System automatycznego sterowania instalacjami i funkcjami technicznymi staje się w ostatnich latach standardem w nowoczesnych budynkach. Ma on za zadanie poprawę nie tylko komfortu, ale również bezpieczeństwa mieszkańców. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi czym jest building management system (BMS), czyli system zarządzania budynkiem, jakie pełni funkcje oraz jakie korzyści płyną z jego instalacji.
Co to jest building management system (BMS)?
Building Management System (BMS) to inaczej system zarządzania budynkiem. Jego nazwa wprost wyjaśnia funkcję, jaką pełni on w nieruchomości. Jego zadaniem jest monitorowanie i zarządzanie instalacjami znajdującymi się w budynku i jego najbliższym otoczeniu. Systemy BMS mają zastosowanie w nowoczesnych budynkach typu „budynek inteligentny”, zarówno w domach jednorodzinnych, osiedlach mieszkaniowych jak i wielkopowierzchniowych biurowcach.
Z czego składa się building management system (BMS)
System zarządzania budynkiem BMS udostępnia użytkownikowi interfejs graficzny, pozwalający na wgląd w parametry pracy poszczególnych instalacji w budynku oraz zmianę wartości.
Ten inteligentny system złożony jest z wielu czujników i detektorów, które są rozmieszczone w różnych miejscach w budynku i w jego okolicy.
Wszelkie urządzenia obsługujące instalację podłączone są do magistrali, która uzyskuje dzięki nim niezbędne informacje dotyczące warunków panujących w budynku i w jego najbliższym otoczeniu. Na podstawie tych danych dostosowywane są parametry dla poszczególnych instalacji.
Jakie funkcje pełni system zarządzania budynkiem?
System zarządzania budynkiem integruje w całość pojedyncze systemy w obiekcie, takie jak ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, sterowanie drzwiami, oknami czy roletami. Pozwala między innymi na:
- Zmianę parametrów pracy poszczególnych systemów,
- Ustawianie konkretnych scenariuszy pracy systemów,
- Optymalizację zużycia energii.
Sterowanie building management system
System BMS można sterować automatycznie lub ręcznie. W przypadku sterowania automatycznego możliwe są dwa typy ustawień:
- czasowy,
- parametryczny (np. na podstawie wysokości temperatury).
System zarządzania budynkiem pozwala nie tylko na zarządzanie pracą pojedynczego elementu w obiekcie, ale także można dzięki niemu sterować wszystkimi urządzeniami w tym samym czasie. Można też dzięki niemu manipulować parametrami pracy poszczególnych instalacji w celu dostosowania ich do konkretnych potrzeb w konkretnych porach dnia.
Komunikowanie się z systemem zarządzania budynkiem jest możliwe za pomocą wielu urządzeń, w tym także – po podłączeniu systemu do internetu – urządzeń mobilnych typu smartfon, tablet.
Obszary działania systemu BMS
System zarządzania budynkiem steruje głównie funkcjami technicznymi budynku. Można go podzielić na dwa podsystemy:
- Podsystem zasilania i sterowania energią elektryczną, w którego skład wchodzą poniższe systemy:
-
- zabezpieczenia i rozdzielnie elektryczne,
- instalacje pomiarowe,
- sterowanie i monitorowanie zadań,
- okablowanie instalacji zasilających,
- instalacje oświetleniowe,
- urządzenia i układy zasilania awaryjnego,
- transport pionowy i poziomy.
2. Podsystem sterowania komfortem, w którego skład wchodzą poniższe systemy:
-
- sterowanie klimatyzacją,
- sterowanie wentylacją,
- sterowanie ogrzewaniem,
- sterowanie oświetleniem,
- sterowanie nagłośnieniem,
- sterowanie systemami parkingowymi,
- obsługa urządzeń audio-video,
- system pogodowy.
Zalety systemu BMS
Do głównych zalet płynących z instalacji building management system, czyli systemu zarządzania budynkiem należą:
- Zwiększenie komfortu użytkowania budynku – zintegrowany system pozwala na porzucenie prozaicznych, ale bardzo powtarzalnych czynności takich jak pamiętanie o ustawieniu ogrzewania.
- Zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania budynku – dzięki licznym czujnikom i detektorom system jest w stanie wykryć potencjalne niebezpieczeństwo jeszcze przed jego powstaniem, co daje możliwość natychmiastowej reakcji.
- Oszczędność czasu – możliwość sterowania wszystkimi instalacjami w budynku za pomocą jednego urządzenia, również zdalnie, pomaga zaoszczędzić czas na najprostszych czynnościach.
- Oszczędność pieniędzy – optymalizacja i zintegrowanie pracy wszystkich instalacji oraz dostosowanie tej pracy do warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz budynku z pewnością przyczynia się do uniknięcia zawyżonych opłat związanych z zużyciem energii elektrycznej.
- Możliwość dostosowania pracy systemu do własnych preferencji – elastyczność systemu zarządzania inteligentnym budynkiem jest jego kolejną dużą zaletą. Możliwe jest dostosowanie warunków panujących w obiekcie do aktualnych potrzeb i preferencji użytkownika.
Building management system (BMS) – podsumowanie
Instalacja systemu BMS wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami w stosunku do kosztów powstawania tradycyjnych budynków. Warto jednak ją rozważyć, ponieważ system ten może przynieść znaczące oszczędności w perspektywie czasowej. Z pewnością pozwoli na optymalizację kosztów eksploatacyjnych związanych chociażby ze zużyciem energii elektrycznej. Dzięki ciągłemu zbieraniu i analizie danych na temat warunków panujących wewnątrz obiektu i w jego najbliższym otoczeniu, pozwoli na dobranie najbardziej optymalnych parametrów pracy zintegrowanych instalacji.