryturę, ale może marzysz o nowym samochodzie, albo zamierzasz w końcu przejść na swoje? Celów może być kilka, ważne by były dla Ciebie naprawdę istotne.
 • Zrób plan domowego budżetu. Najłatwiej zrobić to w arkuszu kalkulacyjnym. Ustal, na co wydajesz pieniądze. Dzięki temu będziesz mógł później wiedzieć, z czego możesz zrezygnować, by zwiększyć oszczędności.
 • Ogranicz wydatki. To podstawa oszczędzenia, aby oszczędzać, trzeba wykreślić z budżetu domowego jak najwięcej zbędnych wydatków.
 • Pomyśl o sposobach na zwiększanie swoich przychodów. Sprawdź swoje perspektywy na podwyżkę w pracy, pomyśl o pracy dodatkowej, a jeśli masz już zaoszczędzone pieniądze, zwróć uwagę na sposoby na inwestowanie.
 • Spłać wszystkie zobowiązania. Środki, które oszczędzisz, musisz w pierwszej kolejności przeznaczyć na spłatę długów. Odłożenie na konto konkretnych kwot jest niemożliwe, jeśli tego nie zrobisz.

1. Wymień pieniądze, które chcesz zaoszczędzić na walutę, której nie możesz od razu wydać

Zamiana pieniędzy na obcą walutę to psychologiczny trick, dzięki któremu możesz zacząć oszczędzać pieniądze. Możesz wymienić je np. na dolary i dzięki temu wygenerować pewną psychologiczną barierę. Łatwiej w Polsce wydać przecież złotówki niż dolary i nawet samo to, że aby wymienić pieniądze na polskie złote, musisz odwiedzić kantor, może spowodować, że łatwiej będzie Ci ich po prostu nie wydać.

2. Jeśli nie wymieniasz pieniądze na inne waluty, przynajmniej przelewaj oszczędności na osobne konto

Konta oszczędnościowe, chociaż są bardzo nisko oprocentowane, przynajmniej pozwalają na trzymanie oszczędności w miejscu osobnym od głównego rachunku rozliczeniowego. To też stanowi pewną barierę psychologiczną, dzięki której przynajmniej zastanowisz się dwa razy, zanim skorzystasz z tych pieniędzy. Co więcej, wypłata pieniędzy z tych kont często jest obciążona prowizją. Stanowi to dodatkową barierę, która sprawi, że zastanowisz się dwa razy, zanim to zrobisz.

3. Rób sensowne zakupy spożywcze

Może Ci się wydawać, że pieniądze wykorzystywane na zakupy spożywcze to te, na których oszczędzać nie możesz. Przecież wszyscy muszą jeść. Okazuje się jednak, że wielu Polaków robi zakupy spożywcze dość nierozsądnie. Nie mają planu wyżywienia i w efekcie wiele produktów żywnościowych przeterminowuje się. To właśnie plan domowego żywienia, w którym określasz co i kiedy zjesz, jest podstawą dla udanych – i oszczędnych zakupów spożywczych.

Idąc do sklepu, wielu z nas wybiera droższe produkty, chociaż tańsze alternatywy niewiele się różnią. Warto zainteresować się dużymi hipermarketami i ich produktami marki własnej, które często produkowane są przez renomowanych producentów, a ich cena potrafi być dużo niższa, niż markowych alternatyw. Można też pomyśleć o własnoręcznym sporządzaniu dań od podstaw – nieprzetworzone produkty nie tylko są zdrowsze, ale często też dużo tańsze niż półprodukty i gotowe dania.

4. Ogranicz zakupy na przyjemności

Jeśli pracujesz w centrum miasta, za każdym rogiem czają się przyjemności, które mogą pożerać Twoje oszczędności. Być może rutyną jest dla Ciebie lunch w drogiej restauracji lub modnym lunch-barze podczas przerwy obiadowej. Jeśli tak, wydajesz tam codziennie co najmniej 50. Warto zamiast tego sporządzać lunch-box samemu. W internecie znajdziesz dziesiątki pysznych i tanich przepisów dla mięsożerców, wegetarian czy bezglutenowców.

Podobnie jest z kawiarniami, które kuszą nie tylko smaczną kawą, ale też modnym wystrojem. Rezygnując z kaw na mieście, również możesz sporo zaoszczędzić. Być może 15 zł dziennie nie wydaje się dużą kwotą, ale w skali miesiąca to już 300 zł, jeśli ruszasz do pracy na mieście około 20 razy w miesiącu.

Innym pożeraczem pieniędzy są dodatkowe koszty zaplanowanych wcześniej rozrywek. 20 zł za bilet do kina to nieduża kwota, zwłaszcza jeśli bywasz w nim 2 razy w miesiącu. Ale jeśli doliczyć do tego popcorn i coca-cole okaże się, że wydajesz drugie tyle. Podobnie działa często stosowane powiedzenie „na wakacjach nie będziemy sobie odmawiać”. Nagle wypad do Zakopanego, który miał „się zmieścić” w 1 000 zł za dwie osoby, pożera 2 000 złotych. Morał z tego taki, że nawet na wyjeździe warto planować wszystkie wydatki i nie zmieniać tego planu w jego trakcie, pod wpływem impulsu.

5. Nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności, jeśli dokładnie zaplanujesz swoje wydatki

Można zaplanować swoje wydatki procentowo. Możesz wyznaczyć przykładowo:

  • maksymalnie 50% na opłaty stałe (mieszkanie, transport itd.)
  • maksymalnie 20% na jedzenie;
  • 10% na rozrywkę;
  • 5% na prezenty i inne wydatki na bliskich;
  • 5% na cele charytatywne;
  • 10% na oszczędności.

Dlaczego warto oddawać pieniądze na cele charytatywne? Ponieważ dzięki temu wypracowujesz w sobie przekonanie, że stać Cię na to. A jeśli stać Cię na to, to również i na oszczędzenie. Poczujesz się też dzięki temu szczęśliwszy, przynajmniej tak mówią badania.

6. Oszczędzanie do skarbonki

Oszczędzanie do skarbonki w dzisiejszych czasach może się wydawać nieco kuriozalne, gdy robi to dorosły, a nie dziecko. Ta metoda ma jednak sens, zwłaszcza jeśli często używasz gotówki. Możesz wtedy wkładać wszystkie drobniaki do skarbonki. Ani się obejrzysz, a z kilku złotych zrobią się poważne pieniądze.

Zamiast fizycznej skarbonki możesz użyć konta oszczędnościowego, które będzie zaokrąglało w dół każdy Twój wydatek. Wszystkie te środki trafią na Twoje konto oszczędnościowe. Taką opcję oferuje np. mBank.

7. Jeśli ktoś ma wobec Ciebie jakieś zobowiązania, do przelewów podawaj konto oszczędnościowe

Wypad ze znajomymi na pizzę, kiedy ty zapłaciłeś? Bilety do kina dla dużej grupy, których rezerwację opłaciłeś? To tylko przykładowe wydarzenia, przy których Twoi znajomi mogą mieć wobec Ciebie jakieś zobowiązania finansowe. Jeśli chcesz skutecznie oszczędzać pieniądze, zamiast głównego rachunku, do takich rozliczeń podawaj im konto oszczędnościowe.

8. Programy typu Cashback jako sposób na oszczędzanie pieniędzy

Jeśli wydajesz dużo, używając karty albo robiąc zakupy w internecie, nie znaczy to, że aby oszczędzać, musisz z tych wszystkich zakupów zrezygnować. Transakcje z użyciem karty debetowej często oferują program Cashback lub Moneyback. Dzięki nim od 1% do 5% wydatków trafia z powrotem na Twoje konto. Najlepiej, żeby było to konto oszczędnościowe. Konkretny procent zależy od Twojej umowy z bankiem. Sprawdź, co oferuje Twój.

9. Dokładna lista wydatków – dlaczego jeszcze warto płacić cały czas jedną kartą?

Większość banków prezentuje Ci dokładną listę wydatków, które odbyły się za pośrednictwem Twojej karty płatniczej. Może Ci to znacząco ułatwić prowadzenie własnego budżetu domowego w Excelu. Wszystkie transakcje będą zarejestrowane, a zatem w każdej chwili możesz je przypisać do odpowiedniej kategorii.

10. Oszczędzanie na rachunkach mieszkaniowych

Czynszu nie da się obniżyć, ale możesz zmniejszyć swoje rachunki za wodę i prąd. Pomyśl nad zakupem zmywarki, dzięki której znacznie obniżysz ilość wody konieczną do zmywania. Zamiast codziennej kąpieli, bierz od czasu do czasu prysznic, dzięki czemu zaoszczędzisz jeszcze więcej wody.

Można też obniżyć rachunki za prąd, np. starając się żyć bardziej zgodnie z naturalnym rytmem dobowym. To nie tylko sposób na oszczędzanie, ale też na zdrowie. Jeśli masz w zwyczaju wstawać np. o 7, a kłaść się spać o 24, to latem przez około 4 godziny musisz mieć włączone światło. Jeśli robisz tak zimą, to już nawet przez 8 godzin potrzebne Ci sztuczne oświetlenie. A to kosztuje i wbrew pozorom, wstawanie i kładzenie się do łóżka wcześniej, może podnieść jakość Twojego życia nie tylko dzięki oszczędnościom na prądzie.

11. Oszczędzanie na transporcie

Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy samochodem, pomyśl nad alternatywami. Być może jeden z Twoich kolegów z pracy pokonuje podobną drogę. Pomyśl nad dzieleniem z nim samochodu – raz może Cię wieźć on, a raz ty jego. Zapłacicie sobie połowę kosztów za paliwo. W ten sposób znacząco oszczędzisz, a co dopiero, jeśli będziecie dzielić samochód z więcej niż jedną osobą. 

Jeśli nie masz możliwości dzielenia z kimś samochodu, pomyśl nad zakupem karty do komunikacji miejskiej. Co prawda jeżdżenie nią za pomocą jednorazowych biletów średnio się opłaca, ale już zakup biletu na jedną linię może bardzo to zmienić. Np. normalny bilet miesięczny na  jedną linię na Krakowską Kartę Miejską kosztuje 80 zł. Jeśli dojeżdżałbyś codziennie autobusem lub tramwajem w Krakowie, używając jednorazowych biletów, musiałbyś zapłacić już co najmniej 160 zł. Obecnie taki bilet na najkrótszy czas kosztuje w tym mieście 4,00 zł. Licząc razem z powrotem 8*20 to właśnie 160 zł.

Jak oszczędzać pieniądze – podsumowanie

Są dwie podstawy skutecznego oszczędzania. Po pierwsze, trzeba mieć skąd oszczędzać – można to np. robić przy okazji każdych zakupów. Po drugie, potrzebna jest pewna bariera psychologiczna, która pozwoli Ci „schować przed samym sobą pieniądze”. Do tego celu służy choćby zwykłe konto oszczędnościowe. Na tych dwóch zasadach opierają się powyższe sposoby na oszczędzanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *