Banki inwestycyjne – ranking 2022

Inwestycje są nieodłącznym elementem rynku gospodarczego. Z tego powodu na rynku światowym występują banki uniwersalne oraz te specjalnego przeznaczenia np. banki inwestycyjne. Czym jest dokładnie bank inwestycyjny, jakie rozwiązania ma do zaoferowania oraz jaki banki inwestycyjne warto rozważyć przed podjęciem decyzji?

Banki inwestycyjne – definicja

Podstawowym zadaniem banku inwestycyjnego jest obrót papierami inwestycyjnymi. Oferta skierowania jest do klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Bank swoje usługi wykonuje na rynku kapitałowym, pełni rolę pośrednika między emitentem papierów wartościowych oraz inwestorem.

Banki inwestycyjne – zakres usług

Banki inwestycyjne świadczą usługi z zakresu:

 • Działań na rynku papierów wartościowych, do których zalicza się gwarancja emisji, pośrednictwo w obrocie papierami inwestycyjnymi, usługi maklerskie oraz brokerskie,
 • Operacje na rynkach pieniężnych np. transakcje międzybankowe oraz obsługa papierów wartościowych dłużnych przedsiębiorstw,
 • Obsługa oraz zarządzanie funduszami np. funduszami podwyższonego ryzyka, aktywami oraz udziałami swoich klientów.

Banki inwestycyjne – do kogo skierowane usługi?

Banki z kategorii specialnego przeznaczenia, w tym przypadku inwestycyjne, swoją ofertę kierują do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorstw. Jakie przedsiębiorstwa są głównym klientem banków inwestycyjnych?

 • korporacje,
 • fundusze: inwestycyjne, emerytalne, hedgingowe,
 • samorządy terytorialne.

Największe banki inwestycyjne na świecie

Na rynku światowym istnieje wiele banków zajmujących się obrotem papierów wartościowych. Jak w każdej dziedzinie występują gracze, którzy są liderami. Jakie banki inwestycyjne są najbardziej znane na świecie?

Goldman Sachs

Goldman Sachs anuncia transação com Bitcoin no mercado de balcão - Fast Trade

Najbardziej prestiżowy bank na świecie. Spółka która liczy ponad 150 lat. W 2021 bank zarządzał aktywami o wartości 2,5 biliona dolarów. Ponad 12 wysokich urzędników państwowych Stanów Zjednoczonych (również z Białego Domu) pracowało w banku Goldman Sachs. Firma stanowi główny węzeł ściśle współpracujący z Wall Street. Bank oferuje usługi z zakresu doradztwa finansowego, usług dla inwestorów instytucjonalnych, udzielania kredytów oraz zarządzania inwestycjami. 

JP Morgan

File:J P Morgan Logo 2008 1.svg - Wikimedia Commons

Prawdopodobnie największy bank na świecie. Bank składa się z dwóch głównych filarów: banku biznesowo – komercyjnego oraz inwestycyjnego. Według danych z 2021 roku firma wykazała aktywa w obrocie o wartości 3,7 biliona dolarów. Bank dużą uwagę skupia na fuzjach oraz przejęciach. Dodatkowo zajmuje się pozyskiwaniem kapitału, zarządzaniem ryzykiem oraz świadczy usługi doradcze.

Barclays

Barclays, logo Icon in Vector Logo

Największy bank inwestycyjny w Wielkiej Brytanii. Globalna firma holdingowa, posiadająca oddziały na całym świecie. Posiada aktywa o wartości prawie 2 bilionów dolarów. W 2008 firma przejęła bank Lehman Brothers, odpowiedzialny za kryzys gospodarczy. Mimo afery z 2012 roku związana z stawką LIBOR (polski WIBOR), bank cieszy się dobrą opinią oraz uznawany jest za jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Morgan Stanley

Plik:Morgan Stanley Logo 1.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kolejny potężny gracz na rynku inwestycyjnym, wywodzący się z Stanów Zjednoczonych. Zaliczany do banków określanych mianem “zbyt wielki, by upaść”. Suma aktywów firmy na rok 2021 wynosiła 6,5 biliona dolarów. Bank międzynarodowy, specjalizujący się w obrocie papierami wartościowymi, zarządzaniu majątkiem oraz inwestycjami. Jak każdy duży bank na rynku zajmuje się fuzjami, przejęciami, doradztwem IPO oraz udzielaniem kredytów.

Bank of America

Bank of America Reveals New Logo Design - Gutentype

Bank, który powstał w procesie wielu fuzji. Ostatnia operacja tego typu miała miejsce w 2008 roku, gdzie Bank of America połączył się z Merrill Lynch w trakcie kryzysu finansowego. Zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości w USA, z wartością aktywów w wysokości 3,1 biliona dolarów.

Deutsche Bank

Plik:Deutsche Bank-Logo.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Niemiecki bank z siedzibą w Frankfurcie. Wartość aktywów wynosi 1,3 biliona euro, co czyni bank jednym z największych w Europie. Bank świadczy pełen zakres usług. Od klientów indywidualnych z kontem osobistym po fuzje korporacyjne. Główny operator w USA oraz na świecie. Deutsche Bank miał duży wkład w kryzys gospodarczy w 2008 roku w związku z rynkiem hipotecznym papierów wartościowych. Na bank nałożono karę w wysokości 7,2 miliarda dolarów.

Citibank

Plik:Citibank.svg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jeden z największych banków obsługujących klientów indywidualnych na świecie. Razem z JPMorgan Chase i Bank of America wchodzą w skład “Wielkiej czwórki”. Uznawany za bank o znaczeniu systemowym.

UBS

File:UBS Logo.png - Wikimedia Commons

Międzynarodowy bank inwestycyjny, posiadający siedzibę w każdym najważniejszym centrum finansowym na świecie. Największy prywatny bank na świecie, znany z bardzo wysokiej kultury tajemnicy bankowej. Ze względu na wysoką pozycję na każdym kontynencie uznawany za bank o znaczeniu systemowym.

Największe banki inwestycyjne w Polsce

Na rynku polskim nie występują na tą chwilę typowe banki inwestycyjne. Nie oznacza to jednak, że polscy przedsiębiorcy są pozbawieni możliwości korzystania z usług inwestycyjnych banków. Funkcje banków specjalnego przeznaczenia wykonują banki uniwersalne.

Do najwyżej ocenianych banków na polskim rynku zalicza się:

 • Santander Bank
 • PKO SA
 • PKO BP
 • ING Bank Śląski
 • Alior Bank
 • BNP Paribas

Każdy z tych banków posiada unikatową ofertę dla inwestorów, która jest tworzona indywidualnie pod klienta.

Banki inwestycyjne – podsumowanie

Największe na świecie banki inwestycyjne nie funkcjonują jeszcze na polskim rynku. Jednak patrząc na tempo wzrostu gospodarczego Polski, można przypuszczać, że w przyszłości sytuacja ta się zmieni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.