Inwestycja w wino i whisky: warto?

Inwestycje alternatywne, takie jak inwestycja w wino i whisky, to bardzo szeroki temat. Inwestować można w prawie wszystko. Przedmiotów kolekcjonerskich, które mają to do siebie, że ich wartość rośnie z czasem, jest cała masa. Można tu wymienić książki, płyty winylowe, czy choćby stare gry video. Dziś przyjrzymy się jednej z takich inwestycji, a konkretnie skupimy się na alkoholach: whisky i winie. Czy jest ona opłacalna? Inwestycja w whisky i wino brzmi bardzo wytwornie i elegancko. Kojarzy się z dżentelmenami palącymi cygara i raczącymi się tymi właśnie trunkami. Czy zatem inwestycja w te alkohole jest tylko dla klas wyższych, a może nie – wszyscy mogą na niej zarobić?

Inwestycja w wino i whisky dla początkujących: od czego zacząć?

Chcesz dowiedzieć się, jak inwestować w wino i whisky? Z pewnej perspektywy sprawa jest prosta. Po prostu wybierasz trunek najlepiej z limitowanej edycji, kupujesz go w specjalistycznym sklepie lub na aukcji i czekasz, aż jego cena wzrośnie. Niestety, choć brzmi prosto, w rzeczywistości nie zawsze tak to działa. Ceny alkoholi nie zawsze są przewidywalne. Upewnij się, że destylarni lub winnica, która wyprodukowała Twój trunek, mia wysoką renomę. Decyzja o tej alternatywnej inwestycji powinna być przemyślana i indywidualna, ponieważ niesie ze sobą ryzyko.

Inwestycja w wino i whisky: w co warto inwestować?

Które alkohole powinien wybierać początkujący inwestor w aktywa alternatywne? Przede wszystkim rzadkie. Oznacza to, że powinno się kupować np. te trunki, które już nie są produkowane. To właśnie ich cena będzie rosła z czasem. Oczywiście trzeba będzie na to poczekać, bo jest to inwestycja długoterminowa. Wiele zależy też od tego, ile środków na nią wyłożysz. Trzeba pamiętać, że ceny trunków nie zawsze tylko rosną, a w dobie kryzysu mogą one nawet spadać. Nie warto wkładać w nie całą swoją dostępną gotówkę. Portfel lepiej dywersyfikować, dzieląc go na różne aktywa.

Inwestowanie w alkohole: dla kogo?

Jeśli nie jesteś znawcą w dziedzinie, tak naprawdę nie wiesz do końca, co kupujesz. To właśnie dlatego najlepsi inwestorzy w wino i whisky to znawcy w swojej dziedzinie. Wiedzą np. który rocznik wina był najlepszy i przez to poszukiwany przez kupców. Niektórzy z nich także konsumują część z zakupionych alkoholi, ciesząc się ich smakiem.

Oczywiście wcale nie trzeba być ekspertem. Inwestycja w whisky i wino jest dla każdego, kto ma trochę wolnych środków. Nikt obecnie nie prowadzi badań rynku alkoholi inwestycyjnych, ale mówi się, że biorą w nim udział osoby w różnym wieku i o bardzo różnym statusie materialnym. Nie trzeba być przecież milionerem, by kupić sobie jedną czy dwie butelki inwestycyjnego wina. Jeśli chcesz spróbować, tej alternatywnej metody na pomnażanie oszczędności to właściwie nie ma przeszkód, by z niej skorzystać.

Inwestycja w wino i whisky — gdzie kupować?

Sprzedaż wina i whisky odbywa się w różnych miejscach. Czasami drogie alkohole dostępne są w sklepach internetowych takich jak Amazon, a innym razem sprzedawane na aukcjach. Istnieją też specjalne sklepy, które oferują klientom wina inwestycyjne. Zajrzyj tutaj, aby przekonać się, jak to wygląda. Wino i whisky można kupić też bezpośrednio od producenta tych alkoholi.

Inwestycje w alkohole — wady i zalety

Dlaczego warto inwestować w wino i whisky? Oto najważniejsze zalety tej inwestycji alternatywnej:

  • dywersyfikacja portfela – można kupować bardzo różne rodzaje alkoholi,
  • korzyści podatkowe – zyski ze sprzedaży alkoholi nie podlegają opodatkowaniu (jeśli do sprzedaży dojdzie minimum 6 miesięcy od kupna),
  • brak uzależnienia od wahań na rynkach kapitałowych,
  • przyjemność z kolekcjonowania i zdobywania wiedzy na temat szlachetnych trunków.

Inwestowanie w wino i whisky ma też oczywiście wady:

 • długi czas trwania inwestycji – zysk dopiero po kilku latach,
 • konieczność odpowiednie przechowywania trunków – trzeba im zapewnić odpowiednie warunki, by nie straciły na jakości,
 • koszty związane ze specjalistami, którzy oceniają jakość trunków.

Inwestycja w wino i whisky — hobby czy trafiona inwestycja? Podsumowanie

Dla niektórych to tylko, a może aż hobby. Wino i whisky mają przecież wiele różnych twarzy, i można niemal dosłownie wsiąknąć w świat drogich alkoholi. A jako inwestycja alternatywna? Sprawdzi się. Trzeba uzbroić się tu w cierpliwość i zdać się na ekspertów, którzy ocenią realną wartość trunku. Nie jest to najłatwiejszy sposób na pomnażanie oszczędności, ale w dłuższej perspektywie na pewno skuteczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.