Co to jest budynek wysokościowy?

Zgodnie z przepisami prawa, budynki ze względu na wysokość dzieli się na cztery grupy. Podział ten został wskazany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną ze  wspomnianych grup tworzą budynki wysokościowe. Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest budynek wysokościowy oraz dlaczego nie jest tym samym co wieżowiec.

Podział budynków ze względu na wysokość

Podział budynków ze względu na wysokość

Rozpocznijmy od tego, że wysokość dla budynków mieszkalnych określa się jako liczbę kondygnacji. Dla pozostałych budynków określana jest ona natomiast w metrach nad poziomem terenu. 

Polskie prawo wprowadza następujący podział budynków ze względu na wysokość:

  • niskie (N) – do 12 m nad poziomem terenu lub do 4 kondygnacji,
  • średniowysokie (SW) – od 12 m do 25 m nad poziomem terenu lub ponad 4 do 9 kondygnacji,
  • wysokie (W) – od 25 m do 55 m nad poziomem terenu lub ponad 9 do 18 kondygnacji,
  • wysokościowe (WW) – powyżej 55 m nad poziomem terenu.

Celem tego podziału jest wyznaczenie adekwatnych wymagań technicznych i użytkowych dla budynków. Im wyższy budynek, tym większym wymaganiom musi sprostać.

Co to jest budynek wysokościowy? 

Co to jest budynek wysokościowy? 

Biorąc pod uwagę wcześniejszą część artykuły, należy uznać, że budynek wysokościowy, inaczej wysokościowiec, to każdy budynek o wysokości powyżej 55 m nad poziomem terenu. Co ciekawe, dla tej grupy budynków nie został określony limit kondygnacji. Nie ma również znaczenia kształt budynku. Jedynym wyznacznikiem jego przynależności do grupy „budynków wysokościowych” jest wysokość.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś złotych

Jak liczy się wysokość budynku? 

Jak liczy się wysokość budynku? 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wysokość budynku liczy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku do: 

  • górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej (bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych) lub
  • najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

Wysokościowiec a wieżowiec

Wysokościowiec a wieżowiec

Wiele osób błędnie utożsamia ze sobą te dwa rodzaje budynków. W rzeczywistości istnieje pomiędzy nimi znaczna różnica. Mianowicie, aby budynek mógł być uznawany za wieżowiec, musi przypominać swoim kształtem wieżę. Powinien więc charakteryzować się dużą różnicą pomiędzy rozmiarami podstawy a wysokością. To wymaganie nie dotyczy natomiast budynku wysokościowego.

Budynek wysokościowy i jego różne definicje

Budynek wysokościowy i jego różne definicje

Co ciekawe, definicje budynku wysokościowego mogą znacznie różnić się od siebie w zależności od tego, w jakim kraju jest on postawiony. 

Przykładowo, według Emporis, czyli globalnego dostawcy informacji na temat budynków, wysokościowiec to budynek o co najmniej 35 m wysokości, który jest podzielony na piętra.

Zgodnie z prawem obowiązującym w stanie Massachusetts w USA, budynkiem wysokościowym jest natomiast każdy obiekt o wysokości powyżej 20m.

Budynek wysokościowy – zalety

Budynek wysokościowy - zalety

Nietrudno zauważyć, że budynki wysokościowe to nieruchomości stawiane najczęściej w dużych ośrodkach miejskich. Wynika to głównie z faktu, że tego typu zabudowa może przynieść miastu (i nie tylko) pewne korzyści. Do największych zalet wysokościowców należą:

  • wpływ na podniesienie prestiżu miasta lub konkretnej firmy,
  • możliwość stworzenia wielu miejsc pracy,
  • oznaka dobrej kondycji ekonomicznej, 
  • wpływ na unowocześnienie krajobrazu miasta,
  • oszczędność przestrzeni oraz jej lepsze wykorzystanie.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Budynek wysokościowy – wady

Budynek wysokościowy - wady

Jak w większości przypadków, powstawanie wysokościowców ma także swoje wady. Są to przede wszystkim:

  • problemy z dopasowaniem budynku do krajobrazu miasta, 
  • wysokie koszty budowy,
  • wysokie koszty utrzymania, 
  • generowanie korków w związku ze zwiększonym ruchem w pobliżu wysokościowców,
  • zagrożenie pożarowe.

Budynek wysokościowy – podsumowanie

Budynek wysokościowy - podsumowanie

Budynki wysokościowe są w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem krajobrazu dużych miast. W większości przypadków są to budynki biurowe, pod których dachem swoje siedziby otwierają setki firm. Wysokościowiec wciąż pozostaje jednym z symboli biznesu i swego rodzaju prestiżu. Jest to jeden z powodów, dla którego pomimo wysokich kosztów jego budowy i utrzymania, w ostatecznym rozrachunku może się to opłacić.

Przeczytaj również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *