Polska należy do jednego z najszybciej rozwijających się krajów UE. Powoli zanika dystans między nami i krajami Zachodu. Dzięki tej sytuacji polskie społeczeństwo staje się coraz bogatsze, a coraz popularniejsze stają się konta private banking dla najzamożniejszych klientów. Co odróżnia lokatę private banking od standardowej lokaty na koncie osobistym? Które lokaty private banking warto wziąć pod uwagę podczas researchu?
Czym jest private banking i jak działają lokaty private banking?
Bankowość prywatna zyskuje na popularności. Jest to rodzaj konta skierowany dla osób, których zarobki w znaczący sposób przewyższają średnią krajową. Są to rodzaje kont, które dostarczają szereg możliwości np. usługi maklerskie, doradztwo inwestycyjne, prawne, podatkowe, dostęp do concierge oraz wiele innych. Private banking cechuje wysoka elastyczność, co do warunków konta. Klient ma duże możliwości negocjacyjne. Przyjmuje się, żeby móc starać się o konto w bankowości prywatnej, trzeba posiadać kapitał w wysokości 1 miliona złotych.
Cechy lokaty private banking
Główne założenie lokaty private banking w ramach konta premium jest takie same, jak w podstawowym wariancie. Jednak w tym przypadku, klient z dużym kapitałem może liczyć na profity.
Dużym atutem lokaty private banking jest fakt naliczania stałych odsetek. Jest to mocny argument – określony stały procent odsetek pozwoli na generowanie zysku na tym samym poziomie, niezależnie od zmian na rynku.
Kolejną ważną cechą, która bezpośrednio łączy się z naliczaniem stałych odsetek, jest możliwość negocjacji warunków. Bank wiedząc, jak ważne jest utrzymanie klienta z dużym kapitałem, skłonny jest negocjować warunki lokaty private banking, w tym wysokość odsetek.
Lokaty private banking – na co zwrócić uwagę?
Przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty private banking warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Klienci premium z racji dużego majątku muszą w precyzyjny sposób przeanalizować, co oferuje oraz jakie wymagania stawia bank. W takim razie jakie czynniki wziąć pod uwagę?
Oprocentowanie
Wysokość oprocentowania, jakie uda się ustalić z bankiem, będzie realnym zyskiem. Im wyższe oprocentowanie, tym odsetki z lokaty będą wyższe.
Stałe oprocentowanie lokaty
Klient z mocną pozycja negocjacyjną może starać się uzyskać od banku naliczanie stałych odsetek. Jest to gwarancja stałego zysku na tym samym poziomie podczas całego okresu umowy.
Okres umowy
Określenie czasu trwania umowy jest ważnym czynnikiem, który realnie wpływa na wysokość zysku z odsetek. Banki nowym klientom oferują atrakcyjne warunki w kilku pierwszych miesiącach. W późniejszym okresie bank obniża stopę odsetek. Z tego powodu lepiej korzystać z lokat krótkoterminowych,
Warunki korzystania z innych produktów banku
Bardzo często bank w swojej polityce w zamian za atrakcyjne oprocentowanie wymaga korzystania z dodatkowych usług, które ma w swoim portfolio np. prowadzenie rachunku bankowego.
Lokaty private banking na polskim rynku
Stopy procentowe w kryzysie gospodarczym zaczynają rosnąć jako odpowiedź na rosnącą inflację. Lokaty na kontach na chwilę obecną pozostają bez zmian lub nieznacznie są podwyższane. Zdecydowanie najlepszą formę oszczędzania jest inwestowanie, dzięki czemu jest szansa ochrony kapitału przed utratą wartości. Mimo, że lokaty nie są sposobem cieszącym się najwyższą rentownością, jest to alternatywny sposób, dla kogoś, kto nie ma pomysłu, gdzie ulokować kapitał lub jest w trakcie nabywania odpowiedniej wiedzy potrzebnej do zainwestowania w nowy projekt.
Jakie lokaty private banking masz do wyboru w Polsce?
Noble Bank
Noble Bank po połączeniu z Getin Bank stał się jednym z wiodących banków w Polsce pod względem private bankingu. Jeśli chodzi o lokaty private banking, bank w swojej ofercie dla nowych, jak i stałych klientów, oferuje:
Lokata Rentierska 3%
- Oprocentowanie w skali roku 3%
- Okres trwania 24 miesiące
- Minimalna kwota: 150 000 zł
- Maksymalna kwota: bez ograniczeń
- Typ oprocentowania: stałe
- Kapitalizacja: na koniec okresu
Lokata Rentierska 2,5%
- Oprocentowanie w skali roku 3%
- Okres trwania 18 miesięcy
- Minimalna kwota: 150 000 zł
- Maksymalna kwota: bez ograniczeń
- Typ oprocentowania: stałe
- Kapitalizacja: na koniec okresu
BNP Paribas
Moja Lokata Premium: w przypadku banku BNP Paribas sytuacja jest bardziej złożona. Klient w zależności od wysokości wpłaty otrzymuje indywidualną ofertę lokaty oraz oprocentowania. W podstawowym wariancie bank oferuje:
- Okres lokaty: od 1 dnia do 24 miesięcy
- Kwota lokowania od 1 000 do 1 000 000 złotych
- Oprocentowanie: do 0,05% ( w okresie od 7 do 24 miesięcy)
- Nieograniczona liczba lokat
Citi Handlowy
Jeśli chodzi o lokaty private banking, Citi Handlowy w swojej ofercie dla klientów z większym kapitałem przygotował T-Lokatę, która gwarantuje:
- Oprocentowanie: 1,8%
- Okres lokaty: 6 miesięcy
- Minimalna kwota: 5 000 złotych
Razem z zmianą okresu trwania lokaty zmienia się wysokość oprocentowania. W najbardziej rentownej ofercie specjalnej jako obecny klient banku możesz liczyć na:
- Oprocentowanie: 3,5 %
- Okres lokaty: 6 miesięcy
- Minimalna kwota: 20 000 złotych
- Maksymalna kwota: 2 000 000 złotych
ING Bank Śląski
Jeden z najbardziej popularnych banków w Polsce. Oferta private banking skierowana dla klientów, posiadających 1 000 000 złotych na koncie, zawiera Lokatę z Funduszem Premium:
- 30% kwoty na 3-miesięcznej lokacie, oprocentowanie 4% w skali roku,
- 70% kapitału w funduszu, przez okres minimum 3 miesięcy,
- Kwota minimalna 10 000 złotych,
- brak prowizji za zakup i zmianę funduszy.
Santander Polska
Hiszpański Santander nie posiada szablonu oferty lokaty private banking, a warunki są ustalane indywidualnie.
Konto Private Banking – prestiżowy rachunek osobisty
Lokaty terminowe ustalane są indywidualnie, dzięki czemu stawki mogą być negocjowane. Jak w przypadku pozostałych banków, wszystko zależy od wysokości kwoty oraz czasu trwania inwestycji.
Lokaty private banking – podsumowanie
Każdy bank posiada ofertę która ma wady i zalety. Od klienta zależy, która lokata najlepiej spełni jego oczekiwania. Dużym atutem w świecie private banking jest możliwość negocjacji z każdym podmiotem.